اذعان ضدانقلاب به فعالیت اطلاعاتی یک فعال محیط‌زیست
کد خبر: 942085
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003x4v
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۳
سایت ضدانقلابی زیتون، متعلق به ملی- مذهبی‌ها و نهضت آزادی‌های خارج کشور، در گزارشی ادعای جالبی را در مورد کاووس سیدامامی مطرح کرده که در واقع رد ادعایی است که جریان ضدانقلاب در یک سال گذشته داشته است. کاووس سید امامی فعال محیط زیست بود که سال گذشته به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت و چندی بعد در زندان اوین خودکشی کرد. سایت زیتون می‌نویسد: «اندکی پیش از بازداشت کاووس سیدامامی، اسرائیل با این استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیست تماس گرفته و از او برای همکاری دعوت کرده است. سیدامامی هم این موضوع را با وزارت اطلاعات در میان گذاشته و آنان را از این تماس مطلع کرده است. پس از برگزاری چند جلسه با دایره‌های ضد جاسوسی و حفاظت اطلاعات، این فعال محیط زیست از سوی وزارت اطلاعات مأمور شد که اطلاعات و ارقام غلط را در اختیار اسرائیل قرار دهد؛ خواسته‌ای که از سوی سیدامامی اجابت شد. رابطه او و اسرائیل، اگرچه با هماهنگی و زیر نیز وزارت اطلاعات بود، از سوی نهاد اطلاعاتی موازی در جمهوری اسلامی، اطلاعات سپاه، رصد و منجر به دستگیری سیدامامی و همکاران او شد.»
نکته جالب توجه در این گزارش اذعان ضمنی به این نکته است که یک فعال محیط زیست هم می‌تواند کار اطلاعاتی (جاسوسی) انجام دهد. تا پیش از این همواره جریان ضدانقلاب می‌گفت: یک فعال محیط زیست نمی‌تواند نیروی امنیتی اطلاعاتی باشد یا جاسوسی کند. آن‌ها سیدامامی را یک استاد دانشگاه و دوستدار محیط زیست معرفی می‌کردند، حالا، اما تصویر یک همکار نهاد اطلاعاتی از او ارائه می‌شود. پس یک فعال محیط زیست و استاد دانشگاه هم می‌تواند همکار نهاد‌های امنیتی یا جاسوس آن‌ها باشد و الزاماً معصوم و صرفاً حامی طبیعت نیست.
داستانی که سایت زیتون نقل می‌کند، منبع و مستندی ندارد و صرفاً برنامه‌ای برای تطهیر سیدامامی به نظر می‌رسد. سید امامی در یک سال گذشته و خصوصاً پس از خودکشی در اوین همواره مورد اتهام جاسوسی بوده و گفته می‌شود او با اطلاع از سنگینی پرونده و احتمال بالای اعدامش دست به خودکشی زد. حال روشن است که جریانی با قصه‌پردازی در مورد همکاری سید امامی و وزارت اطلاعات تلاش دارد اولاً سید امامی را از مقام یک جاسوس اسرائیل به جایگاه همکار امنیتی وزارت اطلاعات بکشاند و او را تطهیر کند و ثانیاً دستگیری او را که کار اطلاعات سپاه بود، حاصل اختلاف‌نظر دو نهاد اطلاعاتی ایران و سیدامامی را قربانی ماجرا بداند. چنانکه این رسانه ضدانقلاب، تیتر زده که «گزارش اختصاصی زیتون از قربانی دعوای وزارت اطلاعات و سپاه/ کاووس سیدامامی اسرائیل را فریب داد»، اما ادعای زیتون اولاً بی سند است و به جای گزارش رسانه‌ای بیشتر شبیه رمان تخیلی است، ثانیاً این موضوعی نیست که پنهان بماند و وزارت اطلاعات در مورد آن سکوت کند و ثالثاً جنبه اختلاف‌افکنی میان نهاد‌های ایران را دارد. اما عملاً ادعا‌های یک سال گذشته خودشان را رد کرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار