فرود بالگرد پزشکان بسیجی در مناطق سخت‌گذر الیگودرز
کد خبر: 941720
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wz2
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰
طی سال جاری ۴۰۰ پزشک متخصص جهت ارائه خدمت به مناطق محروم لرستان اعزام شدند.
محمدرضا سورى
سرویس ایران جوان آنلاین: نبود مسیر مناسب در کنار دور بودن برخی مناطق در استان لرستان باعث شده تا مردم این مناطق از حداقل امکانات درمانی برخوردار نباشند. این مهم سبب شده تا بار‌ها بسیج جامعه پزشکی استان با کمک پزشکان متخصص که علاقه خدمت‌رسانی به مردم محروم را دارند، در اوقات مختلف سال به این مناطق بروند و بیماری نیازمندان را درمان کنند. حالا خبر‌ها حکایت از آن دارد که تیمی از بسیج جامعه پزشکی لرستان برای ارائه خدمات درمانی به اهالی مناطق سخت‌گذر دهستان پز و لیروک در بخش ذلقی الیگودرز با یک فروند بالگرد عازم این مناطق شدند. این در حالی است که علاوه بر این در طول سال جاری بیش از ۴۰۰ پزشک و متخصص به خدمت‌رسانی در مناطق محروم استان پرداختند.

لرستان از جمله استان‌هایی به شمار می‌رود که برخی از قسمت‌های آن به دلیل قرار گرفتن در مناطق کوهستانی و صعب‌العبور همواره با محرومیت‌های بسیاری مواجه است. بار‌ها نهاد‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد با مراجعه به این مناطق که بعضاً روستایی هستند و با توجه به امکاناتی که داشتند به خدمت‌رسانی پرداختند که می‌توان از بسیج و زیرمجموعه‌های آن نام برد که موفق شده‌اند در زمینه ساخت مراکز درمانی، خانه‌های بهداشت و حمام، مساجد و کتابخانه خدمات خوبی ارائه دهند. با این حال یکی از مشکلاتی که مردم این مناطق از آن رنج می‌برند، امکانات دارویی و درمانی است که سبب شده در تمامی طول سال به این خدمات نیاز باشد.

اعزام تیم درمانی به مناطق محروم الیگودرز

هر ساله با شروع فصل زمستان راه دسترسی ۱۹روستای بخش بشارت الیگودرز بسته می‌شود و نبود راه سبب شده مردم در استفاده از سایر امکانات زیرساختی باز بمانند و همچنان در محرومیت باشند. در این میان کمبود یا نبود خدمات درمانی از جمله مشکلاتی است که نیاز است در این فصل به مردم منطقه ارائه شود. بارش شدید برف و نبود امکانات مناسب جاده‌ای در این موقع از فصل سال خدمات‌رسانی را با مشکل مواجه کرده است. وضعیت جاده خاکی روستا‌ها نیز موجب شده تا مردم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند به طوری که هر ساله باید قبل از شروع فصل پاییز آذوقه چندین ماه خود را ذخیره کنند تا در ماه‌هایی که راه آن‌ها به دلیل برف و باران بسته می‌شود با مشکلی جدی رو به رو نشوند.

از آنجا که تنها راه موجود برای رسیدن به این مناطق خاکی است لذا با هر بارندگی بسته می‌شود و مردم را درگیر مشکلات زیادی می‌کند. این درحالی است که در روز‌های عادی نیز فقط تردد نیسان در آنجا امکانپذیر است و با توجه به رانشی و صعب‌العبور بودن آن، سایر وسایل نقلیه نمی‌توانند تردد در آن داشته باشند لذا این مهم موجب شده تا در صورت بروز هر گونه مشکل، مثلاً اگر در این روستا‌ها بیماری باشد به موقع به مراکز درمانی نرسیده و دچار خسارت غیر قابل جبران شود. روز گذشته بود که مسئول بسیج جامعه پزشکی الیگودرز اعلام کرد: «تیمی از بسیج جامعه پزشکی استان برای ارائه خدمات درمانی به اهالی مناطق سخت‌گذر دهستان پز و لیروک در بخش ذلقی الیگودرز با یک فروند بالگرد عازم این مناطق شدند.»

فاطمه نعمت‌اللهی افزود: «این تیم پزشکی که متشکل از پزشک، ماما، دندانپزشک، عوامل آزمایشگاه، کارشناس بهداشت، خانواده، مشاوره و آموزش است به مدت سه روز به مردم محروم روستا‌های پزعلیا، پز وسطی، پزسفلی، الون، لیروک، گوشه و آبزک خدمات رایگان بهداشتی- درمانی ارائه می‌کند.»

خدمت‌رسانی ۳۰ تیم بهداشتی و درمانی

وجود محرومیت‌های پزشکی در مناطق مختلف لرستان از جمله دلایلی است که بار‌ها پای بسیج را به این مناطق باز کرده است که مهم‌ترین آن‌ها اقدامات بسیج جامعه پزشکی در رزمایش جامعه پزشکی بود. مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان در این خصوص گفت: «شهریورماه امسال و همزمان با برگزاری رزمایش اقتدار عاشورایی ۳۰ تیم بهداشتی و درمانی بسیج جامعه پزشکی استان لرستان برای خدمت‌رسانی رایگان به مردم استان لرستان اعزام شدند.» عبدالوحید ملک‌آرا افزود: «در این اعزام‌ها که پزشک، پرستار، ماما، دارویار و کارشناسان بهداشت و تغذیه حضور داشتند علاوه بر ویزیت رایگان خدماتی مانند کنترل قند خون و فشار خون، مشاوره رایگان همراه با توزیع پمفلت‌های بهداشتی توسط اعضای بسیج جامعه پزشکی به نیازمندان ارائه شد.»
به گفته وی، ویزیت پزشکان عمومی برای هزار و ۵۰۰ نفر، خدمات آموزش بهداشت و مامایی توسط کارشناسان بهداشت خانواده و مامایی برای ۸۰۰ نفر، خدمات روانشناسی برای ۲۰۰ نفر، خدمات پرستاری برای ۵۰۰ نفر و خدمات دارویی رایگان برای هزار و ۵۰۰ نفر ازجمله اقداماتی بود که در این زمینه انجام شد. این در حالی است که در طول سال جاری سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان با اعزام بیش از ۴۰۰ متخصص بسیجی در بخش‌های تخصصی، مامایی و مشاوره‌ای به منطقه محروم خرم‌آباد توانست خدمات خوبی را در زمینه پزشکی، درمانی و بهداشتی به مردم مناطق محروم استان ارائه کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار