برق تمام عشایر خراسان شمالی از آسمان می‌رسد
کد خبر: 941259
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wrb
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۷
یکی از مشکلات اصلی عشایر تأمین برق و به تبع آن استفاده از وسایل برقی است. معضلی که به خاطر جابه‌جایی‌های مکررشان موجب شده حتی هیچ مسئول و سازمانی هم نتواند راهکاری برای آن ارائه کند. اما حالا مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی از تجهیز تمام خانوار‌های عشایر این استان تا سال ۱۴۰۰ به پنل‌های خورشیدی خبر داد.
محمدرضا هاديلو
سرویس ایران جوان آنلاین: شاید از جمله نیاز‌های اولیه عشایر کل کشور را باید تأمین آب، سوخت و گرمایششان اعلام کرد. نیاز‌هایی که تأمین نشدن آن‌ها بعضاً به شدت آزارشان می‌دهد و گلایه اصلی آن‌ها را به وجود می‌آورد. بر همین اساس تأمین سوخت عشایر هم یکی از دغدغه‌های جدی در هر استانی به شمار می‌آید. به همین منظور در برخی استان‌ها مثل خراسان شمالی هم تمهیداتی اندیشیده شده است و عشایر با حضور در مناطق قشلاقی کوپن نفت دریافت می‌کنند و در نوبت‌های مختلف این کوپن‌ها توزیع و نفت مورد نیاز دریافت می‌شود. اما برای تأمین برق عشایر برنامه خوبی اجرا و گام بزرگی برداشته شده و توزیع پنل‌های خورشیدی در دستور کار قرار گرفته است. در همین راستا مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی می‌گوید: «تعدادی از پنل‌های خورشیدی توزیع شده و توزیع ۱۳۰۰ دستگاه پنل خورشیدی در سال ۹۷ و ۹۸ از برنامه‌های جدی این اداره‌کل است. هم‌چنین تا سال ۱۴۰۰ تمام ۳۸۰۰ خانواده عشایر به این پنل‌ها مجهز می‌شوند.» با تأمین برق عشایر بسیاری از مشکلات آن‌ها رفع و با جدیت می‌توان گفت که مایه آسایش آن‌ها در زیر سیاه چادر‌ها خواهد شد.

واکسیناسیون دام‌ها قبل از کوچ

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی با اشاره به کمبود منابع آبی در سال گذشته و سال‌جاری و مشکلات عشایر استان برای تأمین آب می‌گوید: «قسمت آبرسانی این اداره‌کل در تمام شهرستان‌ها فعال بودند و کمبود آب در مناطق عشایری احساس نشده و منابع و ناوگان آبرسانی استان نیز تجهیز شده است.» محمدرضا قلی‌پور در خصوص شرایط کوچ قشلاقی عشایر استان در سال ۹۷ نیز می‌گوید: «کوچ عشایر استان از ابتدای آبان شروع شده ولی شرایط اقلیمی تأثیرگذار بوده است. همه عشایر قبل از کوچ نسبت به واکسیناسیون دام‌ها اقدام می‌کنند که بیماری واگیری اتفاق نیفتد.» وی ادامه می‌دهد: «برای تأمین علوفه در کوچ قشلاقی از ابتدای سال با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی تدابیری اتخاذ شده و تشکل‌ها فعال شدند و علوفه دامی عشایر تهیه و در اختیار آنان قرار گرفته است. عشایر استان نگران تأمین علوفه دامی نباشند.» مدیرکل امور عشایر استان با بیان اینکه واکسیناسیون دام‌ها در ایام کوچ قشلاقی نیز در بین عشایر اقدام شده است، به دغدغه عشایر استان برای فروش محصولات دامی نیز اشاره کرده و می‌گوید: «خرید محصولات دامی عشایر از ابتدا تا انتها رصد می‌شود و در فروش دام‌ها هم این موضوع رصد کامل شده و در اختیار تشکل‌ها قرار گرفته است. ما بر آن هستیم که ۲۰ هزار رأس دام عشایر در استان ذبح شده و با آستان قدس نیز مذاکراتی برای خرید بخشی از محصولات دامی عشایر استان توسط این نهاد صورت گرفته است.»

حکومت خشکسالی به مراتع

متأسفانه کاهش بارش‌ها و حکومت خشکسالی به مراتع زندگی عشایر را با دشواری‌هایی روبه‌رو کرده است. به طوری که در مراتع خراسان شمالی میزان بارندگی کم بوده و به همین دلیل کوچ قشلاقی عشایر کنترل شده است. عشایر استان اهمیت و نقش مراتع را می‌دانند در عین حال توصیه‌های جدی برای حفظ و نگهداری از مراتع به آنان داده شده تا بتوانند این شرایط را مدیریت کنند. مدیرکل امور عشایری استان از تخصیص بیش از ۴۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات بانکی جدید برای عشایر خبر می‌دهد و می‌گوید: این تسهیلات به میزان ۴۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات موضوع بند ب. ماده ۵۲ قانون الحاق ۲ برای توانمندسازی، اصلاح و افزایش بهره‌وری زنجیره تولید گوشت قرمز عشایر استان در قالب تسهیلات با کارمزد ۱۰ درصد تخصیص داده شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار