مسئول ناکامی هستم، اما مقصر نیستم!
کد خبر: 941937
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003x2X
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۶
کولاکوویچ سرمربی تیم ملی ایران در پاسخ به سؤال «جوان» درباره روند نزول والیبال ایران:
سرمربی تیم ملی والیبال چند ماه پس از نتایج ضعیف والیبال در قهرمانی جهان و روند نزولی والیبال نسبت به سال گذشته خودش را مقصر ندانست و مدعی شد نباید دنبال دلیل ناکامی‌ها رفت.
پنج‌ماه پس از ناکامی والیبال در رقابت‌های قهرمانی جهان و کسب مقام نازل سیزدهم، دیروز ایگور کولاکوویچ در یک نشست خبری در محل فدراسیون والیبال پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد، سرمربی مونته‌نگرویی بدون اینکه توضیحی درباره دلایل سقوط هفت پله‌ای تیم کشورمان در قهرمانی جهان نسبت به گذشته بدهد، از برنامه‌هایش برای رقابت‌های لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ و انتخابی المپیک صحبت کرد.

می‌توانستید برکنارم کنید
کولاکوویچ هفته گذشته بود که پس از چند‌ماه مرخصی طولانی به ایران آمد و پس از جلسه با افشین داوری سرپرست فدراسیون والیبال، ماندنش روی نیمکت ایران را تا المپیک ۲۰۲۰ قطعی کرد. در حالی پیش از این برخی مدیران سابق فدراسیون مدعی بودند با توجه به قرارداد کولاکوویچ، فسخ قراردادش به دلیل نتایج ضعیف والیبال در قهرمانی جهان امکان پذیر نیست که این سرمربی مونته نگرویی دیروز از دست باز فدراسیون برای برکناری‌اش خبر داد: «ضیایی اگر راضی نبود، می‌توانست قرارداد من را فسخ کند. اولین سؤال من هم از داوری این بود که آیا من را می‌خواهد یا دوست دارد با من کار کند؟ ‎اگر دوست دارید با من همکاری کنید، من هم آن را تمدید می‌کنم، چون اصلاً دوست ندارم جایی باشم که به من و کارم علاقه‌ای نداشته باشند. در قراردادم گزینه‌ای نبود که فدراسیون ایران مجبور باشد من را نگه دارد. داوری به من گفت: اگر دوست نداشتیم با شما همکاری کنیم شما را به ایران دعوت نمی‌کردیم‎.»

دنبال مقصر ناکامی نباشید
در حالی والیبال کشورمان با کولاکوویچ در تابستان گذشته در رقابت‌های قهرمانی جهان به مقام سیزدهم رسید که در دوره گذشته به مقام ششم رسیده بود. با وجود نزول هفت پله‌ای والیبال در این رقابت‌ها کولاکوویچ خودش را مقصر نمی‌داند. سرمربی تیم ملی والیبال در پاسخ به سؤال «جوان» درباره اینکه معتقدید مقصر مقام سیزدهمی نیستید درحالی که در تمام دنیا مربی ناکامی را برعهده می‌گیرد. از نظر شما دلیل ناکامی و سقوط والیبال ایران چیست و چه کسی مقصر است، اینطور توضیح داد: «من مسئول نتیجه هستم، اما مقصر نیستم. من واقعاً از اینکه سیزدهم شدیم ناراضی هستم. در ابتدا مد نظر داشته باشید که دو کلمه مسئول و مقصر با هم تفاوت دارند. من مسئول نتایج والیبال ایران و کسب عنوان سیزدهمی جهان هستم، ولی هیچ‌گاه جلوی آیینه نمی‌ایستم و به خودم نمی‌گویم که تو مقصری! شما نیز شاید بتوانید به کیفیت کار من ایراد وارد کنید ولی متوجه نمی‌شوم که چرا باید به دنبال مقصر باشیم. مگر چه انتظاری از والیبال ایران داشتید؟» وی معتقد است که اگر مقصر ناکامی بود، استعفا می‌داد: «همه بازیکنان و کادر فنی تلاش خود را کردند. بنابراین مقصری در تیم ملی نیست. می‌توانید بگویید که کیفیت بالایی نداشتند، اما نمی‌توان گفت: فلانی مقصر است و باید تیرباران شود. نتایج جزئی از ورزش است. فدراسیون نیز کیفیت کار ما را دیده است. من ۹‌سال هدایت تیم ملی والیبال صربستان را برعهده داشتم، اما در مقطعی احساس کردم که تصمیم اشتباهی گرفتم و مقصر هستم. در آن موقع از کارم استعفا دادم ولی در والیبال ایران احساس تقصیر نمی‌کنم. من فقط از رتبه‌ای که در مسابقات جهانی به دست آوردیم، راضی نیستم. وقتی درباره نتایج صحبت می‌کنیم، حتماً حاشیه‌های اطرافش را هم باید بدانید که چه شده است.»

کسب سهمیهسخت‌تر از حضور در المپیک است
والیبال در حالی سال آینده رقابت‌های لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ و انتخابی المپیک توکیو را پیش رو دارد، که کولاکوویچ معتقد است سال سختی در انتظار والیبال ایران است: «برای المپیک ۱۲‌تیم ملی انتخاب می‌شوند که مسابقات انتخابی بسیار سختی دارد. در المپیک نتیجه گرفتن آسان‌تر از مسابقات انتخابی است. به همین دلیل هدف اصلی حضور در المپیک است. صربستان سال ۲۰۰۰‌قهرمان المپیک بود و بعد از آن من سه‌المپیک با صربستان داشتم. پس از آن صربستان نتوانست به المپیک برود. حق ایران است که در المپیک باشد، اما راه بسیار سختی دارد.»

تحریم تیم ملی به خاطر یک نفر عاقلانه نیست
سرمربی مونته نگرویی تیم ملی والیبال همچنین درباره شایعاتی که درباره دخالت برخی بازیکنان در کار کادرفنی شنیده می‌شود، به شدت موضع گرفت: «بازیکن‌سالاری در تیم من جایی ندارد. من از سال ۱۹۹۷ مربی هستم و تمام نتایجی که کسب کرده‌ام به خاطر تصمیماتی بوده که خودم گرفته‌ام. من همیشه با بازیکنان بزرگ کار کرده‌ام و بازیکنانی مثل سعید معروف در زندگی من بسیار بوده‌اند که من به همه آن‌ها احترام گذاشته‌ام. بازیکنان ایرانی نیز در مقابل به من احترام زیادی گذاشته‌اند و تصمیمات من را قبول دارند. اگر روزی نتوانم کشتی‌ای که بر آن سوار هستم را به خوبی هدایت کنم، از آن پیاده خواهم شد. من شایعه بازیکن‌سالاری را در والیبال ایران شنیده بودم ولی چنین چیزی در تیم من نیست.»
کولاکوویچ همچنین پیام محکم و واضحی به برخی ملی‌پوشان ارسال کرد که تهدید کرده بودند، در صورتی که خوش‌خبر سرپرست سابق تیم ملی برنگردد، بازی در تیم ملی را تحریم می‌کنند: «بازیکنان آماده را به تیم ملی دعوت خواهم کرد و بازیکنانی را که دوست ندارند برای تیم ملی بازی کنند را اصلاً دعوت نمی‌کنم. بازیکنان تیم ملی باید احساس کنند که مردم ایران آن‌ها را به تیم ملی دعوت کرده‌اند؛ ولی در کل عاقلانه نیست بازیکنی به خاطر یک نفر نخواهد برای تیم ملی بازی کند. بازیکنان به خاطر یک نفر به میدان نمی‌روند بلکه آن‌ها برای مردم ایران بازی می‌کنند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار