حراج کاشی‌های تاریخی اصفهان در غفلت مسئولان میراث فرهنگی
کد خبر: 940810
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wkM
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۳
وجود برخی از اماکن تاریخی و فرهنگی در کشور که با معماری بسیار شگفت‌انگیز و با استفاده از مصالح بی‌نظیر ازجمله کاشی‌های قدیمی که به دست استادکاران ساخته شده موجب شده تا این آثار و قطعات به کار رفته در آن‌ها از ارزش بالای معنوی و مادی برخوردار باشد
محمدرضا سورى
سرویس ایران جوان آنلاین: بی‌توجهی به حفظ و نگهداری برخی از ابنیه تاریخی در بعضی از شهر‌های کشور سبب شده تا در سال‌های اخیر شاهد تخریب و بعضاً فروش قسمتی از آن‌ها در داخل یا خارج کشور باشیم؛ این درحالی است که وظیفه حفظ و نگهداری آن به سازمان میراث فرهنگی کشور سپرده شد و آن‌ها ملزم به حفظ این آثار ارزشمند تاریخی و فرهنگی هستند. حالا خبر‌ها حکایت از آن دارد که برخی از کاشی‌های گران‌قیمت ابنیه تاریخی در اصفهان در بازار به‌راحتی فروخته می‌شود. موضوعی که موجب شد تا اتحادیه صنایع‌دستی اصفهان اعلام کند: «به فروشگاه‌های صنایع‌دستی هشدار داده‌ایم که کاشی‌های سرقتی آثار تاریخی ملی را به هیچ عنوان از فروشندگان خریداری نکنند.»

وجود برخی از اماکن تاریخی و فرهنگی در کشور که با معماری بسیار شگفت‌انگیز و با استفاده از مصالح بی‌نظیر ازجمله کاشی‌های قدیمی که به دست استادکاران ساخته شده موجب شده تا این آثار و قطعات به کار رفته در آن‌ها از ارزش بالای معنوی و مادی برخوردار باشد؛ این درحالی است که بی‌توجهی به حفظ و نگهداری آن‌ها سبب شده تا در آستانه تخریب قرار بگیرند یا به دست سودجویان از این مکان‌ها جدا و در بازار عتیقه‌جات به فروش برسند. در این میان اصفهان با دارا بودن آثار تاریخی و فرهنگی همواره یکی از باارزش‌ترین شهر‌های ایران به شمار آمده که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود کشانده است. با تمام این مزایا حالا خبر‌ها حکایت از آن دارد که از مدت‌ها قبل کاشی‌های نصب شده در بنا‌های تاریخی اصفهان از دوره تیموریان تا دوره قاجاریه به‌راحتی و آشکارا در فروشگاه‌های دور میدان نقش‌جهان و بازار بزرگ اصفهان در ویترین به نمایش گذاشته می‌شوند و به فروش می‌رسند. موضوعی که سبب شده تا دست‌اندرکاران و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی از این اتفاق به‌شدت نگران و خواستار برخورد با آن شوند.

کاشی‌های نفیس ابنیه تاریخی اصفهان در دست سودجویان

چندی قبل بود که خبر‌ها حکایت از آن داشت که تعدادی از کاشی‌های آثار تاریخی به جا مانده از دوره تیموریان تا دوره قاجاریه به‌راحتی و آشکارا در فروشگاه‌های دور میدان نقش‌جهان و بازار بزرگ اصفهان در ویترین نمایش داده می‌شوند و به فروش می‌رسند.

این امر سبب شده تا دلسوزان حفظ آثار تاریخی و باستانی نگران این موضوع مهم شوند؛ موضوعی که عکس‌العمل مدیران میراث فرهنگی اصفهان را برانگیخت. مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان درباره این سرقت از بنا‌های تاریخی شاخص اصفهان می‌گوید: «در بنا‌های تاریخی باید همکاری از طریق کسانی که در آنجا ذینفع هستند صورت گیرد؛ برای مثال اگر در یک مسجد اتفاق می‌افتد اوقاف و نمازگزاران محلی همکاری کنند اگرچه این نیز راهکار قطعی و مناسب برای همه مجموعه‌ها نیست.» فریدون اللهیاری می‌افزاید: «باید مراقبت‌ها را افزایش دهیم، اما این نکته نیز فراموش نشود که در مورد میراث فرهنگی باید فرهنگ‌سازی انجام شود. مردم مهم‌ترین کسانی هستند که می‌توانند از آثار حفاظت کنند. وقتی در شهری ۲۲ هزار بنای واجد ارزش وجود دارد اگر مراقبت نباشد همه به نوعی مورد تهدید قرار می‌گیرند.» به گفته برخی از مدیران فرهنگی اصفهان، با وجود اینکه برخی از بنا‌های تاریخی و از طریق استقرار نیرو‌های حفاظتی و پایش‌هایی که از طریق مانیتورینگ صورت می‌گیرد حفاظت می‌شوند، اما به طور طبیعی این امکان وجود ندارد که برای همه بنا‌های تاریخی نگهبان وجود داشته باشد. رئیس اتحادیه صنایع دستی اصفهان با تأیید سرقت و فروش کاشی‌های ابنیه تاریخی اصفهان در این خصوص می‌گوید: «طبق اطلاعات واصله و مشاهدات عینی به اطلاع می‌رساند کاشی‌های نصب شده در بنا‌های تاریخی اصفهان از دوره تیموریان تا دوره قاجاریه به‌راحتی و آشکارا در فروشگاه‌های دور میدان نقش‌جهان و بازار بزرگ اصفهان در ویترین نمایش داده می‌شوند و به فروش می‌رسند. این موضوع جدا از این نکته که سرقتی آشکار از اماکن عمومی متعلق به تمام نسل‌های حال و آینده است، موجب دو خسارت جبران‌ناپذیر می‌شود؛ اول زیبایی این بنا‌ها خدشه‌دار می‌شود، دیگر و مهم‌تر آنکه با خارج شدن این آثار امکان ترمیم و بازسازی علمی و صحیح این بنا‌ها غیرممکن می‌شود، لذا از اعضای محترم درخواست می‌شود با پیگرد قانونی و اخطار و اعلام ممنوعیت فروش این آثار تاریخی به افراد متخلف گامی مؤثر در حفظ این میراث ملی بردارید.» عباس شیردل می‌افزاید: «به همین دلیل به فروشگاه‌های صنایع‌دستی هشدار داده‌ایم که کاشی‌های سرقتی آثار تاریخی ملی را به هیچ عنوان از فروشندگان خریداری نکنند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار