روحانی: دولت گرانفروشیم
کد خبر: 939483
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003wOx
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۳
«نمایندگان محترم! دولت خدمات را گران به مردم ارائه می‌کند و اگر شما می‌خواهید از گران‌فروشی صحبت کنید لطفاً نام دولت را در این لیست بگذارید.» این عبارت را نه یک منتقد اقتصادی دولت که شخص دکتر روحانی روز گذشته هنگام ارائه لایحه بودجه به مجلس عنوان کرد. هرچند نظرات متفاوتی درباره بازی پشت‌صحنه این نوع اظهارنظر روحانی مطرح شد، اما برخی معتقدند روحانی برای توجیه و تسهیل روند واگذاری همه شرکت‌های شستا که وعده آن رابرای سال ۹۸ داد، از گرانفروشی سخن گفت.
مهدی پورصفا
رئیس‌جمهور روز گذشته بودجه سال ۹۸ را به مجلس تقدیم کرد تا دخل و خرج یک سال آینده کشور روی میز نمایندگان قرار بگیرد؛ بودجه‌ای که به نظر مسیر پرفراز و نشیبی را برای رسیدن به مرحله اجرا در پیش دارد، همان‌گونه که صحن علنی مجلس در روز حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران چندان آرام نبود.
با آغاز رسمی جلسه، تریبون در اختیار رئیس‌جمهور قرار گرفت و روحانی سخنان خود را به حوادث دی ماه سال گذشته پیوند زد و آن اتفاقات را مسئول محکم‌تر شدن موضع امریکایی‌ها در مقابل ایران دانست. البته این‌بار اول نیست که چنین سخنانی از سوی رئیس‌جمهور بیان می‌شود و روحانی در جلسه سؤال مجلس از خود این فرضیه را مطرح کرد. روحانی در ادامه سخنان خود به تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: از سال ۹۲ همه مسئولان با هم تصمیم گرفتند تا در کنار ملت از تورم فزاینده جلوگیری کنند. تورم را متعادل و تک رقمی کرده و رشد منفی را به رشد مثبت برسانیم و اشتغال را به نقطه مطلوب برسانیم، اما این اهداف که با همکاری هم به دست آمد، برای دشمنان ما به ویژه امریکا قابل تحمل نبود. وی با تأکید بر اینکه مسیر دولت در مسیر اقتصاد بر اساس آمار‌ها صحیح بوده، گفت: همه شاخص‌های ما مثبت بود و ما به سمت اهدافمان در انتخاب مسیر درست حرکت می‌کردیم، اما امریکایی‌ها در این بین توطئه و نقشه شوم خود را برای تحریم ملت ایران اجرا کردند.

امریکا منزوی و کسی همراه او نیست
حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به سراغ روابط خارجی رفت و گفت: موضوع دیگر، بحث روابط خارجی ماست. ما باید روابط خارجی مستحکم‌تری داشته باشیم. من از شما نمایندگان محترم می‌پرسم الان که امریکا ما را تحریم کرده است چند کشور دنیا حامی امریکا هستند؟ اگر بخواهید بشمارید، باید با انگشتان دست این کار را انجام دهید. روحانی با بیان اینکه امروز بعد از ۴۰ سال برای اولین بار است که امریکا علیه ملت ایران توطئه می‌کند، ولی کسی همراه او نیست، اظهار کرد: امریکایی که ادعا می‌کرد ایران را منزوی می‌کند، امروز منزوی‌ترین کشور دنیاست.
وی افزود: در ماجرای برجام سازمان‌های بین‌المللی، کشور‌های بزرگ، شورای امنیت سازمان ملل، آژانس انرژی اتمی، اروپا، آژانس و چین و روسیه با او همراه نیستند؛ تنها خودش با دو، سه کشور و اذنابش این توطئه را دنبال می‌کنند. رئیس‌جمهور تأکید کرد: هر چه روابط خارجی خود را به استثنای چند کشوری که با ما دشمن هستند، بهتر کنیم و هرچه بتوانیم هم پیمان داشته باشیم، در شرایط تحریم به ما کمک خواهد کرد.

اعتراض آبی نمایندگان به روحانی
صرف‌نظر از سخنان سیاسی روحانی بخشی از سخنرانی وی در خصوص آب سبب اعتراض نمایندگان مجلس شد. زمانی که روحانی از اهمیت آب سخن گفت، جمعی از نمایندگان استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد در جایگاه هیئت رئیسه تجمع کردند.
زمانی که روحانی به سخنان خود ادامه داد، نمایندگانی از جمله قاسم ساعدی و مجید ناصری‌نژاد در جمع نمایندگان معترض شروع به فریاد زدن کردند که اعضای هیئت رئیسه از جمله امیرآبادی تلاش در آرام کردن و هدایت آن‌ها در جایگاه‌شان را داشتند. اعتراض نمایندگان منجر به سکوت چند دقیقه‌ای روحانی شد و لاریجانی طی سخنانی خطاب به نمایندگان تجمع‌کننده عنوان کرد که این شیوه اعتراض نیست. در نهایت با پادرمیانی برخی از نمایندگان زمینه بازگشت معترضان به صندلی‌های خود و ادامه یافتن سخنرانی روحانی فراهم شد.

روحانی در قامت اپوزیسیون دولت
روحانی سپس در قامت اپوزیسیون دولت ظاهر شد و دستگاه‌های دولتی را به عدم کارایی متهم کرد. انتقاداتی همچون عدم کارایی بخش‌های دولتی یا فعالیت چندین دانشگاه و پژوهشگاه مجازی نمونه‌ای از این موضع اپوزیسیونی روحانی در مقابل دستگاه‌های اجرایی بود. پس از سخنرانی روحانی بلافاصله جلسات نمایندگان در راهرو‌های مجلس نیز آغاز شد. جلساتی که از همان ابتدا حاکی از این نکته بود که نسخه فعلی بودجه با نارضایتی بسیاری از نمایندگان مجلس همراه است و به احتمال زیاد تغییرات فراوانی در راه خواهد بود.

۳ هدفگذاری دولت در بودجه ۹۸
رئیس جمهوری با بیان اینکه در سیاست بودجه‌ای سال آینده همانند سیاست بودجه‌ای سال گذشته، چند نکته برای ما بسیار مهم است، ادامه داد: اولین مسئله در تحریم، فشار به اقشار جامعه به‌ویژه دهک‌های پایین جامعه است که به این‌ها فشار بیشتری وارد می‌شود چراکه شرایط تورمی در ماه‌های گذشته، شرایط مناسبی نبود و مردم به زحمت افتادند و در این شرایط باید برای اقشار ضعیف جامعه برای سال آینده و بودجه سال آینده تصمیم‌گیری‌های مهمی را اتخاذ می‌کردیم که این کار را در بودجه سال آینده انجام دادیم. روحانی خاطرنشان کرد: اولاً برای کالا‌های اساسی، درمان و تجهیزات پزشکی در سال ۹۷، ۱۳ میلیارد دلار با دلار ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفتیم و برای سال آینده این رقم را به ۱۴ میلیارد دلار با همان قیمت افزایش دادیم. یعنی قیمت دلار در سال آینده برای همه کالا‌های اساسی ما ۴۲۰۰ تومان خواهد بود.
روحانی تأکید کرد: قدم دوم در بودجه سال آینده برای معیشت مردم و بخش‌هایی از جامعه است که حقوق ثابت از جمله حقوق‌بگیران شاغل، بازنشسته و مستمری‌بگیران هستند و دولت تصمیم گرفته حقوق شاغلین، بازنشسته‌ها و مستمری‌بگیران را سال آینده ۲۰ درصد افزایش دهد تا باری که بر دوش مردم قرارگرفته است مخصوصاً آن‌هایی که حقوق ثابت دارند، کاهش پیدا کند. روحانی در ادامه سخنان خود از تولید به عنوان مسئله دوم یاد کرد و با بیان اینکه تولید امروز در بعضی از بخش‌ها با مشکل مواجه است، افزود: تولید هم از نظر میزان کالا در بازار و هم برای صادرات و هم برای اشتغال کشور بسیار مهم است. رئیس جمهوری اشتغال را به عنوان سومین اقدام دولت مورد تأکید قرار داد و گفت: سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که با تمام دستگاه‌های اجرایی بتواند با یک توافقی که بین هم مبادله می‌کنند برای اشتغال سال آینده، یک حرکت بهتری داشته باشیم.
روحانی در ادامه با بیان اینکه قدرتی در کشور است که باید کشور را از بعضی از مشکلات نجات بدهد و آن قدرت مردم و افکار عمومی مردم است، گفت: بعضی مسائل و موضوعات است که دولت و مجلس توان حل آن‌ها را ندارند و اگر با هم تلاش کنیم هم توان نداریم؛ اما از ما و شما توانمندتر ملت بزرگ ایران و افکار عمومی است. رئیس جمهور اظهار داشت: افکار عمومی می‌تواند مجبورمان کند که راه درست را انتخاب کنیم و این قدرت افکار عمومی در سایه این است که تمام داده‌ها در اختیار مردم قرار بگیرد و همه مردم بدانند چه خبر است و چه می‌گذرد و چه کسی بودجه می‌گیرد؟
رئیس دولت تدبیر و امید با طرح این سؤال که چرا بعضی از وزارتخانه‌ها چند دانشگاه و دانشکده و پژوهشکده و پژوهشگاه دارند در حالی که نباید بیشتر از یک آموزش عالی داشته باشیم، گفت: یک آموزش عالی است؛ باید تمام بخش‌ها یا منحل و یا در داخل وزارت علوم ادغام شوند. رئیس جمهوری افزود: در تبصره ۲۱ بودجه امسال به این مسئله اشاره کردیم و خواهش می‌کنم شما هم یاری و کمک کنید تا این قدم مهم را برداریم. نمایندگان محترم، ما خدمات را گران به مردم می‌دهیم، دولت خدمات را گران به مردم ارائه می‌کند و اگر شما می‌خواهید از گران‌فروشی صحبت کنید لطفاً نام دولت را در این لیست بگذارید.

شستا واگذار می‌شود
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود افزود: به حول و قوه الهی با قولی که وزیر جدید کار داده سال ۹۸، سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه خواهد بود. ان‌شاء الله همه شستا، به بازار سرمایه خواهد آمد. البته در همه این کار‌هایی که می‌خواهیم بکنیم، بعضی‌ها ضرر می‌کنند. هیئت مدیره‌های مختلف، مجمع‌های مختلف، داستان‌هایی وجود دارد؛ لذا برای اینکه از این‌ها بگذریم، باید همه توان‌مان را به‌کار بگیریم.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
0
0
عجب
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
0
0
با این حرف ها اوضاع مردم نه تنها بهتر نمیشود بلکه بدتر هم خواهد شد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار