آمیختگی تاریخ دانشجویی با استکبار‌ستیزی
کد خبر: 937030
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003vlO
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۱
رسول سنائی راد
۱۶ آذر که به عنوان روز دانشجو در تقویم ملی ما ثبت شده، یادآور رشادت جامعه دانشجویی کشور در برابر مداخله استعماری امریکا و سابقه استکبارستیزی جوانان برومندمان است؛ جوانان دانشجویی که در فضای سرکوب و خفقان بعد از کودتای ننگین ۲۸ مردادماه سال ۱۳۳۲، سفر معاون رئیس‌جمهور امریکا را برای تثبیت رژیم دیکتاتوری پهلوی برنتافته و با برپایی تظاهرات و اعتراض به حضور نیکسون در دانشگاه تهران که قرار بود از سوی رژیم به پاس طراحی و اجرای کودتا به دکترای افتخاری نائل آمده و پاداش دریافت دارد، جانانه ایستادند و با ایثار جان طبل رسوایی کودتاچیان را به صدا درآورده و ننگ حمایت امریکا از رژیم کودتایی و وابستگی این رژیم به بیگانه را در حافظه تاریخی مردم با ما نهادینه ساختند.
این حادثه خونین، تاریخ دانشجویی را با روحیه استکبارستیزی و مبارزه با مداخله استعماری بیگانگان و در رأس آن‌ها امریکایی‌ها پیوند داد. به گونه‌ای که پژواک آن در اعتراضات مردمی با پیشگامی دانشجویان به لایحه کاپیتولاسیون در آغاز نهضت انقلابی حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۳ و تسخیر لانه جاسوسی امریکا در سال ۱۳۵۸ قابل رؤیت است.
جانمایی روحیه استکبارستیزی و مقابله با مداخلات استعماری امریکا در حافظه تاریخی مردم کشورمان و به ویژه جوانان موجب شکل‌گیری و ماندگاری نوعی مقاومت در برابر تجدید ارتباط و برقراری دوباره مناسبات سیاسی با امریکا شده که عوامل دیگری نیز به قوام، استحکام و تداوم آن کمک کرده است. عواملی چون:
۱- ادامه مداخلات امریکا در حمایت از رژیم سرکوبگر پهلوی که با حضور گسترده پس از کودتای ۲۸ مرداد در عرصه‌های گوناگون از تشکیل دستگاه مخوف ساواک تا مراکز فکری و برنامه‌ریزی کشور تشدید شده و پس از سقوط رژیم دیکتاتوری پهلوی با حمایت از ضدانقلاب و محمدرضای فراری تا حمایت از کودتاچیان و همراهی با صدام در تجاوز به خاک ایران و امروزه همراهی با رژیم صهیونیستی و آل‌سعود و مدیریت تروریسم تکفیری علیه کشورمان همچنان استمرار داشته است.
۲- ماهیت دینی و ملی استکبار‌ستیز و مبارزه با تهاجم بیگانه بر مردم کشورمان به ویژه جوانان و دانشجویان که با برخورداری از آگاهی و قدرت تحلیل سیاسی، از مداخلات استکباری امریکا و ظلم و وقاحت سران کاخ سفید نسبت به کشورشان شناخت و فهم سریع‌تر و افزون‌تر داشته و مرجع سایر گروه‌ها و اقشار نیز به حساب می‌آید.
۳- رشادت و شجاعت لازم برای ایستادگی در برابر تفرعن و روحیه استکباری امریکا در جوانان و دانشجویان که در پیوند با آموزه‌های مکتبی و انقلابی پس از انقلاب اسلامی نیز تقویت شده و الهام‌بخش جوانان سایر کشور‌ها نیز بوده است.
۴- شفافیت و وضوح اقدامات و رفتار‌های استکباری و ظالمانه امریکا و سران کاخ سفید در سایر کشور‌ها به ویژه کشور‌های پیرامونی و منطقه غرب آسیا که حمایت از کشتار مردم مظلوم یمن، حمایت از پایتختی قدس برای اشغالگران فلسطینی، انتقال داعش به افغانستان و تداوم ناامنی برای ادامه مداخله و اشغالگری، تلاش برای تجزیه خاک سوریه و عراق و... نمونه‌ها و مصادیق فعلی این نوع مداخلات ظالمانه و استکباری است که مولد نفرت و بیزاری از سران امریکایی است.
۵- جسارت و خیره‌سری سران کاخ سفید در ظلم و اهانت به مردم شریف ایران اسلامی و اقدامات ضدایرانی مثل تروریست نامیدن مردم کشورمان، گرسنه و مفلوک نامیدن مردم برای القای اثرگذاری تحریم‌های ظالمانه، تلاش آشکار برای ضربه زدن به توان موشکی، نفوذ منطقه‌ای پس از محدودسازی هسته‌ای، نقض آشکار برجام و استفاده از ادبیات تهاجمی و... که به بی‌اعتمادی مردم از جمله جوانان دانشجو به امریکا و نفرت از سران کاخ سفید دامن می‌زند.
از این رو در حالی که از یک سو آموزه‌های دینی و ملی در جامعه ما پمپاژ عزت، استقامت و نفی ذلت و ظلم‌پذیری می‌کند، رفتار امریکایی‌ها از کودتای ۲۸ مرداد و حمایت از کودتاچیان در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ تا نقض برجام و تشدید تحریم‌های ظالمانه در سال ۱۳۹۷ از سوی دیگر، محرک غیرت ملی و مولد نفرت نزد ایرانیان به ویژه جوانان غیور و بصیرمان بوده و بی‌اعتمادی به امریکا را تقویت کرده و ماهیت ظالمانه و گرگ‌صفت سران کاخ سفید را به اثبات رسانده است.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
0
0
دقیقا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار