مصلحت درباره پالرمو به تشخیص نرسید
کد خبر: 943694
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003xUs
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۶
جلسه تعیین تکلیف لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فرا ملّی، موسوم به «پالرمو» که به علت اختلاف‌نظر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده بود، به نتیجه نرسید و ادامه بررسی آن به جلسات بعدی مجمع تشخیص مصلحت نظام موکول شد.
سرویس سیاست جوان آنلاین: در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام که به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور اعضا تشکیل شد، تعدادی از فق‌های شورای نگهبان، وزرای امور خارجه و امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی و رؤسای کمیسیون‌های قضایی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی حضور داشتند. در این جلسه ابتدا گزارش کمیسیون‌های سیاسی دفاعی و حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شد و در ادامه رؤسای کمیسیون‌های قضایی و امنیت ملی مجلس و سپس وزرای امور خارجه و اقتصاد و نیز رئیس کل بانک مرکزی و معاون حقوقی رئیس‌جمهور دیدگاه‌های خود را به نمایندگی از مجلس و دولت مطرح کردند.
دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور از غایبان بزرگ نشست دیروز بود که درباره عدم حضور وی در این نشست تاکنون توضیحی از سوی دولت ارائه نشده است.

نمی‌توانیم تحت تأثیر فشار‌ها قرار بگیریم
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از جلسه به جمع خبرنگاران آمد و درباره فرجام بررسی لایحه پالرمو، گفت: دو لایحه از لوایح اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان از باب مصلحت به مجمع ارجاع شد، یکی مربوط به کنوانسیون پالرمو و دیگری موضوع CFT که مرتبط با مسائل تروریستی است.
وی افزود: جمع‌بندی مباحث کارشناسی در دبیرخانه مجمع به اتمام رسید و به کمیسیون‌های ذی‌ربط شامل دو کمیسیون سیاسی، دفاعی، امنیتی و حقوقی قضایی برای بررسی‌های بیشتر ارجاع شد و امروز (دیروز) هر دو کمیسیون دیدگاه‌شان را اعلام کردند. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت و مجلس فرصت کافی یافتند و سخن گفتند، اما ما برای اینکه این موضوع، مسئله‌ای مهم و حیاتی بود از وزرای امورخارجه و اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی و معاون حقوقی رئیس جمهور دعوت کردیم که دیدگاه‌های‌شان را مطرح کنند. رضایی اضافه کرد: دو کمیسیون ذی‌ربط مجلس نیز دیدگاه‌های‌شان را مطرح و هر دو کمیسیون تخصصی مجمع نیز نتایج رأی‌گیری‌شان را ارائه کردند. وی با بیان اینکه ما در پی این هستیم که آنچه به منافع ملی مربوط می‌شود و در بهبود زندگی مردم مؤثر است و نیز آنچه به نفع نظام و انقلاب است مدنظر قرار دهیم، اظهار داشت: در حقیقت مجمع آخرین سنگر منافع ملی و منافع جمهوری اسلامی است و ما در اینجا نمی‌توانیم تحت تأثیر فشار‌ها قرار بگیریم و باید آنچه به نفع ملت و کشور است پیش ببریم.

رد پالرمو در کمیسیون‌های تخصصی مجمع
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: بر همین اساس مقرر شد که موافقان و مخالفان از جلسات آینده گفت‌وگو‌ها را آغاز کنند و بحث‌ها ادامه یابد. رضایی گفت: در ارتباط با تشخیص مجلس شورای اسلامی مبنی بر مصلحت دانستن این موضوع هم موافقانی وجود دارد و هم مخالفانی، پس باید به آنان فرصت کافی بدهیم که دیدگاه‌های‌شان را بیان کنند.
وی ابراز امیدواری کرد، آنچه به مصلحت مردم و نظام است در مجمع به نتیجه برسد که اعلام می‌شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که در خبر‌ها آمده است که موضوع الحاق ایران به پالرمو در کمیسیون‌های تخصصی به مصلحت دانسته نشده است، تأکید کرد: این، واقعیتی است، اما تصمیم نهایی را در این باره مجمع می‌گیرد؛ یعنی کمیسیون‌ها کار‌های کارشناسی را انجام می‌دهند و نتایج را به صحن مجمع می‌دهند که باید در این باره نظر نهایی را اعلام کنند.

پالرمو ابهامات زیادی دارد
رضایی، یکی از مباحث جدی مرتبط با پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی پالرمو را مربوط به حق تحفظ کشورمان در این کنوانسیون دانست. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مبهم بودن حق شرط ایران در پیوستن به کنوانسیون پالرمو، گفت: البته ابهامات زیادتری هم وجود دارد که قرار شد در جلسه آینده، موافقان و مخالفان به بررسی این ابهامات بپردازند. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: موافقان در خصوص رفع ابهام و مخالفان درباره حق تحفظ صحبت خواهند کرد؛ یکی از موضوعات جدی همین مسئله حق تحفظ است، اما ابهامات بیشتری هم هست که در آینده موافقان و مخالفان صحبت می‌کنند و در مجموع، مجمع تصمیم خواهد گرفت.
رضایی در پاسخ به اینکه نتیجه بررسی‌ها چه زمانی مشخص و اعلام می‌شود، گفت: برای ما، مسئله دقت در کار اهمیت دارد؛ این موضوعات، موضوعات پیچیده حقوقی و سیاسی مهمی هستند. وی افزود: اگر در تحریم نبودیم شرایطی بر تصمیم‌گیری ما حاکم بود و اکنون که در تحریم هستیم شرایط دیگری هست، بعضی می‌گویند پیوستن به این کنوانسیون نوعی خود تحریمی است که تحریم‌ها را می‌افزاید و برخی با رد این دیدگاه می‌گویند اگر آن را تصویب نکنیم، راه برون رفت نخواهیم داشت. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این موضوعات را نمی‌شود با شتاب‌زدگی و عجله پیش برد، گفت: مجمع آخرین سنگر نظام و مدافع منافع ملی است پس باید تمام جزئیات را با دقت کامل بررسی کند که در حال انجام این کاریم.
رضایی همچنین در پاسخ به یکی از مقامات وزارت خزانه‌داری امریکا مبنی بر اینکه بررسی این لوایح در ایران به درازا کشیده است، تأکید کرد: هر نوع دخالتی در امور داخلی ما پاسخ دندان‌شکنی خواهد داشت؛ ما انقلاب نکردیم که منفعل باشیم. ما خودمان تصمیم می‌گیریم و جز منافع ملی و مصالح نظام به هیچ چیزی توجه نخواهیم کرد و به همین مسیر ادامه می‌دهیم.

بعید است اعضای مجمع قانع شده باشند
در عین حال یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با رد قانع شدن اعضای مجمع درباره کنوانسیون پالرمو از سوی ظریف، گفت: بعید است اعضا به این سادگی درباره الحاق قانع شده باشند.
حسین مظفر در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به نشست دیروز مجمع گفت: به علت طولانی شدن صحبت‌های موافقان و مخالفان، فرصت به رأی‌گیری درباره این لایحه نرسید. وی با رد اخباری مبنی بر اینکه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در نشست مجمع توانسته است، اعضا را نسبت به موافقت با این لایحه قانع کند، اظهار داشت: بعید است که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به این سادگی درباره الحاق به کنوانسیون پالرمو قانع شده باشند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در نشست امروز مجمع مطالب جدیدی در مورد کنوانسیون پالرمو در اختیار اعضا گذاشته و مقرر شد اعضا با مطالعه این مطالب در نشست بعدی رأی نهایی خود را درباره پیوستن کشورمان به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فرا ملّی بدهند.
پیش از این لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فرا ملّی، موسوم به «پالرمو» که به علت اختلاف نظر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است، در دو کمیسیون سیاسی، دفاعی، امنیتی و حقوقی، قضایی این مجمع، بررسی و هر دو کمیسیون، این لایحه را خلاف مصلحت کشور برشمردند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
عبدالله منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
0
0
ان شاءالله مجمع تشخیص مصلحت قاطعانه این لوایح استعماری را رد می کند
حسام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
0
0
اللهم عجل لولیک الفرج
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار