فقط ۲ ایراد شورای نگهبان درباره لایحه CFT رفع شده است
کد خبر: 940806
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wkI
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
کدخدایی در نشست خبری:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه CFT پس از اعمال اصلاحات توسط مجلس ارسال شد و در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت، اما فقط دو ایراد از ایراداتی که شورا گرفته بود، مرتفع شده است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه CFT پس از اعمال اصلاحات توسط مجلس ارسال شد و در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت، اما فقط دو ایراد از ایراداتی که شورا گرفته بود، مرتفع شده است.
به گزارش مهر، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری دیروز گزارشی در مورد بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی در جلسات شورای نگهبان ارائه داد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: به رغم اصلاح به عمل آمده، ایراد بند یک سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است و اصلاح انجام شده نافی قوانین و مقررات خلاف شرع قبل از انقلاب که تشخیص خلاف شرع بودن آن‌ها به عهده فق‌های محترم شورای نگهبان است، نیست.

وی تصریح کرد: به رغم اصلاحات به عمل آمده، ایراد بند ۲ سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.
کدخدایی با اشاره به بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم در شورای نگهبان گفت: در بند یک، نظر قبلی شورای نگهبان به جز ایراد بند ۳ سابق (بند ۴ مصوبه شورای فعلی) سایر ایرادات این بند به قوت خود باقی خواهد ماند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: سایر ایرادات شورا به جز ایرادات ۲ و ۳، کماکان به قوت خود باقی است.
وی یادآور شد: شورای نگهبان ایرادات مشخصی در مورد لایحه مذکور داشت و این لایحه برای اصلاح و تأیید شورای نگهبان به مجلس ارسال شد. با توجه به بررسی‌های مجلس شورای اسلامی، تنها دو ایراد از مجموع ایرادات شورای نگهبان برطرف شده و ایرادات دیگر شورا همچنان به قوت خود باقی است.

وظایف هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص کاملاً مطابق قانون است

کدخدایی با اشاره به بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۷ در شورای نگهبان گفت: این مصوبه مغایر با اصل ۵۲ قانون اساسی است و دولت و شورای نگهبان معتقدند در صورت لزوم اصلاح بودجه باید لایحه متمم یا لایحه اصلاح بودجه از سوی دولت تهیه و ارسال گردد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا نظارت‌های هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بر قوانین از لحاظ قانونی درست است؟ اظهار داشت: همانطور که بار‌ها در این باره توضیح داده‌ام، سیاست‌های کلی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: همچنین نظارت بر سیاست‌های کلی نظام بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی بر عهده رهبر معظم انقلاب است که در سال‌های گذشته این اختیار نظارتی به تمامی اعضای مجمع به صورت کلی تفویض شده بود، اما از سال ۹۶ بنا به درخواست مجمع و همچنین برای سرعت کار، قرار بر این شد که هیئت عالی نظارت بر مجمع تشخیص مصلحت نظام این وظیفه نظارتی را بر عهده گیرد و این مسئله کاملاً مطابق قانون است.

هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به ادعای صادقی درباره شورای نگهبان رسیدگی کند

کدخدایی در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان در روند تأیید صلاحیت نمایندگان مجلس تغییراتی را در آینده ایجاد می‌کند یا خیر؟ تصریح کرد: آنچه قانونگذار برای ما تعیین تکلیف کند، آمادگی اجرای آن را داریم و انتظارمان از مجلس هم این است که قانون انتخابات را که نواقص زیادی دارد، اصلاح کند و امیدواریم در فرصت باقی مانده این قانون اصلاح شود.

وی در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه اخیراً محمود صادقی اتهاماتی را به شورای نگهبان نسبت داده، بررسی آن به کجا رسید؟ گفت: ما از هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان خواسته‌ایم این موضوع را بررسی کند، اما متأسفانه بررسی نکرده که انتظارمان این است مورد بررسی قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا درباره این موضوع با شورای نگهبان جلسه‌ای برگزار شده است، افزود: قطعاً این مسئله نیاز به جلسه مشترک ندارد، اما بخش حقوقی شورای نگهبان این مسئله را مورد پیگیری قرار می‌دهد.

کدخدایی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا احکام هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در رد صلاحیت آنان از سوی شورای نگهبان تاثیر دارد، گفت: قطعاً اگر به شورای نگهبان اعلام شود، مدنظر قرار می‌گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار