اجرای ۷۸۰ پروژه روستایی همزمان با دهه فجر در کشور
کد خبر: 944922
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003xog
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۹
با وجود اینکه میانگین اجرای طرح هادی روستایی در سطح کشور 45 درصد است این میزان در زنجان به 53 درصد رسیده است.
محمدرضا سورى
سرویس ایران جوان آنلاین: داشتن آب، برق، گاز و راه مناسب ازجمله ضروریاتی است که روستا‌های کشور برای توسعه‌یافتگی نیازمند آن هستند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کمک به رفع مشکلات روستاییان برای رسیدن به خودکفایی در زمینه تولیدات مواد غذایی سبب شده تا اقدامات خوبی در زمینه ایجاد برخی زیرساخت‌ها صورت بگیرد. با تمام این اقدامات هنوز روستا‌هایی در کشور وجود دارند که به‌شدت نیازمند رفع مشکلات خود در این زمینه هستند، که به عنوان نمونه می‌توان از استان‌های زنجان و مازندران نام برد. موضوعی که سبب شد تا معاون سازمان امور دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور اعلام کند: «در دهه فجر سال جاری عملیات اجرایی ۷۸۰پروژه در روستا‌های کشور به مبلغ ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال محقق می‌شود.»

از آنجا که روستا‌های کشور برای تولیدات مورد نیاز خود و کشور نیازمند برخی از زیرساخت‌ها ازجمله برق، گاز، جاده مناسب و خدمات درمانی و بهداشتی هستند، لذا این نیاز‌ها موجب شده تا پس از پیروزی انقلاب اسلامی با همکاری جهاد سازندگی و بعد‌ها بسیج سازندگی مرتفع شوند. این در حالی است که با تمامی کار‌های زیربنایی که در این چهار دهه انجام شده است با این حال هنوز برخی کمبود‌ها وجود دارد که نیاز است هرچه زودتر رفع شود. در این میان زنجان با دارا بودن نزدیک به ۸۰۰ روستا ازجمله استان‌هایی است که به‌شدت نیازمند اجرای پروژه‌های زیربنایی است. طبق آخرین برآورد‌ها از مجموع ۷۱۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان، طرح هادی برای ۶۹۶ روستا تهیه و در ۳۷۵ روستا نیز اجرا شده است و برای ۵۵ روستای زیر ۲۰ خانوار نیز طرح هادی تهیه شده است. این در حالی است که میانگین اجرای طرح هادی روستایی در سطح کشور ۴۵ درصد و در استان زنجان ۵۳ درصد است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.

اجرای پروژه‌های عمرانی در روستا‌های کشور

همزمان با آغاز دهه چهارم به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و به منظور رفع مشکلات موجود در روستا‌ها برنامه‌های ویژه‌ای در حال اجرا شدن است؛ موضوعی که می‌تواند ضمن ایجاد اشتغال و رونق روستا‌ها کمک بزرگی به اقتصاد کشور و رفع نیاز به واردات کند. معاون سازمان امور دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور در تأیید اقدامات در حال انجام می‌گوید: «در دهه فجر سال جاری عملیات اجرایی ۷۸۰ پروژه در روستا‌های کشور آغاز شد که مبلغ آن ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال است.»

این در حالی است که اعتبار تخصیصی برای پروژه‌های روستایی قابل توجه بوده و در توسعه و رشد روستا‌ها بسیار تأثیرگذار خواهد بود. در این میان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پروژه‌ها این است که اگر دهیاری‌ها طرح اشتغالزایی یا توان ایجاد درآمد داشته باشند به آنان تسهیلات اعطا خواهد شد. سعیدرضا جندقیان با بیان اینکه مبلغ ۱۲۸ میلیارد تومان بودجه برای واگذاری این تسهیلات در نظر گرفته شده است، می‌افزاید: «این تسهیلات سقف نداشته و بدون ضمانت به دهیاری‌ها واگذار می‌شود.»

توسعه بوم‌گردی روستایی

یکی از پروژه‌هایی که در زمینه توسعه روستا‌ها و کمک به رونق اقتصاد و اشتغال آن‌ها قرار است اجرایی شود بحث بوم‌گردی روستایی است؛ موضوعی که در برخی از مناطق روستایی کشور ازجمله تنکابن در استان مازندران درحال اجراست. معاون امور دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور در این رابطه می‌گوید: «با توجه به پتاسیل بالای شهرستان تنکابن در زمینه گردشگری و بوم‌گردی این مهم می‌تواند به رونق منطقه و بهتر شدن شرایط روستاییان کمک بسیاری کند.»

این در حالی است که بوم‌گردی صرفاً به معنای خانه قدیمی یا باغ و درخت نیست بلکه گردش گردشگران در اجتماع روستایی و آشنا شدن با روستا زندگی و اصالت اهالی آن است. جندقیان با تأکید بر اینکه بوم‌گردی می‌تواند درآمد سرشاری را عاید روستاییان کند، می‌افزاید: «دو سال قبل تفاهمنامه‌ای با سازمان میراث فرهنگی به منظور تقویت زیرساخت‌های روستایی برای ۵۰۰ روستای هدف گردشگری منعقد کردیم که تاکنون به ۲۸۰ روستا بر اساس مفاد تفاهمنامه به هر روستا یکصد میلیون تومان کمک کردیم.» این در حالی است که طبق گفته این مقام، با وجود اینکه وزارت کشور متولی ایجاد اشتغال نیست، اما برای ایجاد اشتغال در روستا‌ها ورود کردیم.

افتتاح پروژه‌های روستایی در زنجان

از آنجا که با رفع محرومیت مناطق روستایی، ارتقای سطح و کیفیت زندگی روستاییان و ایجاد اشتغال و بهره‌وری می‌توان به توسعه روستایی دست یافت، لذا این موارد باعث شده تا پروژه‌های عمرانی در روستا‌ها از شدت بالایی برخوردار شود. این مهم موجب شد تا همزمان با ایام‌الله دهه فجر، ۲۰ پروژه اجرای طرح هادی روستایی در سطح استان زنجان افتتاح و دو پروژه نیز کلنگ‌زنی شود. همچنین قرار است این پروژه‌ها در ۲۲ روستای استان با اعتباری بیش از ۴۸ میلیارد ریال به بهره‌برداری برسد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار