مسئولان: نهاده‌های دامی را توزیع کرده‌ایم/ تولیدکنندگان: اسامی گیرندگان را اعلام کنید!
کد خبر: 941374
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wtS
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۸
در شرایط فعلی که امکان انتقال ارز برای واردات نهاده‌های اصلی خوراک مرغ وجود ندارد، حال جای این سؤال مطرح است که در صورت کمبود تولید مرغ و تخم‌مرغ چطور می‌توان اقدام به واردات برای تأمین نیاز کشور کرد؟ با وجود آنکه ۸۰ درصد قیمت تمام شده تولید مربوط به خوراک دام است، از‌این‌رو با نوسان نرخ نهاده‌های دامی، نمی‌توان قیمت تمام شده تولید تخم‌مرغ را اعلام کرد
زهرا محمدی
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: مدیر‌عامل پشتیبانی امور دام از توزیع گسترده در تناژ بالای نهاده‌های دامی و طیور در استان‌های سراسر کشور خبر می‌دهد، این در حالیست که مرغداران و دامداران توزیع نهاده‌های دولتی را رد کرده و خواستار اعلام اسامی تولیدکنندگانی هستند که موفق به دریافت این نهاده‌ها شده‌اند.

طی ۱۰ روز اخیر یکی از واردکنندگان معروف نهاده‌های دامی به دلیل تخصیص نیافتن ارز، نهاده‌های دامی و طیوری که در بنادر دپو کرده است، ترخیص نکرد. با این اقدام به یکباره عرضه کاهش یافت و با توقف توزیع نهاده‌ها برخی از استان‌ها به مرز بحران رسیدند. تعدادی از مرغداران و دامداران که ماه‌ها پیش دان را از این واردکننده پیش‌خرید کرده بودند تا به موقع بارشان را تحویل بگیرند؛ انبارهایشان خالی شده و با توقف توزیع مواجه شدند. داستان از این قرار است که مدلل در ماه‌های گذشته در توافق با وزارت جهاد‌کشاورزی قول همکاری داد تا به ازای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، بازار نهاده‌ها را به ثبات برساند، اما پس از گذشت چند ماه همکاری با این وزارتخانه به یکباره به بهانه تخصیص نیافتن ارز از سوی دولت (بانک مرکزی) بار وارد شده در بنادر را تخلیه و ترخیص نکرد. این اقدام مدلل موجب به هم ریختن تعادل بازار شد، به‌طوری‌که مرغداران که از اتحادیه‌های خود مأیوس شده بودند، در نامه‌ای به شورای امنیت ملی مشکلات نبود دان را اطلاع‌رسانی کردند.

حال پس از گذشت ۱۰ روز مدیر‌عامل شرکت پشتیبانی امور دام در گفت‌و‌گوی اختصاصی با «جوان» از توزیع گسترده نهاد‌ه‌های دامی و طیور در استان‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید: بیش از نیاز داخلی نهاده در استان‌ها و بنادر کشور وجود دارد و از روز گذشته به شرکت‌های پشتیبانی امور دام در تمام استان‌ها ابلاغ شده که با نرخ دولتی کنجاله سویا را به نرخ ۲۳۰۰ تومان و ذرت را ۱۲۰۰ تومان در اختیار تولید‌کنندگان قرار دهند.

ورناصری در پاسخ به این سؤال که برخی از پرورش‌دهندگان مرغ و دام در تماس با «جوان» از نبود دان مرغ در استان‌هایشان خبر داده‌اند، می‌افزاید: نهاده وجود دارد، اما، چون برخی از تولید‌کنندگان جلوتر با وارد‌کنندگان قرارداد بسته‌اند و دان را پیش‌خرید کرده‌اند، به همین دلیل حاضر به خرید از بازار نیستند. وی در خصوص دلایل توقف توزیع دان از سوی مدلل می‌گوید: ایشان محدودیت انتقال پول داشتند که در حال حاضر حل و به زودی بار موجود در بنادر ترخیص شده و کمبود بازار تأمین خواهد شد.

ورناصری در پاسخ به این سؤال که اخباری مبنی بر افزایش قیمت مرغ و گوشت در روز‌های آتی منتشر شده، شما برای ثبات بازار چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ می‌گوید: افزایش قیمت نخواهیم داشت، بلکه در روز‌های آتی بازار به ثبات خواهد رسید. این شرکت، انواع نهاده به میزان فراوان به استان‌ها تخصیص داده، ضمن اینکه تا ۱۰ روز آینده دام زنده نیز وارد شده و کمبود بازار تأمین خواهد شد.

تولید‌کنندگان توزیع نهاده دولتی را تکذیب می‌کنند

اظهرات ورناصری در حالیست که دامداران و مرغداران در سایر استان‌ها توزیع نهاده دولتی از سوی پشتیبانی امور دام را رد می‌کنند و می‌گویند: این شرکت اسامی تولید‌کنندگانی که موفق به دریافت نهاده دولتی شده‌اند را اعلام کند تا ابهامات از بین برود.
یکی از تولید‌کنندگان گوشت قرمز در خراسان‌رضوی با تکذیب خبر توزیع نهاده می‌گوید: در استان ما فقط به مرغدارانی که مرغشان را به این شرکت تحویل می‌دهند، نهاده دولتی داده می‌شود و بقیه تولید‌کنندگان باید نیازشان را از بازار آزاد با نرخ‌های گران تهیه کنند.

وی می‌افزاید: لیست فروش آقای مدلل بیش از یک هفته است که بسته شده، اما پیامک‌های فراوانی برای فروش روباری (با قیمت بالای تعزیراتی) روزانه به دستمان می‌رسد. به این صورت که نه فاکتوری ارائه می‌دهند و نه رد‌پایی از فروشنده وجود دارد و نحوه واریز پول نیز باید در دو مرحله انجام گیرد، با محاسبه فروشنده، نرخ تعزیراتی به یک حساب و مابقی پول به حساب دیگر باید واریز شود. چرا دستگاه‌های نظارتی که قطعاً از این تخلفات باخبرند، رسیدگی نمی‌کنند؟ چراکه این نحوه تسویه‌حساب در سایر بازار‌ها مانند لوازم‌خانگی، گوشی تلفن همراه و... وجود دارد، اما هیچ خبری از رسیدگی نیست.

این فعال بازار می‌گوید: سازمان حمایت برای تولید‌کنندگان شیر‌خام نرخ مصوب کیلویی ۲ هزار تومان تعیین کرده، در‌حالی‌که با افزایش قیمت نهاده‌ها در ۱۰ روز گذشته قیمت تمام شده شیر‌خام افزایش یافته است. اینکه نرخ مصوب تعیین شود، اما دولت نتواند قیمت مؤلفه‌های تولید را ثابت نگه دارد، غیرعادلانه و غیر‌منطقی است. اگر دولت نمی‌تواند قیمت مؤلفه‌های تولید را ثابت نگه دارد، بهتر است از نرخ‌گذاری دست بردارد و عرضه و تقاضای بازار قیمت‌ها را تعیین کند.
وی به مشکلات فراوان مرغداران نیر اشاره می‌کند و می‌افزاید: وضعیت تولید مرغ بسیار وخیم‌تر از دامداران شیر و گوشت قرمز است؛ چراکه مرغ‌ها ذرت و سویا می‌خوردند و هیچ غذای جایگزین دیگری ندارند.

طلاکش: پشتیبانی امور دام به داد مرغداران برسد

همچنین دبیرکل کانون پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار نیز با اشاره به اینکه نبودِ نهاده‌های دامی، صنعت مرغداری را با بحران جدی روبه‌رو کرده است، می‌گوید: باید شرکت پشتیبانی امور دام به داد مرغداران برسد. در چند روز گذشته با وجود فشار اتحادیه‌های استانی، موضوع را به شورای امنیت ملی انتقال داده‌ایم، اما متأسفانه تاکنون این چالش مرتفع نشده است.

فرزاد طلا‌کش با اشاره به اینکه کشتی‌های زیادی در بنادر روی آب هستند، می‌افزاید: با توجه به بحران کنونی نهاده‌های دامی از دولت انتظار می‌رود که ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام را در اختیار مرغداران قرار دهد.
وی درباره اینکه با ادامه روند فعلی، تولید مرغ و تخم‌مرغ با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شود، می‌افزاید: در شرایط فعلی که امکان انتقال ارز برای واردات نهاده‌های اصلی خوراک مرغ وجود ندارد، حال جای این سؤال مطرح است که در صورت کمبود تولید مرغ و تخم‌مرغ چطور می‌توان اقدام به واردات برای تأمین نیاز کشور کرد؟ با وجود آنکه ۸۰ درصد قیمت تمام شده تولید مربوط به خوراک دام است، از‌این‌رو با نوسان نرخ نهاده‌های دامی، نمی‌توان قیمت تمام شده تولید تخم‌مرغ را اعلام کرد.

وی درباره اینکه مرغداران از افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی نهاده‌های دامی نسبت به هفته‌های قبل انتقاداتی دارند، می‌گوید: با توجه به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی، در کلان، قیمت نهاده‌ها نباید تغییری داشته باشد، اما به سبب ترخیص نشدن بار از کشتی و پرداخت تأخیر خسارت، طبعاً قیمت نهاده‌ها با نوساناتی روبه‌رو می‌شود.

دولت موجودی‌اش را توزیع نکرد

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران نیز با تأیید سخنان دامداران مبنی بر توزیع نشدن نهاده‌های دولتی می‌گوید: دولت هنوز موجودی انبارهایش را توزیع نکرده است، شاید هم در انتظار توزیع نهاده‌های وارداتی است.
ناصر نبی‌پور می‌افزاید: در پی اختلالات ایجاد شده قیمت هر کیلوگرم سویا از حدود ۲۲۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان به حدود ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان رسیده بود. همچنین قیمت ذرت حداکثر ۱۲۰۰ تومان بود که این رقم دیروز در بندر به ۱۳۸۰ تومان رسید.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه بسیاری از مرغداران سویا پیدا نمی‌کنند که به مرغ‌های خود بدهند، می‌گوید: قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ نیز در روز‌های اخیر حدود هزار تومان گران شده و میانگین هرکیلوگرم آن در مرغداری بین ۷۵۰۰ تومان تا ۷۶۰۰ تومان است. وی می‌افزاید: در صورت ادامه این روند باید منتظر افت شدید تولید باشیم؛ چراکه گله‌هایی که دچار افت می‌شوند حدود دو هفته طول می‌کشد تا به شرایط اولیه برگردند. نبی‌پور درباره اینکه مسئولان وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده‌اند مشکلی از نظر تأمین نهاده‌ها نداریم، می‌گوید: انبار‌های دولت پر است، در جلسه‌ای که با مسئولان مربوطه داشتیم قرار شد هر چه سریع‌تر نهاده را بین تولیدکنندگان توزیع کنند، اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است. به استان‌ها اعلام شده بروند و با شرکت پشتیبانی امور دام برای تحویل نهاده‌های دامی قرارداد ببندند، اما با توجه به تعطیلی پایان هفته، این موضوع به شنبه موکول خواهد شد.
نبی‌پور تأکید می‌کند: در صورتی که مشکلات تخیله محموله‌ها در بندر حل شده و این محموله‌ها وارد بازار شود، مشکل بازار نهاده‌ها حل و اختلالات برطرف می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار