سپرده‌گذار همانند سهامدار باید با صورت‌های مالی بانک آشنا باشد
کد خبر: 941543
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wwB
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۴
بانک مرکزی در بیانیه‌ای از مردم خواست فریب فضاسازی رسانه‌های معاند را نخورند
روابط عمومی بانک مرکزی مطالب منتشره از سوی رسانه‌های معاند پیرامون یکی از بانک‌های کشور را در راستای تلاش آن‌ها برای ضربه زدن به بازار پول دانست.
مهران ابراهيميان
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: سال گذشته بود که بانک آینده با زیرکی نرخ سود سپرده سالانه خود را بالا برد و توانست مردم را در صف‌های طولانی به خط کند تا با وعده سود ۲۲ درصدی سرمایه‌هایشان را به این بانک ببرند. نرخ سود سپرده آینده‌ساز ۲۳ درصد بود و صندوق درآمد ثابت بین ۲۰ تا ۲۳ درصد به مشتریان می‌داد، از این رو سرمایه‌ها از بانک‌های قانونمدار خارج و به این بانک روانه شد، اما این روز‌ها بانک مذکور با پدیده‌ای معکوس مواجه و در شایعه‌ای غیر‌واقعی خبر از فرار سهامدار اصلی بانک در فضای مجازی دست به دست شده است. خبری که منجر به واکنش و تکذیب از سوی بانک مرکزی شد.

روابط عمومی بانک مرکزی مطالب منتشره از سوی رسانه‌های معاند پیرامون یکی از بانک‌های کشور را در راستای تلاش آن‌ها برای ضربه زدن به بازار پول دانست. این نهاد ناظر پولی و بانکی کشور از هموطنان خواست در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند و فریب فضاسازی رسانه‌های معاند را نخورند. در روز‌های گذشته انتشار اخبار دروغ و شایعات بی‌اساس در برخی جریان‌های خبری وابسته به دشمن، سبب نگرانی سپرده‌گذاران یکی از بانک‌های خصوصی کشور شده بود و حتی کارکنان بانک‌ها نیز در تماس با روزنامه و خبرنگاران اقتصادی به دنبال صحت خبر فرار کردن سهامدار اصلی بانک آینده بودند. در خبر دروغ منتشره مدعی شده بودند که یک فرد در فضای کنونی توانسته است ۱۴۰ هزار میلیارد تومان پول نقد را تبدیل به دلار کرده و فرار کند! در حالی که فرد مذکور در مراسم تجلیل از کارآفرینان امین‌الضرب در تالار وحدت دیده شده است. به علاوه طراح این عملیات روانی در فضای مجازی بیش از همه نمی‌دانسته که کل دارایی‌های بانک آینده در حدود ۱۳۴ هزار میلیارد تومان و بدهی آن در حدود ۱۲۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده است و با قیمت در حدود هر دلار ۱۰ هزار تومان فرد مذکور باید ۱۴ میلیارد دلار پول تبدیل شده را چگونه و در قالب چند کامیون از کشور خارج می‌کرده است؟

از آنجایی که بانک‌ها در نظام اقتصادی کشورمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ لذا بدیهی است که ضربه به این بخش از اقتصاد می‌تواند محرک‌زا و خطرناک باشد و نقش اطلاع‌رسانی درست و به موقع در این حوزه می‌تواند بسیار حیاتی و حائز اهمیت باشد.

در همین راستا، بانک آینده نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از آنجایی که بانک‌ها در نظام اقتصادی کشورمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ در زمان هجمه بیگانگان به ساختار‌های اقتصادی کشور، بیشتر مورد هدف قرار می‌گیرند. چنانچه در روز‌های اخیر، شاهد ادعا‌های واهی و بی‌اساس از طرف رسانه‌ای معلوم‌الحال و به تبع بازنشر آن در شبکه‌های اجتماعی درخصوص عملکرد بانک بوده‌ایم. در این بیانیه تأکید شده بود: مدعیان و شایعه‌پراکنان این روزها، همان‌هایی هستند که در طول یک سال گذشته در جنگ اقتصادی، ابزار عملیات روانی شده‌اند، آن‌ها مدتی نظام ارزی و اقتصادی کشور و زمانی بازار محصولات و مایحتاج موردنیاز مردم را مختل کردند و امروز نیز نام و اعتبار بانک‌ها و کارآفرینان را مورد حمله قرار می‌دهند.
بانک آینده انتساب هرگونه طرح ادعای واهی به این بانک که در روز‌های اخیر در فضای مجازی منتشر شده است را رد کرده و از مشتریان خواست اخبار مربوط به بانک را از رسانه اختصاصی و کانال‌های ارتباطی بانک یا رسانه‌های معتبر داخلی و مراجع رسمی کشور دریافت کنند.

کدام بانک‌ها مطمئن‌تر هستند؟

در همین حال اگرچه بانک مرکزی از بانک آینده و در مقابل چنین شایعه‌ای دفاع کرده، اما علی‌القاعده دیگر نه به این بانک و نه بانک‌های دیگر اجازه پرداخت سود‌های بیشتر از ۲۰ درصد را نخواهد داد. از این رو به نظر می‌رسد که بانک آینده در ماه‌های آینده برای حفظ مشتریان و سپرده‌گذاران خود نیازمند انگیزه‌های جدیدی است. هر چند که این معضل مختص به بانک آینده نبوده و قانونمداران سیستم بانکی در این روز‌ها ایام بهتری را تجربه خواهند کرد. اکنون این سؤال مطرح می‌شود که کدام بانک‌ها مطمئن‌تر هستند؟ شاید مهم‌ترین شاخص اطمینان برای بانک‌ها که در تمام دنیا نیز بر آن تأکید دارند، نسبت کفایت سرمایه است.

براساس تعریفی که در آیین‌نامه کفایت سرمایه مطرح شده، کفایت سرمایه «حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی‌های موزون شده به ضرایب ریسک برحسب درصد» است. سرمایه بانک و دارایی‌ها دو عامل اصلی تعیین نرخ کفایت سرمایه بانک است. براساس استاندارد‌های «بال یک» حداقل نرخ کفایت سرمایه یک بانک باید ۸ درصد باشد که البته این نسبت در مقررات بال دو به ۱۲ درصد افزایش یافته است. بر اساس آخرین آمار اعلام شده و براساس صورت‌های مالی سال ۹۵، از مجموع ۲۰ بانک و مؤسسه اعتباری حاضر در بازار سرمایه فقط چهار بانک پارسیان، کارآفرین، سینا و خاورمیانه نرخ کفایت سرمایه بالاتر از ۸ درصد دارند. براساس صورت مالی سال ۹۵ بانک‌ها کفایت سرمایه شش بانک بین ۶ تا ۸ درصد است، اما کفایت سرمایه ۱۰ بانک دیگر کمتر از ۶ درصد است که که با هیچ استانداری مطابقت ندارد.

در میان شش بانک مذکور که نسبت کفایت سرمایه آن‌ها کمتر از ۶ است بانک آینده با عدد ۴ مشاهده می‌شود با این حال بانک‌هایی مانند گردشگری، تجارت، صادرات، سرمایه، ایران زمین و قوامین با نسبت کفایت سرمایه‌های: ۵۸ /۳، ۳، ۲، ۲، ۹ /۱، ۵۴ /۱ وضعیت نامناسب‌تری دارند.

سپرده‌گذاران نگران نباشند

علاوه بر موارد مطرح شده که بیان شد لازم است مردم بدانند که بازگشت سپرده‌هایشان تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان در نظام بانکی یا مؤسسات اعتباری مجاز که نامشان از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، تضمین شده است و نباید نگران باشد، به چنین شایعاتی توجه کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار