نظام توزیع در کشور ایران جهان سومی است
کد خبر: 945105
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003xrd
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۳
عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:
عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: نظام توزیع در کشور ما جهان سومی است و ما به عنوان کشوری که باید برای شرایط عادی و ویژه یک نظام توزیعی منطقی داشته باشیم، در شرایط کنونی راه اصولی نداریم.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، قیمت کالا در بازار گران است، تفاوتی هم نمی‌کند که این کالا از بازار داخل تهیه شده‌باشد یا از بازار‌های منطقه‌ای یا جهانی، از این رو کارشناسانی که به دلیل ضعف نظام تولید و ضعف مدیریت و تکنولوژی قائل به تولید کالا در داخل کشور نیستند، باید توضیح دهند چرا وقتی از بازار‌های منطقه‌ای و جهانی هم کالا وارد می‌کنیم، باز در نهایت کالای عرضه شده­­­ در بازار ایران با قیمت‌های جهانی بسیار تفاوت دارد.
کارشناسان معتقدند که شبکه‌ای در کشور شکل گرفته است که با دست‌گردانی کالا باعث افزایش قیمت می‌شود. در همین رابطه جهانبخش محبی‌نیا با اشاره به ایجاد رانت ۵/۴ هزار میلیارد تومانی در جریان توزیع ارز یارانه‌ای برای کنترل قیمت کالا‌های اساسی توسط دولت گفت: نظام توزیع در کشور ما جهان سومی است و متأسفانه این نظام توزیع در زمان جنگ هم ملت و نیرو‌های انقلاب را آزار داد، اکنون هم به نوعی کاملاً شاهد آسیب به مردم در بخش توزیع هستیم.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تأکید کرد: ما به عنوان کشوری که باید برای شرایط عادی و ویژه یک نظام توزیعی منطقی داشته باشیم، در شرایط کنونی راه اصولی نداریم.
زیر سؤال رفتن بخش نظارتی در تخصیص ارز یارانه‌ای
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ وتکاب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه بخشی از ارز یارانه‌ای به جای تخصیص به کالا‌های اساسی به افرادی داده‌می‌شود که هیچ زمان کالایی به کشور وارد نکردند یا کالا‌های وارداتی را مطابق با ارز نیمایی و حتی بالاتر از آن، در میان مردم توزیع کردند و اینگونه ارقام هنگفتی به جیب عده‌ای سودجو و رانتخوار رفت.
وی با بیان اینکه مقداری از این مسائل به فرهنگ ما باز می‌گردد، تصریح کرد: ما باید خودمان را به صورت یکپارچه و یک ملت واحد ببینیم، اگر در زمان‌های حساس مانند شرایط تحریمی بخواهیم متوجه درد یکدیگر نشویم، آنگاه سودانگاری‌ها و طلب سود‌های غیرمتعارف در میان مردم به شکل رفتار در خواهد آمد. محبی‌نیا با تأکید براینکه در بحث رانت و انحراف ایجاد شده در توزیع ارز یارانه‌ای برای واردات کالا‌های اساسی نهاد‌های نظارتی به صورت جدی زیر سؤال هستند، بیان کرد: شبکه توزیع دولت که مشمول توزیع ارز، کالا و خدمات هم می‌شود به صورت جدی دچار مشکل است. شأن ملت ما بسیار بالاتر از آن است که حتی در بخش عرضه خدمات حقوق شهروندی با آن‌ها به این شکل کنونی در صف‌های گوشت و مرغ برخورد شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار