بیشتر خوراک دام را یک نفر وارد می‌کند
کد خبر: 945107
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003xrf
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۹
معاون وزیر جهاد:
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه واردات خوراک دام و طیور آزاد است، گفت: غالب خوراک دام و طیور توسط یک نفر وارد می‌شود، اما انحصار و سلطان نداریم.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: تا چند سال قبل، هیچ رسانه یا مسئولی اجازه نداشت نام سلطان واردات خوراک دام و طیور و دانه‌های روغنی را اعلام کند، اما اکنون نامش فاش شده و در رسانه‌ها به راحتی از مدلل؛ تنها سلطان واردات خوراک و دام و طیور یاد می‌شود. وزارت جهاد کشاورزی درتمامی دولت‌ها، قرار‌داد‌های بلند مدتی با این واردکننده معروف دارد تا این کالا‌ها به موقع وارد شده و تنظیم بازار بهم نریزد. هرگاه دلار مورد نیاز برای واردات تأمین نشود، عرضه کاهش و قیمت‌ها افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر نبض بازار خوراک دام و طیور در اختیار مدلل است و دولت نیز با وی همکاری نزدیک دارد. امسال نیز همزمان با بروز تحریم‌ها وزارت جهاد کشاورزی با مدلل قرارداد‌ی امضا کرد تا در ازای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی از دولت، نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور را تأمین کند.
در ۹ ماهه گذشته، بار‌ها شاهد نوسانات قیمت نهاده‌های دامی بودیم، گاهی عرضه کم و قیمت‌ها افزایش می‌یافت و گاهی بازار به تعادل می‌رسید. در مواقعی که عرضه کاهش می‌یافت، در فضای مجازی فروش نهاده به اصطلاح «روباری» به قیمت بالاتر به مشتریان و دامداران پیشنهاد می‌شد و نهاده‌هایی که با ارز دولتی وارد شده بود، گران‌تر از قیمت بازار فروخته می‌شد.
روز گذشته معاون وزیر صنعت در نشست خبری با خبرنگاران واردات این کالا‌ها را فقط توسط یک نفر تأیید کرده و گفت: انحصار وقتی ایجاد می‌شود که محدودیتی در ثبت‌سفارش و واردات وجود داشته باشد، اما در حال حاضر به هیچ عنوان محدودیتی در خصوص ثبت سفارش برای فرد خاصی وجود ندارد و هر فردی که شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند در این عرصه وارد شود.
مرتضی رضایی افزود: دولت ابلاغ کرده‌است، تن‌ها کسانی می‌توانند اقدام به واردات کنند که یک سال سابقه فعالیت داشته باشند، اما ما با توجه به ضرورت امر این موضوع را نیز مدنظر قرار داده‌ایم که هر واحد تولیدی یا اتحادیه‌های مربوطه نیز می‌توانند برای تولیدات خود اقدام به واردات و تأمین ذرت و سویای مورد نیاز کنند.
وی یادآور شد که در حال حاضر ۱۵۰ واردکننده در بخش واردات خوراک دام وجود دارد و همه تولیدکنندگان نیز می‌توانند به صورت مستقل ارز دولتی بگیرند و این محصول را وارد کنند و حتی ما تولیدکنندگان را تشویق می‌کنیم که حتی به صورت خرد، اقدام به واردات کنند.
وی درباره دلایل افزایش قیمت خوراک دام و کمبود آن در ماه‌های گذشته گفت: محموله یکی از واردکنندگان در ماه‌های پیش به مشکل خورده‌بود که این امر منجر به کمبود مقطعی و افزایش قیمت شد، اما اکنون مشکلی نداریم و بازار طبق روال عادی خود در جریان است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سؤالی مبنی بر اینکه مگر می‌شود در بازار انحصار و سلطانی وجود نداشته‌باشد، اما تنها با عدم واردات یک واردکننده بازار به مشکل بخورد و این امر تبعات منفی در بخش تأمین امنیت غذایی کشور دارد، گفت: این فردی که نتوانسته بود اقدام به واردات در ماه‌های گذشته کند بخش غالب واردات نهاده‌های دامی کشور را وارد می‌کند که همانطور که شما گفتید عدم واردات یک محموله آن می‌تواند منجر به برهم خوردن بازار شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار