۱۳۷۸ بخاری نفتی از مدارس خراسان شمالی حذف شد
کد خبر: 944791
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003xmZ
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۰
خراسان شمالی در صدر استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس
۱۳۷۸ بخاری نفتی از کلاس درس ۲۰ هزار دانش‌آموز استان خراسان شمالی برچیده شد. خبر مسرت بخشی که با اقدام به موقع متولیان برای همیشه به ترس ناشی از استاندارد نبودن سیستم گرمایشی مدارس و حادثه ساز بودن بخاری‌های نفتی خاتمه داد.
ميترا شهبازى
سرویس ایران جوان آنلاین: ۱۳۷۸ بخاری نفتی از کلاس درس ۲۰ هزار دانش‌آموز استان خراسان شمالی برچیده شد. خبر مسرت بخشی که با اقدام به موقع متولیان برای همیشه به ترس ناشی از استاندارد نبودن سیستم گرمایشی مدارس و حادثه ساز بودن بخاری‌های نفتی خاتمه داد. بخاری‌هایی که هر لحظه امکان این را داشتند که حادثه‌ای غیر قابل برگشت را رقم بزنند و حالا دیگر در گوشه کلاس‌های درس جایی ندارند.

بالاخره کار استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس خراسان شمالی به سرانجام رسید. در این خصوص مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی با تأیید این موضوع می‌گوید: «با خرید و نصب یک‌هزار و ۳۷۸ بخاری هوشمند هرمتیک، کار حذف بخاری‌های نفتی از مدارس این استان تمام شد.» امین فلاح با اشاره به اینکه این اقدام حتی سه روز پیش از پایان مهلت تعیین شده از سوی استاندار برای حذف بخاری‌های نفتی انجام شده است، می‌افزاید: «هزینه استاندارد‌سازی این تعداد بخاری ۸۰ میلیارد ریال بوده است که نیمی از آن توسط استانداری و نیمی هم از محل اعتبارات سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس تأمین شده است.» گفته می‌شود مدارسی که از بخاری‌های نفتی برای گرمایش استفاده می‌کردند عمدتاً در مناطق سخت‌گذر و محروم استان قرار گرفته بودند که برای نصب بخاری‌های هرمتیک استاندارد که همزمان برق و گاز مصرف می‌کند، نسبت به گازکشی این مدارس نیز اقدام شده است. بیشتر این مدارس نیز در شهرستان مرزی راز و جرگلان قرار داشتند که مدیر آموزش و پرورش شهرستان مرزی راز و جرگلان بیان می‌کند: «۴۰ درصد مدارسی که با بخاری نفتی گرم می‌شدند در منطقه راز و جرگلان قرار داشتند و یکی از دغدغه‌های ما برای نصب بخاری‌های هرمتیک، گازکشی مدارس بود که با دستور استاندار و برنامه‌ریزی‌های مناسب، محقق شد» البته لازم به ذکر است که اغلب این روستا‌ها از نعمت گاز برخوردار بودند، اما گازکشی به مدارس انجام نشده بود که این مهم هم با پیگیری متولیان انجام شد. محمدمهدی محمدی می‌افزاید: «تاکنون گرمای ۵۰ درصد کلاس‌های درس این شهرستان با بخاری‌های نفتی تأمین می‌شد، که با اجرای این طرح، دانش‌آموزان از تجهیزات استاندارد و ایمن گرمایشی برخوردار شدند.» مدیر آموزش و پرورش راز و جرگلان ادامه می‌دهد: «۵۲۳ بخاری نفتی از ۹۴ مدرسه این شهرستان مرزی حذف و با بخاری‌های هرمتیک جایگزین شده است.»

حذف یک ماهه بخاری‌های غیراستاندارد مدارس

حالا بخاری‌های غیراستاندارد از مدارس خراسان شمالی حذف شده است. وعده‌ای که درست یک‌ماه پیش از سوی متولیان داده شد و اکنون رنگ تحقق به خود گرفته است. در این خصوص استاندار خراسان شمالی می‌گوید: «بر خلاف تصور برخی، وعده برچیدن یک ماهه بخاری‌های نفتی خطر کردن نبود، چون برای اجرای آن اشراف داشتیم و آن را کاملاً شدنی می‌دانستیم.» محمدعلی شجاعی می‌افزاید: «با وجود بعضی درخواست‌ها برای تمدید این مهلت با بهانه کردن شرایط نامساعد آب و هوایی و... بر انجام آن در موعد تعیین شده اصرار شد که شکر خدا نتیجه بخش هم بود.» لازم به ذکر است که اکنون یک‌هزار و ۳۹۹ کلاس درس در ۲۸۸ مدرسه شهری و روستایی این استان با گاز طبیعی گرم می‌شود و ۳ هزار و ۹۵۵ کلاس درس نیز در ۷۲۵ مدرسه هم با اجرای گرمایش مرکزی، دارای سامانه استاندارد گرمایش شده‌اند. اتفاق بزرگی که طی یک ماه فعالیت جدی متولیان انجام شده و به تمام مسئولان استان‌های دیگر نشان داد حتی با وجود کمبود‌های منابع مالی هم امکانپذیر است. بنابراین انتظار می‌رود مسئولان استان‌های دیگر هم با الگو قرار دادن خراسان شمالی درصدد حذف هرچه سریع‌تر بخاری‌های غیراستاندارد و حادثه ساز مدارس‌شان بربیایند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار