افزايش سايت هاي پرورشي ميگو، بوشهر را در مقام نخست نگه داشت
کد خبر: 940946
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wmY
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۶
در ۲۹۰ مزرعه بوشهر، یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون قطعه بچه میگو ذخيره شده است
بوشهر صدر نشین پرورش میگوی کشور است و اين عنوان را چند ساليست که يدک مي کشد. کسب اين رتبه هم به اين خاطر است که بخش عمده ظرفیت‌های آبزی‌پروری در استان بوشهر مربوط به پرورش میگو است که شاهد گسترش سایت‌های پرورشی و همچنین افزایش میزان تولید در این سایت‌ها هستیم...

حوريه ملکي

 

میگو گونه‌ای از سخت پوستان آبزی است که در بیشتر آبهای جهان از آب شور گرفته تا آب شیرین، یافت می‌شود. اين موجود منبع مهم غذایی برای موجودات دریایی است وهمانند سایر خوراک‌های دریایی سرشار از کلسیم، ید، و پروتئین است که نقش مهمی در زنجیره غذای دارد. میگو دارای فواید فراوانی شامل ضد فشار خون بودن، سرشار از سلنیوم (خاصیت اکسیدانی دارد)، ضد آلزایمر، ضد کم خونی و منبع پروتئین و کلسترول خوب است. حالا بوشهر صدر نشین پرورش میگوی کشور است و اين عنوان را چند ساليست که يدک مي کشد. کسب اين رتبه هم به اين خاطر است که بخش عمده ظرفیت‌های آبزی‌پروری در استان بوشهر مربوط به پرورش میگو است که شاهد گسترش سایت‌های پرورشی و همچنین افزایش میزان تولید در این سایت‌ها هستیم.

 

***

 

استان بوشهر وارد دهه سوم پرورش میگو شده و با پرورش 16هزار تن میگو در سال گذشته سرآمد تولید کنندگان میگوی پرورشی در کشور است و پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت امسال ؛ 18 هزار تن میگوی پرورشی برداشت شود. در کشور 4 استان در جنوب شامل بوشهر ، سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و خوزستان و استان گلستان در شمال کشور به کار پرورش میگو مشغولند.

اينها بخشي از حرف هاي مدیرکل شیلات استان بوشهر است و با بیان اینکه در استان بوشهر ، ده سایت و 290 مزرعه پرورش میگو داریم ، مي گويد : در این استان ، 4 هزارو 800 هکتار استخر پرورش سطح زیر کشت مفید داریم و یک میلیارد و 600 میلیون قطعه بچه میگو میگو ذخیره شده است .

عباسعلی زنده بودی با اشاره به اینکه سرانه میگو در استان 20 کیلوگرم در سال است که نسبت به میانگین کشوری بالاتر است اضافه کرد:تا کنون 7 هزار هکتار مزرعه میگو واگذار و به بهره برداری رسیده و از پارسال تاکنون 3 هزار و 500 هکتار سطح تولید میگوی پرورشی توسط بخش خصوصی زیر کشت رفته و در نیمه دوم امسال نیز چند سایت جدید در شهرستان های تنگستان – دشتی – دیلم و گناوه واگذار می شود.

مدیرکل شیلات ادامه مي دهد: با استفاده از سیستم مکانیزاسیون – روش های تراکم - واگذاری مزارع کوچکتر در حد یک تا دو هکتار و برداشت میگو دوبار درسال ؛ در آینده افزایش حدود دوبرابری تولید را خواهیم داشت. در سال های گذشته سه تن تولید در سال ایده آل بود اما حالا پرورش دهندگان به دنبال تولید 4 تا 5 تن در واحد سطح یا هکتار هستند که در سال های آتی به 8 تن هم می رسد.

 

گسترش سايت هاي پرورشي

 

استان بوشهر دارای ظرفیت بالایی در عرصه پرورش آبزیان به ویژه در زمینه پرورش میگو است که این محصول دارای وضعیت بسیار خوبی از نظر مشتری‌پسندی است. اين استان در کنار خلیج فارس در عرصه صید و پرورش آبزیان دارای ظرفیت‌های بسیار مهمی است و بخش مهمی از ماهی و میگوی کشور در این استان تامین می‌شود.

صید و صیادی از قدیم یکی از مشاغل سنتی استان بوشهر بوده است و اهالی این استان از گذشته دور تاکنون با ابزار مختلف در زمینه صید ماهی و میگو از خلیج فارس فعال بوده و اکنون نیز صیادان زیادی در این زمینه فعال هستند.

علاوه بر ظرفیت‌هایی که در زمینه صید این آبزیان وجود دارد، در سال‌های اخیر در زمینه آبزی‌پروری نیز تلاش‌های گسترده‌ای در استان بوشهر صورت گرفته است و شاهد ایجاد سایت بزرگ پرورشی هستیم.

بخش عمده ظرفیت‌های آبزی‌پروری در استان بوشهر مربوط به پرورش میگو است که شاهد گسترش سایت‌های پرورشی و همچنین افزایش میزان تولید در این سایت‌ها هستیم.

به گفته کارشناسان علم تغذیه، امگا ۳ فراوانی که در میگو وجود دارد، باعث می‌شود عادت به مصرف هفتگی آن از بروز آلزایمر و اختلال حواس در دوران سالمندی جلوگیری کند.

 

راه اندازي جشنواره ميگو در بوشهر

 

استاندار بوشهر با بيان اينکه اين استان علاوه بر ظرفیت‌های صید و صیادی، در زمینه پرورش آبزیان دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی است و شاهد توسعه زیرساخت‌های پرورش آبزیان در این استان هستیم، مي گويد: " زیرساخت‌های مورد نیاز برای پرورش آبزیان فراهم است و باید از این فرصت به بهترین صورت استفاده شود."

عبدالکریم گراوند با تاکید بر توجه به پتانسیل استان در زمینه شیلات و آبزی پروری خواستار افزایش تولید میگوی پرورشی و اجرای پرورش ماهی در قفس شده و ادامه مي دهد: استفاده راهکارهای جدید در این زمینه برای افزایش بهره وری بیشتر از مزارع پرورشی استان بوشهر در دستور کار است.

وي تاکيد مي کند: با توجه به ظرفیت بالای استان بوشهر در عرصه صید و پرورش میگو، برای معرفی این توانمندی زمینه راه‌اندازی جشنواره میگو در استان بوشهر فراهم شود.

گراوند با تاکید بر بهره جستن از ظرفیت آبزی‌پروری در نقاط ساحلی استان در اجرای طرح اشتغال‌زایی خاطرنشان مي کند: یکی از مزیت‌های استان بوشهر طرح‌های شیلاتی است که باید از این قابلیت بیشتر استفاده شود.

 

صادرات به کشورهاي آسيايي

 

استان بوشهر در عرصه صید و صیادی دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی است و در ایام مختلف سال صیادان به صید می‌پردازند. در اين ميان ماهی و میگو از مهمترین آبزیان صید شده در استان بوشهر است.

در همين رابطه مدیرکل شیلات استان بوشهر در ارتباط با میزان صید در استان بوشهر مي گويد: کشتی‌ها، قایق‌ها و لنج‌های صیادی استان بوشهر سالانه ۶۵ هزار تن انواع آبزیان ماکول و غیر موکول صید می‌کنند.

زنده‌بودی به استفاده صیادان استان بوشهر از روش‌های سنتی و مدرن برای صید اشاره کرده و در ارتباط با میزان صادرات آبزیان صید شده در استان تاکيد مي کند: حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد انواع آبزیان صید شده توسط صیادان استان بوشهر در خلیج فارس صادر و مابقی در بازارهای داخلی عرضه می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت ۱۰ سایت پرورش میگو در سطح استان بوشهر خاطرنشان مي کند: ۲۹۰ مزرعه در استان بوشهر در زمینه پرورش میگو فعال است که در سطح چهار هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی ساحلی استان پرورش میگو انجام می‌شود.

زنده‌بودی با اشاره به ذخیره‌سازی  یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون قطعه بچه میگو در استخرهای پرورشی استان اضافه مي کند: از اردیبهشت‌ماه عملیات پرورش میگو با تولید بچه میگو و ذخیره سازی در استخرهای پرورشی آغاز شد.

پیش‌بینی‌ها بیانگر افزایش میزان برداشت میگوی پرورشی در استخرهای استان بوشهر در سال جاری است. در مجموع تاکنون ۲۰ هزار و ۱۰۰ تن میگو از استخرهای پرورشی استان بوشهر برداشت شده است که بیانگر افزایش قابل توجه برداشت میگو نسبت به سال قبل است.

در همين راستا کشورهای چین، قطر، دبی، کویت و دیگر کشورهای آسیایی به عنوان مشتریان اصلی میگوی بوشهر هستند و تاکنون بیش از ۱۶ هزار تن میگوی پرورشی استان بوشهر به صورت تازه و بسته‌بندی صادر شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها: ميگو ، بوشهر ، پرورش
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار