بازسازی بافت غضروفی مفاصل با داربست‌های زیستی
کد خبر: 943448
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003xQu
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
محققان داربست‌های زیستی پوشیده شده با «اگریکان» را به منظور بهبود بازسازی بافت غضروفی مفاصل تولید کردند.
سرویس دانش جوان آنلاین: محققان دریافتند ترکیب ایمپلنت و رویکرد ریز شکستی می‌تواند تا ۱۰ برابر مؤثرتر از ریز شکستگی به تنهایی باشد. ریز شکستگی به تنهایی در حال حاضر یک درمان استاندارد برای مشکلات ارتوپدی محسوب می‌شود. با افزایش جمعیت مسن دنیا موارد ابتلا به درد‌های مفصلی نیز افزایش یافته است و این درد‌ها معمولاً ناشی از آسیب غضروف مفصلی بوده است. در حال حاضر به دلیل اینکه این غضروف‌های مفصلی قادر به بازسازی و ترمیم نیستند و ایمپلنت‌های مورد استفاده نیز به خوبی با بافت غضروف طبیعی و از پیش موجود یکپارچه نمی‌شوند، درمان این آسیب‌دیدگی‌های مفصلی بسیار مشکل است.

یک رویکرد متداول در احیای غضروف استفاده از رویکردی است که طی آن غضروف آسیب دیده باشد و سوراخ‌های کوچکی در استخوان و در جایگاه‌هایی که غضروفشان برداشته شده است ایجاد شود. این سوراخ‌های کوچک رشد غضروف جدید را به وسیله شروع آزاد‌سازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی موجود در استخوان تحریک می‌کند.

در مطالعه صورت گرفته محققان سعی کردند کیفیت بافت بازسازی شده طی رویکرد ریز شکست را به وسیله تکوین داربست پرینت شده سه بعدی افزایش دهند. در این راستا آن‌ها یک داربست پرینت شده را تولید و سطح آن را با پوشاندن با اگریکان دارای عملکرد کردند تا جایگاه‌های اتصال مناسبی را برای سلول‌های آزادسازی شده از ریزشکستگی‌ها فراهم کنند. تست این داربست در مدل‌های خرگوشی آسیب غضروفی نشان داد داربست، سلول‌های بنیادی مزانشیمی و فاکتور‌های رشد را به جایگاه‌های آسیب راهنمایی و بازسازی غضروفی را تقویت کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار