همتی: ثبات در بازار پول و ارز حاکم شده‌است
کد خبر: 943394
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003xQ2
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۳
رئیس کل بانک مرکزی گفت: وضعیت ارزی بسیار خوب است؛ مشکلی در این زمینه نداریم و روی بازار ارز کنترل کامل داریم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عبدالناصر همتی درباره عملکرد شش ماهه خود در مقام رئیس کل بانک مرکزی افزود:در این مدت توانستیم یکی از بزرگ‌ترین جنگ اقتصادی و توطئه‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی را خنثی کنیم و اوضاع اقتصادی به سمت پایداری در حال حرکت است. وی با اشاره به اینکه مبادی ورودی ارز مشکلی ندارد، افزود: به اندازه کافی ذخایر اسکناس ارزی داریم پیش‌بینی ما برای میان مدت حداقل یک تا دو سال است. رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: مردم مطمئن باشند از نظر تأمین ارز مورد نیاز کشور و وارد کنندگان هیچ مشکلی وجود ندارد.
همتی اضافه کرد: شرایط کنونی موجب شده‌است روی اقتصاد مقاومتی بیشتر کار کنیم و تکیه خود را به درآمد‌های نفتی کاهش و درآمد‌های غیر نفتی را افزایش دهیم. همتی با بیان اینکه با صادرکنندگان غیر نفتی تعاملات خوبی داریم، افزود: جریان ورود ارز به چرخه اقتصادی تشدید خواهد شد و به تدریج واردکنندگان، نیاز‌های ارزی خود را از صادرکنندگان تأمین خواهند کرد. وی با اشاره به اینکه صادرکنندگان غیرنفتی حدود ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار را به سامانه نیما عرضه کردند، اضافه کرد: این رقم کم است، اما در حال افزایش است. همتی درباره واردات بدون انتقال ارز و مخالفت بانک مرکزی هم گفت: اگر ارز صادرکنندگان خارج کشور است باید برگردد و اولویت‌بندی باید بر اساس ارز برگشتی انجام شود زیرا بدون انتقال ارز مدیریت بانک مرکزی به هم می‌خورد. همتی به واردات خودرو اشاره کرد و گفت: زمانی که واردات خودرو بدون ارز در دولت تصویب شد و بانک مرکزی بخشی از واردات خودرو بدون ارز را پذیرفت، فشاری به بازار وارد شد. همتی درباره مخالفت با صادرات ریالی گفت: صادرات ریالی مفهوم ندارد، چون در صادرات یا باید ارز به کشور برگردد یا کالا بنابراین هیچ دولتی اجازه نمی‌دهد که کالا‌های کشور بدون اینکه چیزی به کشور برگردد، از کشور خارج شود و در توافقات با کشور‌های همسایه در‌صدد برگشت ارز به چرخه اقتصادی هستیم.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در این شرایط فقط با ارز نمی‌توان کنترل کرد و با توجه به اینکه مشکل اصلی ریال است و سفته‌بازی از جهت ریال به ارز حمله ور شده بود، با اقداماتی که انجام شد توانستیم شرایط را کنترل کنیم. همتی با ارائه جدول تراکنش‌ها گفت: در مهرماه به‌دلیل سفته‌بازی روند تراکنش‌های بهم خورده‌بود و پول ملی هدف قرار گرفته بود.
او گفت: در حالی‌که هنوز نرخ ارز از سامانه «سنا» اعلام می‌شود هنوز بازار متشکل ارزی نداریم که زمینه‌های قانونی در حال انجام است و ظرف یکی دو هفته آینده عملیاتی خواهد شد و بازار متشکل ارزی برای اسکناس است که صرافان بتوانند از طریق اینترنتی خرید و فروش عمده را انجام دهند و بانک مرکزی با سیاست‌های خود بازار را متعادل خواهد کرد. همتی درباره سامانه متعهد ارزی نیز گفت: این دستور رئیس‌جمهور است که برای جلوگیری از رانت‌خواری به زودی این سامانه راه‌اندازی خواهد شد و در این سامانه ثبت‌سفارش و تعهدات واردکنندگان مشخص خواهد شد. او گفت: متأسفانه رانت و فساد در کشور زیاد است که سیستم اجرایی و قضایی با اتحاد و عزم ملی باید جلوی رانت‌خواری بایستند و به مردم پاسخگو باشند. رئیس کل بانک مرکزی درباره کانال پولی ایران و اروپا نیز گفت: نگرانی اروپا درباره تحریم‌های امریکاست و این سیستم از نظر فنی قدری مشکل دارد، اما ما بدون توجه به چرخه مالی با اروپا سیستم‌های ارزی و پولی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم و روند خروج و ورود ارز را کنترل می‌کنیم. همتی در ادامه گفت:لوایح FATF در مجلس درحال پیگیری است و موارد موجود در آن برای سیستم بانکی ما مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
رئیس کل بانک مرکزی درباره حذف چهار صفر از پول ملی گفت: این پروسه در حال پیگیری است و به دولت و مجلس پیشنهاد شده‌است تا به‌تدریج اسکناس‌های قبلی از چرخه خارج و اسکناس‌های جدید وارد چرخه اقتصادی کشور شود. این کار موجب ارزش پول ملی در کنار پول دیگر کشور‌ها خواهد شد.
برچسب ها: همتی ، بازار ارز ، ثبات
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار