جوان آنلاین: پایگاه اطلاع رسانی «الف» در گزارشی پیرامون سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق نوشت: دیروز محمدجواد ظریف، چهار روز پس از سفر مایک پمپئو به همراه مدیران ارشد شرکت های دولتی و خصوصی به عراق سفر کرد. قرار است ظریف در این سفر با مقامات بلندپایه در بغداد دیدار و گفت و گو و به چند شهردیگر عراق هم سفر کند. در جریان سفر ظریف که چهار روز به طول خواهد انجامید، نشست‌های مشترکی بین تجار و بازرگانان دو کشور در کربلا، سلیمانیه و اربیل برگزار خواهد شد.

پیش از سفر ظریف، بیژن زنگنه نیز ۲۰ دی ماه به عراق سفر کرده بود. زنگنه دیدارهایی با برخی مقامات عراقی داشت و در کنفرانس خبری مشترک به همراه ثامر الغضبان، همتای عراقی خود تحریم های آمریکا علیه ایران را کاملا غیر قانونی دانست و تاکید کرد تهران به آنها پایبند نخواهد بود.

ثامر غضبان نیز با اشاره اینکه مذاکرات با طرف ایرانی در خصوص مسائل مربوط به انرژی بوده افزود: عراق هنوز در زمینه توسعه مشترک میادین نفتی با ایران به توافقی دست پیدا نکرده است.

نکته جالب این است روز ۱۹ دی ماه مایک پمپئو نیز با مقامات عراقی دیدار و گفت‌وگوهایی انجام داد. همچنین چندی قبل دونالد ترامپ در سفری هماهنگ نشده وارد پایگاه نظامی عین الاسد عراق شد، اما بدلیل مخالفت مقامات عراقی دیداری در این سفر بین طرفین انجام نشد.

سفر پمپئو به عراق را می توان در راستای تلاش برای پایبندی به تحریم‌های ایران، ترغیب بغداد به کاهش فعالیت شرکت‌های ایرانی و قطع واردات برق و گاز در راستای تنگ‌تر کردن حلقه تحریم و برای افزایش فشارها به تهران ارزیابی کرد.

بنابراین می‌توان گفت تعدد سفرهای مقامات آمریکایی به عراق نشان دهنده جایگاه این کشور به لحاظ سیاسی و اقتصادی در برنامه‌های ضدایرانی ایالات متحده است؛ از سوی دیگر واضح است ایران نمی‌خواهد تبادلات اقتصادی و تجاری با کشورهای منطقه تحت الشعاع قرار گیرد. حضور گسترده تجار و بازرگانان همراه وزیر خارجه در سفر به عراق و اعلام سفر حسن روحانی در اسفند ماه به این کشور موئد این موضوع است.

آمریکا، عراق را به عنوان یکی از هشت کشوری که موقتاً از تحریم‌های ایران مستثنی شده بودند در نظر گرفت و بر این اساس بغداد اجازه دارد تا از ایران برق و گاز وارد کند. بعد از پایان ۴۵ روزه ابتدایی معافیت‌ها، واشنگتن دوباره معافیت سه ماهه برای عراق صادر کرده است. بر اساس آخرین آمارها ایران ۱۳۵۰ مگاوات برق و ۲۸ میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر می‌کند. عراق اعلام کرده در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر اساس منافع ملی‌اش عمل خواهد کرد.

عراق در ماه‌های گذشته مذاکرات گسترده‌ای با برخی کشورها مانند عربستان، کویت و آمریکا برای واردات برق و احداث نیروگاه انجام داده بود، اما به نظر می‌رسد در کوتاه مدت این امر اتفاق نخواهد افتاد، به خصوص اینکه یکی از دلایل اصلی اعتراضات در تابستان امسال در کشور عراق بخاطر قطع مکرر برق بوده است؛ البته ممکن است طی سال‌های آینده چنین اتفاقی در زمینه واردات برق روی دهد، اما در مورد مسئله گاز بعید است که عراق در کوتاه مدت از ایران بی نیاز شود.

موضوع دیگر برخی اخبار ضدو نقیضی است که در هفته های گذشته درباره سفرهای مقامات عراقی به رژیم صهیونیستی منتشر شده است. اگر چه این اتفاق توسط نمایندگان پارلمان عراق تکذیب شد اما چه این سفر انجام شده چه انجام نشده باشد، انتشار خبر توسط رسانه‌های اسرائیلی به معنای این است نقشه‌ای در جریان است است تا با عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل، ایران به عنوان مشکل و چالش اصلی بی‌ثباتی منطقه معرفی شود تا توجیهی برای فشار آوردن بیشتر به تهران فراهم شود.

با این وجود می‌توان گفت جنگ دیپلماتیکی در حوزه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی بین آمریکا و ایران در عراق در جریان است؛ البته بدلیل پیوندهای جغرافیایی،اقتصادی، هویتی و مذهبی ایران و عراق بسیار بعید است واشنگتن بتواند به اهداف خود دست پیدا کند. این مسئله را می توان از نوع سفر ترامپ و پمپئو و سفر زنگنه و ظریف نیز متوجه شد. مشخص است این گونه مسائل مسئله به منزله کوتاه آمدن آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی از تخریب روابط دو کشور در سطح ملت و دولت نیست. این امر وظیفه نهادهای مسئول را برای مدیریت منطقی ارتباطات با عراق مضاعف می‌کند.