معلولان خراسان شمالي در انتظار عملي شدن وعده ها
کد خبر: 941505
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wvZ
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱
از هر 44 نفر يک نفر داراي معلوليت است
حدود 5 سال پيش بود که رئیس انجمن خیرین حامی معلولان خراسان شمالی شمار معلولان این استان را در معلولیت‌های مختلف حدود 15 هزار معلول عنوان کرد. شايد اينکه فکر کنيم طي اين مدت از تعداد معلولان کاسته شده است کمي خوشبينانه باشد زيرا...

حوريه ملکي

 

حدود 5 سال پيش بود که رئیس انجمن خیرین حامی معلولان خراسان شمالی شمار معلولان این استان را در معلولیت‌های مختلف حدود 15 هزار معلول عنوان کرد. شايد اينکه فکر کنيم طي اين مدت از تعداد معلولان کاسته شده است کمي خوشبينانه باشد زيرا در شرايطي که از معلولان نه حمايت مي شود و نه امکاناتي در اختيار آنها قرار مي گيرد، حتما هستند معلولان بيشتري که هنوز اسمشان در جايي ثبت نشده و در روستاها و در گوشه خانه ها زندگي را در مشقت سپري مي کنند.

 

***

 

سال 1392 بود که رئیس انجمن خیرین حامی معلولان خراسان شمالی شمار معلولان این استان را در معلولیت‌های مختلف حدود 15 هزار نفر اعلام کرد و حالا بعد از گذشت 5 سال، معاون توان بخشی اداره کل بهزیستی خراسان شمالی با اشاره به اینکه 2.26 درصد کل جمعیت استان دارای معلولیت هستند، مي گويد:  از هر 44 نفر در خراسان شمالی یک نفر دارای معلولیت است.

وقتي رئیس انجمن خیرین حامی معلولان خراسان شمالی اعلام کرد که به طور حتم پیشگیری در این زمینه هزینه‌های وارده به خانواده و فرد را کاهش خواهد داد و نقش خیرین این عرصه برای جلوگیری از افزایش مشکلات مددجویان اجتناب ناپذیر است. شايد چنين تصور مي شد که حداقل مسئولين امر کمي به خود مي آيند و در اين باره کاري مي کنند اما گذشت زمان نشان داد هيچ کس، هيچ اقدامي براي حمايت و کمک به معلولان نمي کند.

 

خانوارهاي 2 معلول خراسان شمالی خانه دار می شوند

 

با اينکه خبرها هميشه خوب هستند اما معلوم نيست چرا در عمل چيزي مشاهده نمي شود و معلولان هميشه مي نالند.

چند وقت پيش بود که معاون امور بازسازی و مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: کمک به ساخت 104 واحد مسکونی برای خانواده های 2 معلول و بیشتر استان در دستور کار است که تاکنون 30 نفر از متقاضیان با مراجعه به بانک، نسبت به انعقاد قرار داد مبادرت کرده اند.

علی روحانی اظهار داشت: متقاضیان برای ساخت این واحدهای مسکونی، علاوه بر دریافت تسهیلات 250 میلیون ریالی طرح ویژه مسکن روستایی از کمک 180 میلیون ریال بلاعوض هم بهره مند می شوند.

وی افزود: برای ساخت هر واحد مسکونی، 100 میلیون ریال توسط بنیاد مستضعفان، 60 میلیون ریال توسط بهزیستی و 20 میلیون ریال از منابع حساب 100 بنیاد مسکن کمک بلاعوض پرداخت می شود.

وی خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بر اساس تفاهم نامه منعقد شده با بنیاد مستضعفان و بهزیتسی نسبت به خانه دار کردن خانواده ها با 2 نفر معلول اقدام کرده است و پیش از این، ساخت 209 واحد مسکونی پیگیری شده است که از این تعداد، 105 واحد قبل از سال 97 تکمیل و به متقاضیان واگذار شده است.

وی با بیان اینکه 64 واحد از این تعداد، ناتمام است افزود: ساخت این واحدها پیش از سال 94 آغاز شده اما، هنوز تکمیل نشده است.

معاون امور بازسازی و مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: از محل کمک های بهزیستی، وبنیاد مستضعفان و بنیاد مسکنبرای تکمیل هر واحد، 120 میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می شود.

اکنون 19 هزار معلول زیر پوشش بهزیستی خراسان شمالی قرار دارند.

 

از هر ۴۴ نفر در خراسان شمالی یک نفر معلول است

 

از هر 44 نفر در خراسان شمالی یک نفر دارای معلولیت است.

اينها بخشي از حرف هاي معاون توان بخشی اداره کل بهزیستی خراسان شمالی است که با اشاره به اینکه 2.26 درصد کل جمعیت استان دارای معلولیت هستند، مي گويد: تعداد 19 هزار و 643 نفر معلول در سراسر استان داریم.

سارا براتی، با اشاره به اینکه بیشترین معلولیت ها در گروه معلولین جسمی و حرکتی است، ادامه مي دهد: 8 هزار و 268 نفر دارای معلولیت جسمی حرکتی، 5 هزار و 24 نفر دارای معلولیت ذهنی، 2 هزار و 117 نفر دارای معلولیت بینایی، 2 هزار و 60 نفر دارای معلولیت شنوایی، یک هزار و 565 نفر دارای معلولیت اعصاب و روان و 609 نفر دارای معلولیت ذهنی هستند.

براتی خاطر نشان مي کند: بجنورد با داشتن تعداد 7 هزار و 397 نفر معلول، شیروان با 3 هزار و 746 نفر و اسفراین با 3 هزار و 220 نفر معلول به ترتیب بیشتر آمار معلولیت ها را در سطح استان به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به اینکه آماده سازی شغلی برای این افراد انجام می شود، مي گويد: با بستن قرار داد با فنی و حرفه ای استان آموزش ها به معلولین داده می شود و در صورتی که توانایی ایجاد شغل داشته باشند وام به آن ها تعلق می گیرد.

معاون توان بخشی اداره کل بهزیستی استان تاکيد مي کند: مراکز حرفه آموزی کارگاه های حمایتی و تولیدی داریم که به آموزش امور ابتدایی برای این افراد می پردازند.

وی ادامه مي دهد: کار با سوزن، کار با چرم ،عروسک سازی، از جمله این امورات است که این افراد با کار در مراکز حرفه آموز حقوق نیز دریافت می کنند. تعداد 2 مرکز حرفه آموز در شیروان، یک مرکز در بجنورد و 2 کارگاه تولیدی در بجنورد و یک کارگاه در اسفراین مشغول ارائه خدمات به این افراد هستند. در استان تعداد 16 مرکز شبانه روزی نگهداری از معلولین، 18 مرکز روزانه و 8 مرکز ویزیت در منزل در حال فعالیت هستند.

براتی مي گويد: تعداد معلولینی که در مرکز شبانه روزی استان در حال نگهداری هستند 572 نفر و تعداد 602 نفر هم در مراکز روزانه تحت مراقبت قرار دارند.

 

رفع نواقص تا پايان سال

 

صدور پروانه و پایان کار برای ساختمان های اداری و عمومی فاقد مناسب سازی برای جانبازان و معلولان ممنوع است.

طاهر رستمی فرماندار اسفراین با اشاره به رعایت عدالت در توزیع امکانات و خدمات برای تمام افراد جامعه، دستگاه های اجرایی اسفراین را ملزم به رعایت قوانین مناسب سازی اماکن اداری و عمومی کرده و مي گويد: دستگاه ها تا پایان سال فرصت دارند نسبت به رفع نواقص مناسب سازی اقدام کنند.

رستمی با بیان اینکه نگاه عدالت محور نظام، توزیع و گسترش امکانات برای تمام آحاد جامعه است، مي افزايد: با توزیع مناسب خدمات و امکانات برای تمام افراد فرصت برابر جهت استفاده از اعتبارات فراهم خواهد شد . برای مناسب سازی اماکن و معابر عمومی ویژه معلولان و جانبازان نیازمند فرهنگ‌ سازی هستیم و در این رابطه دستگاه‌ها نیز باید به عنوان تکلیف اداری و اجتماعی در کسب و ایجاد آگاهی لازم و فراهم کردن شرایط مناسب سازی، همکاری و اهتمام ویژه را داشته باشند .

وي به سهمیه استخدامی سه درصدی معلولان و جانبازان اشاره کرده و مي گويد: سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شرکت‌ها و نهادهای عمومی مکلفند سه درصد از مجوزهای استخدامی خود را به افراد دارای معلولیت اختصاص دهند تا در بحث اشتغال مشکل خاصی نداشته باشند .

رستمی با بیان اینکه فراهم سازی امکانات مناسب در فرآیند فعالیت های روزمره معلولان مشکلی ایجاد نمی کند، تصریح مي کند: به منظور بررسی اماکن عمومی نهادها و ادارات و معابر کمیته نظارت مشترکی متشکل از نماینده فرمانداری، بهزیستی، شهرداری، پلیس راهور و راه و شهرسازی تشکیل شده و ظرف یک ماه آینده گزارش اقدامات و بررسی های انجام شده را به دبیر کمیته مناسب سازی شهرستان ارائه دهند .

وی همچنین دستگاهه ای اجرایی را ملزم به معرفی یک نفر نماینده تام الاختیار برای اجرای طرح مناسب سازی کرده، مي افزايد: اداراتی که با حجم زیادی از ارباب رجوع مواجه هستند، ظرف ۲۰ روز آینده و باقی ادارات تا پایان سال و در اسرع وقت نسبت به مناسب سازی محیط اداری خود اقدام و تمهیدات لازم را اجرا کنند .

فرماندار اسفراین، شهرداری را مکلف کرد تا از صدور پروانه و پایان کار برای ساختمان های اداری و عمومی در حال احداث که قوانین مناسب سازی در آن رعایت نشده، خودداری کند.

وی بهانه گیری ادارات را در دریافت و جذب سرفصل اعتبارات تملک دارایی جهت حل این موضوع غیرموجه عنوان کرده و مي گويد: منتظر اعتبارات تملک دارایی نباشید، چراکه ادارات کل و سازمان های استان در سرفصل اعتباری خود برای تعمیر و تجهیز ساختمان اداری استان بخشی را در نظر گرفته اند که می توان با پیگیری از این ظرفیت استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار