قانون حمایت از معلولان در استان‌ها خاک می‌خورد
کد خبر: 942041
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003x4D
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۸
با اینکه قانون حمایت از معلولان در پایان سال 96 به تصویب رسید و 10 سرفصل کلی اشتغال تا دسترسی آسان به تمام خدمات شهری را شامل می‌شود، اما هنوز در استان‌ها به مرحله اجرایی نرسیده است!
ميترا شهبازى
سرویس ایران جوان آنلاین: هنوز هم معلولان با موانع بسیاری مواجه هستند و معابر شهری، وسایل نقلیه عمومی و ساختمان سازمان‌ها و ادارات پر رفت و آمد برای تردد آن‌ها هموار نیست. همچنان تعداد بی‌شماری از معلولان با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند و جایی را برای اشتغال نمی‌یابند. معضلاتی که برای رفع آن‌‎ها قانونی در مجلس شورای اسلامی با عنوان حمایت از حقوق معلولان به تصویب رسید. این قانون که ۱۰ سر فصل مهم دارد اشتغالزایی تا دسترسی آسان معلولان به تمام خدمات شهری را شامل می‌شود؛ بیش از ۹ ماه از ابلاغ آن به تمام دستگاه‌های دولتی استان‌ها می‌گذرد و هنوز خبری از اجرای آن نیست. بنابر این مدیرعامل جامعه معلولان استان زنجان این قانون را در زنجان ناکارآمد می‌خواند. البته روز گذشته رئیس کمیته امداد با ابلاغ مواد ۲۷ و ۲۸ این قانون به ادارات زیرمجموعه که شامل کاهش ساعت کاری خانواده‌های دارای فرزند معلول می‌شود، روزنه‌ای از امید را برای معلولان ایجاد کرده است.

«خیره به دیوار خالی شده است. جای میخ و هاله‌ای از قاب عکس‌هایی که روی دیوار بودند، هنوز باقی مانده است. به خاطر می‌آورد که به هرکجا که می‌خواست می‌توانست برود. اما حالا حتی پایین رفتن از چهار طبقه محل زندگی‌اش هم برایش غیر ممکن شده است. حتی اگر آسانسوری هم باشد تا او را به طبقه پایین برساند، باز هم نمی‌داند چطور باید بر روی سطح ناصاف معابر منطقه زندگی‌اش حرکت کند. چرخ‌های صندلی توان عبور از هر مانعی را ندارند و نمی‌تواند او را دوباره به کلاس درس دانشگاه و محل‌کارش برگرداند. برای همین تمام عکس‌هایی که یادآور خاطرات قبل از تصادفش بود را از دیوار برداشته است.» چند خطی که ابتدا آمده است، سرگذشت تعداد نه چندان کم کسانی هست که به واسطه حوادث رانندگی در ردیف معلولان کشور قرار می‌گیرند. معضلی که نه تنها در شهر‌های کوچک بلکه در تمام کلان‌شهرهایی، چون تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و ... هم قابل مشاهده است. از همین رو اسفند سال گذشته قانون حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. قانونی که اصلاح معابر، ساختمان سازمان‌ها و ادارات پر رفت و آمد تا امکان تحصیل و اشتغال معلولان را هموار می‌کند. از همین رو اردیبهشت سال‌جاری رئیس‌جمهور این قانون را به کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها مؤسسات، شرکت‌های دولتی و نهادهای‌عمومی ابلاغ کرد تا در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آن‌ها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم شود.

قانونی که در استان‌ها ناکار آمد است

با اینکه حدود ۹ ماه از ابلاغ این قانون می‌گذرد، اما مدیر عامل جامعه معلولان استان زنجان با اشاره به عدم توجه به بحث مناسب‌سازی در استان زنجان تأکید می‌کند: «قانون حمایت از معلولان در استان زنجان درست اجرا نمی‌شود.» مهدی قنبری موحد با اشاره به اینکه نسبت به معلولان بی‌مهری می‌شود، می‌افزاید: «دستگاه‌های اجرایی باید در این راستا به وظایف خود عمل کنند و براساس قانون بهزیستی تنها متولی جامعه معلولان نیست.» البته این معضل همان طور که گفته شد، تنها مختص به استان زنجان نیست و مسئله‌ای همه‌گیر در استان‌ها است. به طوری که در استان خراسان‌رضوی به ویژه شهر مشهد که منطقه‌ای توریستی و گردشگرپذیر است، هنوز معابر و وسایل نقلیه عمومی مناسب‌سازی نشده‌اند. در کنار این مشکلات، در صورتی هم که یک بارندگی کم رخ دهد، معابر و مسیر‌ها غیرقابل ترددتر هم می‌شود. مضاف برای این مشکلات معلولان برای تردد در سطح شهر، مشکل دیگری که وجود دارد، بحث بیکاری معلولان است که اغلب آن‌ها را در تأمین نیاز‌های اولیه‌شان دچار مشکل کرده است. براساس آمار ارائه شده از سوی مسئولان ۱۱ درصد از جامعه ایران دارای درجاتی از معلولیت هستند و نرخ بیکاری در میان معلولان سه برابر افراد عادی است. بنابراین لازم است در کنار اصلاح معابر، مسیر‌ها و وسایل حمل و نقلیه عمومی، بسترسازی برای اشتغال معلولان نیز مورد توجه قرار گیرد.

کاهش ساعت کاری خانواده‌های دارای معلول

با اینکه هنوز شرایط برای زندگی معلولان هموار نشده است، اما روز گذشته خبر خوشی از سوی رئیس کمیته امداد منتشر شد. خبری که از لازم‌الجرا شدن مواد ۲۷ و ۲۸ قانون حمایت از حقوق معلولان در معاونت‌ها و ادارات زیرمجموعه کمیته امداد حکایت دارد. بر اساس این قانون شاغلان دارای شرایط خاص در کمیته امداد از ۱۰ ساعت کسری کار هفتگی برخوردار می‌شوند. در کنار این موضوع بیست‌وسوم همین ماه نیز نخستین مرکز بازی‌های الکترونیک ویژه معلولان در اصفهان افتتاح شد که ظرفیت حضور همزمان ۱۰۰ معلول را دارد. هر چند این اقدامات کوچک هستند، اما می‌توانند الگویی مهم برای متولیان در تمام استان‌ها باشند تا با همت بیشتری در صدد رفع مشکلات معلولان بر بیایند. لازم به ذکر است که بر اساس آمار ارائه شده از سوی محمدعلی کوزه‌گر، مدیرکل مشارکت‌های مردمی بهزیستی کشور سالانه حدود ۸۰ هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی زیر نظر بهزیستی قرار می‌گیرند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار