بهره‌برداری از بزرگ‌ترین آب شیرین کن ایران در هرمزگان
کد خبر: 937775
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003vxP
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۰
با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزرای نیرو و کار پروژه‌های گازرسانی به صنایع، نیروگاه غدیر و نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز افتتاح شد
محمدرضا هاديلو
سرویس ایران جوان آنلاین: چند روزی است که هرمزگان شاهد اتفاقات بسیار خوشایندی است که می‌تواند جهت و سمت و سوی اشتغال و اقتصاد آن را متحول کند. وزرایی از وزارتخانه‌های مختلف به این استان سفر کرده‌اند تا با افتتاح پروژه‌ای مختلف، پرونده بسیاری از مشکلات استان را برای همیشه ببندند. پروژه‌هایی مانند گازرسانی به صنایع و نیروگاه غدیر، نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز، احداث جاده و دیوار پیرامون سایت توسعه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و بهره‌برداری از فاز نخست بزرگ‌ترین پروژه آب‌شیرین‌کن کشور در بندرعباس که گل سرسبد همه آنهاست و روز گذشته و با حضور معاون اول رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

هرمزگان به عنوان یکی از با ظرفیت‌ترین استان‌های ایران در زمینه‌های مختلف شناخته می‌شود. منطقه‌ای در جنوب ایران که به خاطر دسترسی به خلیج فارس و دریای عمان چه در خشکی و چه دریا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. بر همین اساس و برای رفع مشکلات و نیاز‌های این استان سرمایه‌گذاری‌های مختلفی در زمینه‌های گوناگون صورت گرفته که طی چند روز اخیر و با حضور برخی وزرا و معاون اول رئیس‌جمهور تعدادی از آن‌ها به بهره‌برداری رسیدند.

بزرگ‌ترین آب شیرین‌کن ایران در هرمزگان

به جرئت می‌توان گفت: آب شیرین‌کن بندرعباس از جمله پروژه‌های بزرگی است که می‌تواند برای کل ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد. پروژه‌ای که روز گذشته فاز نخست آن با حضور معاون اول رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. دکتر اسحاق جهانگیری که به هرمزگان سفر کرده بود در دومین روز از سفرش، فاز اول پروژه آب‌شیرین‌کن یک‌صد هزار متر مکعبی با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب را مورد بهره‌برداری قرار داد و از تأسیسات و بخش‌های مختلف آن بازدید کرد. هدف از احداث کارخانه آب‌شیرین‌کن بندرعباس که بزرگ‌ترین آب شیرین‌کن کشور به شمار می‌آید، تولید بخشی از آب آشامیدنی مورد نیاز استان هرمزگان از آب خلیج فارس است. در این کارخانه آب شور خلیج فارس از طریق فرایندی تحت عنوان اسمز معکوس که یکی از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا در زمینه تصفیه آب به شمار می‌رود، شیرین می‌شود. در حال حاضر سالانه ۲۳ میلیون مترمکعب منابع آب شرب استان از طریق تأسیسات نمک‌زدایی تأمین می‌شود که از این طریق ۲۲ درصد از نیاز آبی استان هرمزگان و ۷۸ درصد مابقی از طریق منابع سطحی و زیر سطحی تأمین می‌شود.

عبور از بحران کم آبی

با توجه به مشکلات هرمزگان در زمینه کم آبی و خشکسالی‌های اخیر، وزیر نیرو هم راهی این استان شد تا از نزدیک موضوع را بررسی و به راهکار مناسب در آین زمینه بیندیشد. رضا اردکانیان در نشست شورای اداری استان هرمزگان که با حضور فعالان اقتصادی برگزار شده بود با بیان اینکه با مدیریت صورت گرفته، از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم که برنامه‌ریزی و مصرف صحیح آب در این حوزه گره‌گشاست. وی از بهره‌برداری از پروژه‌های مختلفی در حوزه آب و برق با اعتبار یک‌هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان در سطح استان خبر داد. اردکانیان، طرح تأمین آب بندرعباس از سد‌های شمیل و نیان و طرح نوسازی خط اول آبرسانی بندرعباس از میناب و آب شیرین‌کن یک‌صد هزار مترمکعبی و مجتمع‌های آبرسانی دژگان را از جمله طرح‌های افتتاحی اعلام کرد و ادامه داد: «واحد گازی هرمز به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، فاز اول پروژه نمک‌زدایی از آب دریا و تهیه آب شیرین برای بندرعباس از دیگر طرح‌های در حال اجرا در استان هرمزگان است.» این مسئول تأکید کرد: «یکی از بزرگ‌ترین طرح‌هایی که عملیات اجرایی آن یک ماه آینده آغاز می‌شود، نیروگاه یک‌هزار و ۴۰۰ مگاواتی سیریک است که با خط اعتباری فدراسیون روسیه با اعتبار ۱۲۰۰ میلیون دلار ساخته می‌شود. همچنین دو واحد نیروگاهی دیگر به ظرفیت ۶۲۷ مگاوات تا دو سال آینده وارد مدار می‌شود.» وی همچنین با اظهار نارضایتی از رشد مصرف دو و نیم برابری متوسط کشوری برق در هرمزگان، خواستار مدیریت مصرف مدیران توزیع برق، برق منطقه‌ای و مدیریت نیروگاهی در استان شد تا هرمزگان به استانی الگو در این بخش تبدیل شود. وی خاطرنشان کرد: «در استان‌های مرزی و هرمزگان بواسطه دسترسی به منابع آب دریا، در برنامه‌ای تدارک دیده شده، در پهنه‌ای به وسعت ۱۰۰ کیلومتر برنامه تأمین آب شرب از دریا را داریم تا دغدغه مردم مرتفع شود که در همین راستا طرح‌های آب شیرین‌کن و نمک‌زدایی از آب دریا برای مصارف مردم بندرعباس و روستا‌های طول مسیر و کرمان و یزد را داریم که فشار بر منابع را کاهش می‌دهد.» اردکانیان بر رعایت الگوی مناسب کشت برای کشاورزی هم تأکیدکرد و افزود: در سایر مصارف نیز بایستی به ارزش اقتصادی آب توجه شود. وزیر نیرو با اشاره به اینکه کمیته استانی کار گروه ملی سازگاری باکم آبی در هرمزگان برنامه‌ای را تدارک دیده که در کارگروه ملی به بحث گذاشته شده است، گفت: «سرمایه‌گذاری‌های انجام شده موجب تأمین آب پایدار برای مصارف شرب و صنعت و سایر بخش‌ها و حفظ محیط‌زیست و استفاده از پساب تصفیه شده و جلب سرمایه‌گذاران شده است. هرمزگان در بخش تأمین آب و انرژی از وضعیت مناسبی برخوردار می‌باشد و اشتغال پایدار نیز در این حوزه ساخت و زمان بهره‌برداری ایجاد می‌شود.»

منطقه ویژه پارسیان آماده سرمایه‌گذاری

فعالیت و رونق خوبی در استان هرمزگان وجود دارد و این استان پذیرای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است. فریدون همتی استاندار هرمزگان با اعلام این خبر و با بیان اینکه در سال ۹۵ میزان صادرات غیرنفتی استان هرمزگان یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود، گفت: «با اقداماتی که در سال ۹۶ صورت گرفت این رقم به بیش از ۲ میلیارد دلار رسید و در هشت ماهه نخست سال‌جاری نیز از یک میلیارد دلار صادرات عبور کرده‌ایم.» وی ادامه داد: «استان هرمزگان توانسته در جذب منابع تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی روستایی رتبه نخست کشور را کسب کند.» استاندار هرمزگان با انتقاد از اینکه با نوسانات ارزی میل فعالان عرصه صیادی به صادرات آبزیان است و همین امر موجب شده تا مجبور به عرضه آبزیان یخ زده به بازار بندرعباس شویم، افزود: «سال گذشته حدود ۲۲ هزار شغل در هرمزگان ایجاد شد و برای سال‌جاری ایجاد ۳۰ هزار شغل در هرمزگان هدف‌گذاری شده است.» همتی با بیان اینکه فاز اول بندر منطقه ویژه پارسیان به زودی آماده بهره‌برداری خواهد شد، تصریح کرد: «متقاضیان جهت سرمایه‌گذاری در زمینه‌های پتروشیمی، فولاد و پودر آلومینا در این منطقه اعلام آمادگی داشته‌اند.»

آب‌شیرین‌کن‌ها و مسائل زیست محیطی

البته عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم خواستار استفاده از ظرفیت نیرو‌های بومی و ماندگار استان در صنایع و بنگاه‌های اقتصادی هرمزگان شد. احمد مرادی که در مراسم بهره‌برداری از بزرگ‌ترین آب شیرین‌کن کشور حاضر شده بود با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های استان هرمزگان عدم برگشت درآمد‌های مازاد مالیاتی به هرمزگان است، گفت: «امیدوارم با دستور معاون اول رئیس‌جمهور و بازگشت این درآمد ارزشمند به هرمزگان هدیه‌ای گرانبها به مردم هرمزگان داده باشید.» وی افزود: آب‌شیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی امروز دغدغه مردم هرمزگان است و آن هم نگرانی مسائل زیست‌محیطی است، گرچه کارشناس نیستم، اما امیدوارم این نگرانی از مردم برطرف شود تا سال‌های آینده، آیندگان به ما نفرین نکنند. این آب از بندرعباس به سیرجان و یزد منتقل شود و هیچ‌کس حق مخالفت ندارد، اما انصاف باید رعایت شود که مردم را اطمینان دهیم که از این آب استفاده کنند و مردم هرمزگان تشنه نشوند که آب به استان دیگری برود.

در کنار پروژه‌های فوق هرمزگان شاهد سه پروژه بزرگ دیگر هم بود. گازرسانی به صنایع و نیروگاه غدیر در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس، احداث جاده و دیوار پیرامون سایت توسعه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس که حتماً بعد‌ها حرف‌های زیادی در مورد تأثیرات مثبت و مزایای آن‌ها برای هرمزگان و ایران بیشتر خواهیم شنید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار