تمامی فعالیت‌ها در زمینه یکسان‌سازی قبور شهدا متوقف شده است
کد خبر: 945054
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003xqo
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۳
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید:
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید گفت: گلزار های شهدایی که در مناطق سرد یا گرم هستند به منظور ساماندهی مسقف شده اند و ما پیرو رهنمود مقام معظم رهبری کارگروهی برای انجام ساماندهی طبق نظر رهبری تشکیل داده و با دستور رئیس بنیاد شهید تمامی فعالیت ها تا زمان تشکیل کارگروه و شروع اقدامی جامع، متوقف شود.

به گزارش جوان، محمود پاکدل، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران، طی نشست خبری امروز (سه‌شنبه) با اشاره به رهنمود‌های اخیر مقام معظم رهبری درباره گلزار‌های شهدا، اظهار داشت: ایراد اصلی کار نیز یکسان سازی قبور بوده و ما نیز این امر را اصلاح خواهیم کرد. البته هدف ما از یکسان سازی زیبا سازی بوده اما طبق نظر مقام معظم رهبری این امر دیگر انجام نخواهد شد. کارگروهی که قرار است ایجاد شود نیز قرار است به شناسایی قبور یکسان سازی شده پرداخته و هرکدام قابلیت اصلاح داشته باشد، اصلاح می شود.

پاکدل در ادامه از سازماندهی ۲۰ هزار و ۸۵ گلزار شهدا ۱۴۷۵ گلزار سازماندهی خبر داد و اعلام کرد: سازماندهی ۵۶۴ گلزار نیز در دست اقدام و سازماندهی ۴ هزار و ۸۰۰ گلزار نیز هنوز باقی‌مانده است.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید  درباره تعویض کارت شناسایی ایثارگران و افراد تحت پوشش نیز گفت: جانبازان زیر ۲۵ درصد که قبلا کارت شناسایی ایثارگری نداشتند و همچنین همسران و فرزندان جانبازان بالای ۷۰ درصد امسال این کارت را دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد تقریبا ۸۰ درصد از اعتبارات بنیاد شهید در حوزه‌های پرداخت حقوق، مستمری، کمک‌معیشت و حق پرستاری اختصاص داده می‌شود و حدود ۳۷۰ هزار نفر مشمول دریافت این حقوق هستند.

پاکدل اصلی‌ترین فعالیت بنیاد شهید را موضوع «احراز ایثارگری» دانست و گفت: چنانچه یک فرد بخواهد سابقه ایثارگری‌اش در بنیاد شهید ثبت شود و از خدمات بنیاد استفاده کند، باید از ایثارگری وی احراز شود که در این راستا تعداد زیادی از مجروحان دوران دفاع مقدس و کسانی که امروز مقابله با اشرار شهید و جانباز می‌شوند، شامل این موضوع خواهند شد و در سال جاری حدود ۵ هزار پرونده برای جانبازان و ۳۱۰ پرونده نیز در رابطه با احراز شهادت رسیدگی و احراز شد.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌ای در رابطه با احراز ایثارگری رزمندگان، گفت: سامانه‌ای تا ۶ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد که ایثارگران با ورود به آن، درخواست ایثارگری خود را مطرح و مدارک خود را بارگذاری می‌کنند تا ایثارگری آن‌ها برای احراز بررسی شود.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید خاطرنشان کرد: رزمندگانی که مدارک بالینی و صورت‌حادثه ندارند نیز احرازشان توسط نیرو‌های مسلحی که از آن‌جا اعزام شده‌اند انجام می‌شود و پس از تایید آن یگان‌ها، پرونده‌شان به بنیاد شهید ارجاع داده شده و حداقل ۵ درصد جانبازی برای آن‌ها درنظر گرفته خواهد شد.

پاکدل همچنین با بیان این‌که امسال موضوع تعویض کارت شناسایی ایثارگران مطرح شده است و افراد تحت پوشش این طرح افزایش یافته‌اند، تصریح کرد: جانبازان زیر ۲۵ درصد که حدود ۳۲۶ هزار نفر هستند و قبلا کارت شناسایی ایثارگری نداشتند و همچنین همسران و فرزندان جانبازان بالای ۷۰ درصد امسال این کارت را دریافت می‌کنند.

وی افزود: بر اساس دستورالعمل دریافتی، در سال جاری اسامی حدود ۷۵۰۰ ایثارگر برای دریافت کمک معیشت وارد سیستم شده است و ما سعی داریم که حداقل حقوق کارکنان دولت را برای آن‌ها پرداخت کنیم و در صورت تأمین اعتبار، افراد جدیدی را نیز به سیستم دریافت کمک معیشت ایثارگران اضافه می‌کنیم.

پاکدل با بیان این‌که حق پرستاری خانواده‌های ایثارگران را بنا بر قانون اجرایی کردیم که میزان مبلغ آن براساس نظر کمیسیون پزشکی تعیین می‌شود، گفت: از آبان‌ماه سال جاری، به ایثارگرانی که یکی از اعضای تحت تکفل آن‌ها دارای بیماری‌های صعب العلاج و یا معلولیت بودند و در منزل از آن‌ها نگه داری می‌کردند، براساس یارانه‌ای که در قانون پیش بینی شده است، مبلغ ۳۸۴ هزار تومان پرداخت شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح «سپاس»، خاطرنشان کرد: در این طرح حدود ۴۰۰ هزار نفر از کارکنان بنیاد شهید و نیز سایر مسئولین کشوری و لشکری، با خانواده‌های ایثارگران دیدار می‌کنند که امسال با ۳۵۰ هزار نفر ایثارگر دیدار شده است و که همه سازمان‌ها در کشور نیز از این طرح استقبال کرده‌اند.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید بیان داشت: بنیاد شهید در سطح کشور ۸۸ مرکز مشاوره و مددکاری دارد که مورد اعتماد جامعه ایثارگری هستند و ۲۱۰ هزار نفر به صورت فردی و ۲۵ هزار نفر نیز به صورت گروهی از خدمات این مراکز در سال جاری بهره برده‌اند، همچنین ۶۰ هزار نفر نیز در مسائل خانواده آموزش دیده‌اند.

پاکدل خاطرنشان کرد: حدود ۸۵۰ هزار خانواده ایثارگر بیمه عمر و حوادث شدند که در جریان زلزله‌های سال گذشته «کرمانشاه» و «کرمان» خسارت ایثارگران از این طریق پرداخت شد. حدود ۳۵ هزار و ۵۰۰ نفر از اعضای خانواده‌های ایثارگران که واجد شرایط وام ازدواج بودند، امسال با اتصال سامانه «سجایا» به سامانه بانک‌ها، وام ازدواج خود را دریافت کرده‌اند.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید گفت: در زمینه تسهیلات رفاهی که دولت برای کارمندان و اقشار آسیب‌پذیر جامعه درنظر گرفت نیز آمار ۷۲۶ هزار ایثارگر را به دولت اعلام کردیم که بر اساس آمار خود دولت، ۹۳۳ هزار نفر شناسایی و مبلغ به آن‌ها پرداخت شد. همچنین «حکمت‌کارت» ایثارگران تمدید خواهد شد و وزارت دفاع در حال صدور این کارت‌هاست و همه کارت‌ها تا آخر بهمن‌ماه صادر خواهند شد که جامعه ایثارگران می‌توانند از حکمت‌کارت خود برای خرید از فروشگاه‌های «اتکا» استفاده کنند.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید در ادامه، با بیان اینکه هر سال حدود ۱۰۰ هزار سهمیه تسهیلات وام مسکن به خانواده‌های شهدا و ایثارگران اهدا می‌شود، بیان داشت: امسال نیز با وجود تغییر مبلغ وام مسکن، ۱۰۰ هزار وام به جامعه ایثارگران اعطا می‌شود.

وی با بیان این که حدود ۱۶ هزار «معتمد معین» در سطح کشور داریم، گفت: این افراد کارمند بنیاد شهید نیستند، اما تحت نظارت ما هستند و بخشی از امورات مشاوره و پیگیری مسائل ایثارگران را تحت عنوان شبکه‌های «حقوقدانان»، «رهایی»، «خیرین»، «همیاران» و... انجام می‌دهند.

 

برچسب ها: بنیاد شهید ، شهدا ، قبور
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار