گام بلند بنياد مستضعفان براي محروميت زدايي از مناطق محروم کشور
کد خبر: 937004
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003vky
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۶
محمد سعیدی‌کیا از ايجاد معيشت پايدار در مناطق کم برخوردار خبر داد
دستیابی به اعتماد مردم نیازمند تحقق وعده‌ها بوده و حساسیت ویژه‌ای در خصوص مطالبات به حق وجود دارد. اعتماد به مردم برطرف کننده بسیاری از مشکلات بوده و به هر اندازه که فرصت حضور بیشتر مردم و بکارگیری توانایی‌های آنان در بطن جامعه وجود داشته باشد، گام‌های بلند و مستحکمی در راستای محرومیت‌زدایی برداشته خواهد شد...
حوريه ملکي

حوريه ملکي

 

دستیابی به اعتماد مردم نیازمند تحقق وعده‌ها بوده و حساسیت ویژه‌ای در خصوص مطالبات به حق وجود دارد. اعتماد به مردم برطرف کننده بسیاری از مشکلات بوده و به هر اندازه که فرصت حضور بیشتر مردم و بکارگیری توانایی‌های آنان در بطن جامعه وجود داشته باشد، گام‌های بلند و مستحکمی در راستای محرومیت‌زدایی برداشته خواهد شد. اين ها بخش هايي از حرف هاي رئیس بنیاد مستضعفان کشور است که حالا اکثر مناطق محروم در استانهاي مختلف را جزو هدف برنامه ها و توانمند سازي ساکنانشان به لحاظ معيشت پايدار قرار داده است. حالا بنياد مستضعفان خوب نيازمندان را خوب مي شناسد و مي داند چطور بايد با همکاري آنها به رفع مشکلاتشان بپردازد. از ملک‌شاهی ایلام، چالدران آذربایجان غربی و شهرهای محرومی در کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی گرفته تا گرمي که محمد سعيدي کيا ورود به اين مناطق را به خاطر اشتغالزايي و اجراي طرح‌های آبادانی و پیشرفت عنوان کند. شهرستان گرمي در استان اردبيل جاييست که قرار است با حضور رييس بنياد مستضعفان بسياري از طرح هاي زود بازده و تاثيرگذار در زندگي و معيشت مردم در دستور کار قرار گرفته و اجرايي شود.

 

***

 

در حال حاضر یکی از محوری‌ترین فعالیت‌های مدنظر بنیاد مستضعفان محرومیت‌زدایی است. چنين به نظر مي رسد که مردمی کردن طرح‌ها به موفقیت در اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی و اقتصادی کمک کرده و در این راستا مسجدمحور نمودن فعالیت‌ها نیز بسیار مفید خواهد بود.

 رئیس بنیاد مستضعفان کشور در اين باره مي گويد: "اهدای وام ۲۰۰ میلیون ریالی با کارمزد پایین به مناطقی ازکشور که چندان پیشرفته نبوده و کم‌برخوردار محسوب می‌شوند از جمله فعالیت‌های بنیاد مستضعفان کشور است."

سعیدی‌کیا ادامه مي دهد: "تا بدین لحظه به منظور دریافت تسهیلات نزدیک به دو هزار و ۶۰۰ طرح در سطح کشور تصویب شده و از این میان بیش از دو هزار و ۲۰۰ طرح نیز در لیست انتظار برای برخورداری از تسهیلات مدنظر هستند."

 

*رفع محروميت از تمام مناطق محروم، هدف بنياد مستضعفان

 

هنوز بحث بزهاي مورسيا که توسط بنياد مستضعفان وارد قلعه گنج کرمان شده و زندگي بسياري از مردم ضعيف اين منطقه را متحول کرد، داغ بود که ادامه اجراي اين طرح در قزوين نشان داد اين بنياد عزمش را جزم کرده تا در مناطق محروم کشور اقدامات عملي موثري در جهت ايجاد اقتصاد پايدار بردارد. البته به گفته رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی کشور ، اين بنياد در راستاي فرمایشات مقام معظم رهبری ما در بنیاد مستضعفان مصمم است تا در یک منطقه محروم آبادانی و توسعه را طوري مدنظر داشته و اجرا کند که به شکل همه‌جانبه این توسعه اتفاق بیفتد. به همين خاطر در سالجاری و برای سال آینده نيز 25 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 8 درصد با رویکرد اشتغالزایی به متقاضیان مناطق محروم در استان‌های مختلف پرداخت مي شود.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی کشور جهت‌گیری اصلی مجموعه تحت امرش را توجه به معیشت پایدار مردم و ایجاد اشتغال در مناطق محروم عنوان مي کند که با اجرای طرح‌های مختلف توسعه‌ای و اقتصادی این اهداف دنبال مي شود.

سعيدي کيا مي گويد: "در ملک‌شاهی ایلام، چالدران آذربایجان غربی و شهرهای محرومی در کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی طرح‌های آبادانی و پیشرفت را پيگيري کرده  و به شکل رسمی در شهرستان محروم گرمی در استان اردبیل اجرای این طرح را آغاز می‌کنیم."

وي ادامه مي دهد: "در این طرح با هماهنگی استانداری، فرمانداری، نمایندگان منطقه و همه مسئولان اجرای این طرح را پیگیری‌ می‌کنیم به طوری که در گام اول ضمن شناسایی مشکلات منطقه با همکاری مشاور نسبت به تهیه طرح عمران و آبادانی اقدامات ضروری را انجام می‌دهیم."

وی جهت‌گیری اصلی را در کنار تامین معیشت پایدار مردم ارتقای توان روستائیان با آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کارآفرینی اعلام کرده و در مورد زمان‌بندی اجرای این طرح تاکيد مي کند: "کار در این مناطق طولانی و محدود به یک زمان خاص نیست و ‌‌سعی می‌کنیم به صورت درازمدت با بسترسازی‌هایی که انجام می‌دهیم، در مسیر رفع محرومیت‌ها و توانمندسازی مردم گام برداریم که این یک حرکت مناسب و زمان‌بر است و قطعا در سال‌های طولانی ما اهداف موردنظر را به پیش خواهیم برد."

 

*15 ميليارد براي رفع محروميت از گرمي

 

پرداخت تسهيلات با نرخ سود پايين از جمله کارهاييست که طي سالهاي اخير در مناطق محروم اجرا شده است و بر اساس گزارش هاي بنياد، در سالجاری و برای سال آینده هم 25 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 8 درصد با رویکرد اشتغالزایی به متقاضیان مناطق محروم در استان‌های مختلف پرداخت مي شود.

در همين رابطه رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی کشور که حالا شهرستان گرمي در استان اردبيل را براي کمک و رفع محروميت هايش مد نظر قرار داده است، با بيان اينکه به صورت ویژه برای اين شهرستان 15 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره اشتغالزا پرداخت خواهیم کرد، مي گويد" طی دو سال گذشته هر سال 20 میلیارد تومان تسهیلات به استان‌ها پرداخت شده و این رقم را در سالجاری و برای سال آینده به 25 میلیارد تومان افزایش می‌دهیم."

محمد سعیدی‌کیا که در شهرستان گرمي حضور دارد با ابراز خرسندی از اينکه به اين نقطه کشور آمده، خواستار آغاز یک حرکت جهادی در مسیر توسعه این شهرستان مي شود و ادامه مي دهد: "ما در قالب طرح آبادانی و پیشرفت مناطق محروم سعی داریم براساس رویکرد مردمی و اعتمادی که به مردم داریم بدون دادن شعار و یا کار سیاسی حرکت زیربنایی را به انجام برسانیم تا به تدریج این اعتماد و همراهی مردم نیز تقویت شود."

وي تاکيد مي کند: "ما بدون همراهی اهالی مناطق محروم نمی‌توانیم اقدامات و فعالیت‌ها را به سرانجام برسانیم و بدون اینکه به اعتبار زیادی احتیاج داشته باشیم با عشق و علاقه کارها را به پیش برده و درصدد محرومیت‌زدایی واقعی هستیم."

 

* سربلندي قلعه گنج با همکاري ساکنانش

 

قلعه گنج گزارش خوبي از عملکرد بنياد مستضعفان در مناطق محروم و توانمند سازي ساکنان آن است. جايي که به گفته مسئولان اين بنياد، حدود سه سال است که در قلعه‌گنج کرمان طرح‌ کامل آبادانی و پیشرفت در حال اجراست و خروج بنياد از این منطقه به تدریج و با فراهم شدن تمام ساختارهای اجتماعی و توسعه‌ای اتفاق خواهد افتاد.

به همين منظور رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی کشور هم از احصای مشکلات و اولویت‌بندی برای حل آنها در مناطق محروم و روستایی خبر داده و مي گويد: "در یک استراتژی مدیریتی سعی کردیم تا مردم را در انتخاب هدف‌گذاری‌ها و انتخاب یک مدیر توانمند در پیشبرد کارها در مناطق محروم و روستایی آزاد گذاشته تا به شکل درست و منطقی این انتخاب‌ها انجام شود."

 سعیدی‌کیا ادامه مي دهد: "ساکنان این مناطق با پس‌اندازی که در ارقام مختلف بین 5 تا 20 هزار تومان به شکل ماهانه انجام می‌دهند، صندوقی را راه‌اندازی کردند تا با همکاری بانک سینا به تناسب رقم پس‌انداز تسهیلاتی نیز به روستائیان پرداخت شود تا اشتغال خانگی و کوچک راه‌اندازی شود."

وی خاطرنشان مي کند: " در سه سال گذشته در قلعه‌گنج 5 میلیارد تومان منابع مالی انجام شد و به تناسب آن ما نیز بیش از 4 میلیارد و 300 میلیون تومان به این صندوق کمک کردیم، 10 میلیارد تومان منابع جمع‌آوری شده و به میزان 14 میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت شود."

 

 

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار