رزاقی: با جهان‌بینی سرمایه‌داری نمی‌توان اقتصاد مقاومتی دینی را پیاده کرد
کد خبر: 945826
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003y3G
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۷
یک کارشناس ارشد اقتصادی با بیان اینکه چشم‌انداز اقتصاد ایران باید بر‌اساس بیانیه گام دوم رهبر انقلاب تدوین شود، گفت: باید دقت داشت که با جهان‌بینی سرمایه‌داری نمی‌توانیم اقتصاد مقاومتی دینی را پیاده کنیم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: رهبر انقلاب اخیراً به مناسبت ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی، بیانیه گام دوم را صادر کردند. در این بیانیه رهبر انقلاب ملت ایران، به ویژه جوانان را مورد خطاب قرار می‌دهند و به توضیح و روشن کردن مسئله برداشتن «گام دوم» به سوی آرمان‌های انقلاب اسلامی در هفت فصل می‌پردازند.

در همین خصوص ابراهیم رزاقی در گفت‌وگو با تسنیم، با بیان اینکه، در اصول اولیه قانون اساسی ایدئولوژی اقتصادی انقلاب اسلامی تبیین شده است، همچنین حضرت امام نیز چارچوب اصلی اقتصاد اسلامی که مبتنی بر استقلال سیاسی و اقتصادی است را طرح کرده‌اند، گفت: ایجاد رابطه مستقیم و همه‌جانبه بین بخش‌های تعاونی، خصوصی و دولتی باید شکل می‌گرفت که متأسفانه نتوانستیم در این حوزه توفیق جدی داشته باشیم و دچار نوعی تناقض شدیم.

نقصان و تناقض در اصول اقتصاد مانع اصلی عدم تحقق اقتصاد مقاومتی

رزاقی افزود: اگر در اصول اقتصاد دچار نقصان باشیم حتماً در آینده دچار مشکل می‌شویم که امروز می‌بینید که در بخش‌های مختلف این رفتار تناقض‌آمیز نشانه‌های خود را هویدا کرده است. به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی تحقق نیافتن اقتصاد مقاومتی همین موضوع است.
وی با اشاره به اجرای خصوصی‌سازی‌های اخیر به‌عنوان یکی از آفت‌های اقتصاد ایران گفت: محور هر‌گونه سرمایه‌داری تولید و صادرات است، اما در کشور ما اقتصاد مبتنی بر نفت پیاده شده و گویی تولید خیلی جدی گرفته نشده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: آنچه در کشور ما اجرا شد و در حال اجراست سرمایه‌داری لیبرال است که به تولید توجه ندارد. بخش خصوصی ایران تولید‌کننده نیست و قدرت و ثروت اصلی در دست اقشاری است که به دنبال واردات و استفاده از رانت هستند. شما ببینید در چه سطحی امکانات و کالا در کشور وجود دارد، اما به بازار عرضه نمی‌شود. امروز متأسفانه حداکثر سود در دلالی و سفته‌بازی خلاصه شده است.
وی افزود: باید به این نکته توجه داشته باشیم که در سال‌های ابتدای انقلاب با توجه به ضعف بخش خصوصی و تعاونی، دولت قوی شد، اما همه این قدرت واگذار شد. ما دیدیم که در نتیجه این خصوصی‌سازی، زمین کارخانجات به یغما رفت. به اعتقاد بنده این خصوصی‌سازی‌ها بر‌خلاف قانون اساسی بوده و درست اجرا نشد. شما به‌عنوان مصداق چالش‌ها مجموعه آذرآب را ببینید یا حواشی که در مورد مسئول خصوصی‌سازی مطرح می‌شود.
این کارشناس اقتصادی گفت: رهبری در بیانیه خود به استفاده از جوانان اشاره کردند، نکته جالب اینکه امریکایی‌ها هم به این جوانان نظر دارند. محتوایی که در اختیار جوانان در اقتصاد قرار می‌گیرد حداکثر‌سازی سود از راه‌های نادرست است. باید به سمت متشکل و سیستماتیک شدن استفاده از جوانان حرکت کنیم.

مثلث ۳ ضلعی چالش‌های اقتصادی در ایران: از ضعف نظارت تا مدیران نالایق

رزاقی گفت: این جوانان باید به سربازانی تبدیل شوند که ریل اقتصاد ایران را با حداکثر سرعت تغییر دهند، اما متأسفانه مدیران امروز این توان را ندارند. نکته اساسی این است که جوانان کشور با جهان‌بینی که می‌تواند ما را از این مسیر خارج کند، آشنا باشند. به عبارت دیگر برای تغییر ریل اقتصاد باید تغییر جهان‌بینی انجام شود. همچنین باید مدیرانی انتخاب شوند که توان و انگیزه لازم را مثل دوران دفاع‌مقدس داشته باشند.

وی افزود: در حوزه نظارت ضعف چشم‌گیری داریم و با خطا کار و مفسد برخورد لازم صورت نمی‌گیرد و در دهه پنجم باید برخورد قاطعی با این دست افراد انجام شود تا امنیت اقتصادی برای صاحبان کسب و کار ایجاد شود. مجازات آنچنان مؤثر است که اگر کنار گذاشته شود، افراد فاسد همه شئون اقتصاد را تحت‌تأثیر خودشان قرار می‌دهند.
وی با بیان اینکه امروز اکثر قریب به اتفاق نمایندگان مجلس، از اصول اقتصادی انقلاب اسلامی آگاه نیستند، گفت: قانونگذار باید با این اصول آشنا باشد تا بتوان در گام دوم ظرفیت استفاده اقتصاد از جوانان را فراهم کرد.
این استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران گفت: امام تأکید می‌کرد که مدیران ما از کوخ‌نشینان باشند و وای به حال روزی که مسئولان ما کاخ‌نشین شوند. متأسفانه امروز در برخی موارد این اتفاق افتاده است که باید پاک‌ساز‌ی لازم صورت گیرد.

از ظرفیت‌های خالی اقتصاد مثل روستا استفاده نمی‌کنیم

رزاقی با اشاره به ظرفیت‌های خالی اقتصاد کشور تأکید کرد، وقتی تحریم می‌شویم متأسفانه دفاع لازم هم صورت نمی‌گیرد و گاهی به تحریم‌کنندگان هم کمک می‌کنیم. سؤال اساسی این است که چرا در اقتصادمان از این ظرفیت‌های خالی استفاده نمی‌کنیم.
به این نکته توجه داشته باشید که امروز بسیاری از کارخانجات زیر‌ظرفیت خود کار می‌کنند، از ظرفیت روستا‌ها استفاده درستی صورت نمی‌گیرد و اقتصاد در ۳۰ هزار روستای ما در شرف تعطیلی است.
این کارشناس اقتصادی گفت: متأسفانه امروز تورم به یک وسیله و ابزار برای دولت جهت ثروت‌اندوزی به قیمت فقیر‌تر شدن مردم تبدیل شده است. توجه داشته باشید که حقوق ۵ /۱ میلیون تومانی کارگر کفاف زندگی روزمره را با شرایط تحریمی و افزایش شدید قیمت ارز نمی‌دهد. از‌همین‌رو بر‌اساس بیانیه گام دوم و اصول قانونی اساسی همه قربانیان اقتصاد فعلی باید به صحنه بیایند و این ریل‌گذاری اشتباه را تغییر دهند.

برخی به دنبال شکاندن مقاومت مردم هستند

رزاقی ادامه داد: به اعتقاد بنده یکبار برای همیشه باید جلوی این نوع تورم‌سازی‌ها را گرفت تا به برنامه‌های اقتصادی کشور خللی وارد نشود. متأسفانه تورم‌سازی این برنامه‌ها باعث شکاندن مقاومت مردم می‌شود.
وی با بیان اینکه هم در جوامع سوسیالیستی و هم سرمایه‌داری با جهان‌بینی خودشان اقتصاد مقاومتی پیاده شده است، گفت: باید دقت داشت که با جهان‌بینی سرمایه‌داری نمی‌توانیم اقتصاد مقاومتی دینی را پیاده کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار