انتقاد از نگاه پوسیده برخی مدیران سینمایی
کد خبر: 942065
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003x4b
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۷
در بررسی کارنامه جشنواره فیلم فجر صورت گرفت
مجری نشست‌های خبری جشنواره فیلم فجر گفت: وقتی مدیران پوسیده و کوتوله برای سینما انتخاب می‌شود، نگاه عمیق ـ. که همان توسعه است ـ. محقق نمی‌شود. وقتی اندیشه‌های عمیقی وجود ندارد، حاصلش این می‌شود که فیلم‌های بد می‌بینیم.
نوید پارسا
به گزارش «جوان» به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری، اولین نشست «گفتمان فرهنگی انقلاب» با هدف بررسی کارنامه ۳۶ دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر با حضور بهروز افخمی، شاهین امین، مهدی شیخ‌صراف، محمدتقی فهیم و محمود گبرلو، عصر دیروز در سازمان سینمایی حوزه هنری برگزار شد. در این نشست محمود گبرلو گفت: اگر جشنواره بر آرمان‌های انقلاب است پس گنجایش هر فیلم را ندارد و اگر هم جشنی برای شور و هیجان است باید فیلم‌های تلخ اجتماعی را از این عرصه خارج کرد. به طورکلی، جشنواره فیلم با تبعیت از سیاست‌ها و برنامه‌ریزی دقیق به ثمر می‌رسد و با توجه به افکار تماشاگر به نتیجه نسبی دست می‌یابد، اما با بی‌خاصیتی‌های اخیر جشنواره فیلم فجر، نتیجه قابل قبولی از عملکرد مناسب به دنبال نداشته و کارکردی ضد سینمای ایران را نشان می‌دهد.
در ادامه محمد تقی فهیم در بخشی از این نشست گفت: وجود ممیزی در فضای جشنواره و استفاده ویترینی از آن به عنوان فیلتری برای تأیید فیلم‌ها کیفیت سینما را دستخوش تغییرات کرده است، بنابراین جشنواره فیلم فجر حاصل و نمایشگر کیفیت سینمای ایران است. برخلاف نظر دیگر سینماگران، بنیانگذاری غلط جشنواره مشکل اصلی سینمای امروز است که همانند دیگر کشور‌های صاحب سینما باید متناسب با تعهدات به اهداف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور‌ها عملکرد مناسبی را در دستور کار خود قرار دهد.
بهروز افخمی هم تأکید کرد: ما باید به این فکر کنیم که ژست روشنفکری هیچ نقشی در سینمای دنیا ندارد، اما برخی از مدیران فکر می‌کردند سینمای آن‌ها انتقادی و اجتماعی است در حالی که باعث کاهش تماشاگران سینما شد و وقتی این اتفاق افتاد این ضرورت احساس شد که مردم باید به سینما برگردند، به همین دلیل من در برنامه «هفت» گفتم که در دوره‌ای سینمای ما توسط سینماگران پرمدعای کم‌مایه از بین رفت. با این حال در حال حاضر اگر فیلم فیلمسازی سیاه‌نما و غرغرو نباشد به سختی می‌تواند مجوز اکران بگیرد.
محمود گبرلو عنوان کرد: برخی منتقدانِ مخرب، افکار عمومی را علیه جشنواره و سینمای ایران کرده‌اند، یعنی آنقدر علیه سینمای ایران حرف زده‌اند که جای دفاعی باقی نگذاشته‌اند. هرچند پس از انقلاب بیش از ۵ هزار فیلم تولید شد، اما همین منتقدان با حرف‌های خود باعث شده‌اند نتوانیم از سینما دفاع کنیم. این منتقدان نمی‌خواهند به توسعه با سینما باور داشته باشند. گبرلو مجدد تأکید کرد: مدیران کوتوله اصلاً فهم این موضوع را ندارند. برخی مدیران سینمایی هستند که نگاه پوسیده دارند و می‌گویند فجر باید مثل «کن» باشد. ما از لحاظ ماهیتی نمی‌توانیم مثل آن‌ها باشیم همین موضوع باعث شده هنرمندان ناخودآگاه علیه جشنواره فیلم فجر باشند. این نشان دهنده این است که فهم درستی از جشنواره فجر وجود ندارد، ضمن اینکه در حال حاضر فیلمسازان قدرتمندی وجود دارند که می‌شود آن‌ها را با فجر معرفی کرد، البته منوط به اینکه جشنواره ماهیت داشته باشد. در این بخش فهیم با اشاره به صحبت‌های گبرلو درباره «منتقد مخرب» خطاب به او گفت: یکباره بگویید منظورتان فراستی است!
گبرلو نیز اظهار کرد: نه منظورم امثال فراستی‌هاست. ما باید همه چیز را آسیب‌شناسی کنیم. منتقد مخرب کاری کرده است که همه فکر می‌کنند ما اصلاً سینما نداریم، برخی می‌گویند فیلم ما سیاه است در حالی که به نظرم ما اصلاً فیلم سیاه‌نما نداریم. پس از این موضوع افخمی خطاب به گبرلو گفت: شما مثل تکنوکرات‌ها هستید. امین نیز در واکنش به همین صحبت گبرلو اظهار کرد: شما محافظه‌کار هستید که گبرلو در ادامه گفت: من محافظه‌کار هستم؟ من که زودتر از همه منتقد وضعیت موجود بودم. فهیم در ادامه بیان کرد: چرا باید فکر کنیم منتقد می‌تواند مخرب باشد؟ منظور آقای گبرلو درباره منتقد مخرب، آقای فراستی بود، بنابراین بهتر است این خبر را بدهم که طبق آخرین خبری که دریافت کرده‌ام فراستی مجدداً منتقد ثابت برنامه هفت شده است. در همین بخش گبرلو اظهار کرد: منظور من فراستی نبود، من اصلاً نامی نبردم که فهیم خطاب به او گفت: کد‌هایی که دادید مربوط به فراستی بود، اما در پاسخ به شما باید بگویم فراستی در قبال برخی منتقدان خارجی بسیار نرم‌تر عمل می‌کند، من بلد نیستم ولی اگر بلد بودم مثل فراستی می‌شدم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار