قشلاق‌های بالای ۲۰ خانوار اردبیل قابلیت تبدیل شدن به روستا را دارند
کد خبر: 941109
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wpB
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۲
به منظور خدمات‌رسانی بهتر و بیشتر به عشایر
از آنجا که خدمت‌رسانی به عشایر کوچ‌رو همواره با مشکلات مختلفی روبه‌رو است لذا وقتی آن‌ها در مکان مناسبی همچون قشلاق‌ها برای مدت قابل توجهی سکونت می‌کنند دادن امکانات مورد نیاز به آن‌ها راحت‌تر می‌شود.
محمدرضا سورى
سرویس ایران جوان آنلاین: از آنجا که خدمت‌رسانی به عشایر کوچ‌رو همواره با مشکلات مختلفی روبه‌رو است لذا وقتی آن‌ها در مکان مناسبی همچون قشلاق‌ها برای مدت قابل توجهی سکونت می‌کنند دادن امکانات مورد نیاز به آن‌ها راحت‌تر می‌شود. این مهم موجب شده تا در صورت اجرایی شدن آیین‌نامه ساماندهی امور عشایر، قشلاق‌های بالای ۲۰ خانوار عشایری به روستا تبدیل شوند. این مهم سبب شد تا با توجه به شرایط خاص برخی از عشایر اردبیل این برنامه در مناطق عشایری این استان در آستانه اجرا شدن قرار بگیرد. موضوعی که موجب شد تا روز گذشته مدیرکل امور عشایر استان اردبیل اعلام کند: «۱۴۹ قشلاق در سطح استان قابلیت تبدیل شدن به روستا را دارد.» به گفته کارشناسان در صورت اجرا شدن این مهم ضمن برطرف شدن بسیاری از مشکلات عشایر تولیدات آن‌ها نیز به اندازه محسوسی رشد خواهد کرد. 

عشایر اردبیل ازجمله تولیدکنندگانی به شمار می‌روند که نقش مهمی در زمینه تولیدات دامی و لبنی و صنایع دستی دارند. این در حالی است که نمی‌توان در زمینه نقش آن‌ها در زمینه محصولات کشاورزی نیز غافل ماند. عشایر استان اردبیل سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز تولید می‌کنند که این میزان تقریباً یک سوم میزان تولید گوشت قرمز استان می‌باشد.
درواقع می‌توان گفت که هر چادر عشایر درواقع یک کارگاه تولید لبنیات محسوب می‌شود به گونه‌ای که این قشر زحمتکش و پرتلاش هر ساله بالغ بر ۴۳ هزار تن شیر خام با چربی بالا و باکیفیت تولید می‌کنند و علاوه بر آن جامعه عشایری هر ساله بالغ بر ۱۵۰۰ تن پشم مرغوب تولید می‌کنند. همچنین جامعه عشایری صنایع تبدیلی مربوط به لبنیات را نیز در داخل خود چادر عشایری انجام می‌دهند به گونه‌ای که سالانه ۵ هزار و ۴۰۰ تن پنیر تولید می‌کنند که به دلیل عطر و طعم خاص خود از بازارپسندی بسیار بالایی برخوردار است. این قشر علاوه بر دامپروری به زراعت و باغبانی و صنایع دستی نیز مشغول هستند که میزان تولید محصولات سردرختی توسط عشایر ۸ هزار و ۱۰۰ تن می‌باشد و ۹۱ هزار تن محصول زراعی تولید می‌کنند و سالانه ۲۳ هزار مترمربع نیز صنایع دستی تولید می‌کنند.

قشلاق‌ها روستا می‌شوند

از آنجا که به دلیل کوچ‌رو بودن عشایر خدمت‌رسانی به آن‌ها سخت و در برخی از موارد امکان‌پذیر نیست لذا با توجه به اینکه برخی از آن‌ها مدت زیادی را در مناطق قشلاقی سپری می‌کنند، این مسئله سبب شد تا برای خدمت‌رسانی بهتر به آن‌ها طرح تبدیل قشلاق‌های بالای ۲۰ خانوار عشایری به روستا مورد توجه قرار بگیرد. مدیرکل امور عشایر استان اردبیل با تأیید این موضوع می‌گوید: «اگر آیین‌نامه ساماندهی امور عشایر به مرحله اجرا برسد، قشلاق‌های بالای ۲۰ خانوار عشایری به روستا تبدیل می‌شوند.» اجرای این آیین‌نامه توانمندی‌سازی روستا‌ها و برطرف شدن بسیاری از مشکلات عشایر را به دنبال خواهد داشت. معرفت آذری می‌افزاید: «از آنجا که عشایر استان اردبیل مشکلاتی از قبیل: ساماندهی نشدن، تأمین آب شرب مناسب و جاده دارند، برای برطرف شدن آن‌ها پیگیری‌های لازم با مسئولان دستگاه‌های اجرایی انجام شده است.»

به دلیل اینکه تعدادی از عشایر استان اردبیل مدت قابل توجهی را در مناطق قشلاقی ساکن می‌شوند لذا این مهم موجب شد تا برای خدمات‌رسانی بیشتر طرح تبدیل مناطق عشایرنشین قشلاقی به روستا در این مناطق اجرایی شود. مدیرکل امور عشایر استان اردبیل با تأیید این موضوع می‌گوید: «۱۴۹ قشلاق در سطح استان قابلیت تبدیل شدن به روستا را دارد که در صورت طی مراحل و پروسه‌های قانونی این قشلاقات می‌توانند به روستا تبدیل و از امکانات بیشتری برخوردار شوند.» در کنار این موضوع نقش مهم عشایر در زمینه تنوعی از تولیدات سبب شده تا به آن‌ها توجه ویژه‌ای شود. از آنجایی که ۴۷ درصد عشایر استان اردبیل ساکن شهرستان پارس‌آباد مغان است، لذا در راستای ارائه خدمات بهتر به جامعه عشایری استان که محور تولید و اشتغال هستند ۲ میلیارد تومان اعتبار جهت خرید هشت دستگاه تانکر آبرسانی اختصاص یافته که از این هشت دستگاه سه دستگاه آن به عشایر شهرستان پارس‌آباد مغان اختصاص می‌یابد. همچنین ۶۲۵ میلیون تومان اعتبار به منظور آبرسانی به قشلاقات شهرستان با ۳۰ دستگاه تانکر آبرسانی سیار هزینه شده است. در کنار این خدمات در راستای حل مشکلات جامعه عشایری شهرستان پارس‌آباد که اساسی‌ترین نقش را در تقویت اقتصاد مقاومتی و تولید ملی دارند ۶ میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره بانکی در اختیار آن‌ها قرار گرفته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار