1.2 میلیون نفر از جمعیت کشور عشایر هستند
کد خبر: 942941
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003xIj
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
قائم‌مقام سازمان امور عشایر کشور:
قائم‌مقام سازمان امور عشایر کشور گفت: یک میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت کشور را جمعیت عشایری تشکیل می‌دهند که 34 میلیون هکتار از مراتع کشور را در اختیار دارند.

شاهپور علایی  در جلسه شورای عشایر استان،  با اشاره به توانمندی‌های جامعه عشایری، اظهار داشت: 28 درصد دام سبک و چهار درصد دام سنگین کشور در اختیار عشایر است و سالانه 190 هزار تن معادل 25 درصد کل گوشت قرمز کشور را تولید می‌کنند.

وی افزود: ‌یک میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت کشور را جمعیت عشایری تشکیل می‌دهند که 34 میلیون هکتار از مراتع کشور را در اختیار دارند.

علایی با اشاره به اینکه 35 درصد صنایع‌دستی کشور توسط عشایر تولید می‌شود، ادامه داد: عشایر در حوزه گیاهان دارویی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز ظرفیت‌های قابل توجهی دارند.

وی اظهار داشت:‌ جامعه عشایری کشور تنها جامعه‌ای است که تمام جمعیت آن عضو تعاونی‌ها و تشکل‌های عشایری هستند.

علایی با اشاره به برنامه راهبردی توسعه جامعه عشایر کوچنده، تصریح کرد: تامین عدالت اجتماعی و تعدیل نابرابری‌ها، ساماندهی جامعه عشایر، توسعه اجتماعی، مهندسی فرهنگی و حفظ هویت ایرانی – اسلامی، ارتقاء کیفیت زندگی بهبود و توسعه منابع انسانی، تولید، اشتغال و درآمد از جمله اهداف کلی این برنامه است.
 

مهم‌ترین ویژگی عشایر خوداتکا بودن است

استاندار آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: عشایر بیشترین خدمات را به مردم کشورمان ارائه می‌کنند و باید بیشترین خدمات را نیز دریافت کنند.

محمدرضا پورمحمدی، با بیان اینکه باید با جدیت در راستای حفظ و صیانت از عشایر و رفع مشکلات آنها تلاش کنیم، افزود: عشایر نقش بسزایی در اقتصاد کشور ایفا می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد:‌ مهم‌ترین ویژگی عشایر در مقایسه با جامعه شهری و حتی روستایی در این است که جامعه عشایری جامعه‌ای خوداتکا، تولیدکننده و حافظ محیط زیست و میراث‌دار مباحث فرهنگی کشور هستند.

پورمحمدی در خصوص آموزش و امور فرهنگی عشایر نیز بیان داشت: وظایف دستگاه‌ها در حوزه توانمندسازی عشایر به تفکیک مشخص شده است.

وی با تاکید بر اینکه تقویت پایه‌های فرهنگی و آموزشی موضوع اساسی است،‌ گفت:‌ در خصوص بازماندگان از تحصیل باید کار ویژه‌ای در مناطق عشایری انجام شود.

پورمحمدی با بیان اینکه قاچاق دام حتی به مقیاس خیلی کم مشکل بسیار بزرگی است، خاطرنشان ساخت:‌ در سال‌جاری واردات و تولید گوشت در مقایسه با سال قبل زیادتر شده و دلیلی بر افزایش قیمت گوشت وجود ندارد و به دستگاه‌های نظارتی تاکید شده که نظارت بیشتری داشته باشند.

برچسب ها: شورای عشایر ، جمعیت ، دام
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار