روحانی: از تحریم‌ها نمی‌هراسیم و مقابل امریکا می‌ایستیم
کد خبر: 936885
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003vj3
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱
در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان
رئیس‌جمهور، پویایی جنبش دانشجویی را ثمره فداکاری سه دانشجوی آرمانخواه دانست و با بیان اینکه دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز، هدف بزرگی را به رهبری امام (ره) محقق کردند، تصریح کرد: مسئولان نماینده واقعیت امروز جامعه و دانشجویان نماینده آینده مطلوب‌تر و ایران آزادتر و آبادتر هستند.
رئیس‌جمهور، پویایی جنبش دانشجویی را ثمره فداکاری سه دانشجوی آرمانخواه دانست و با بیان اینکه دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز، هدف بزرگی را به رهبری امام (ره) محقق کردند، تصریح کرد: مسئولان نماینده واقعیت امروز جامعه و دانشجویان نماینده آینده مطلوب‌تر و ایران آزادتر و آبادتر هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان، با اشاره به اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است، اظهارداشت: نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده کشور است. دکتر روحانی در واکنش به سخنان مطرح شده از سوی نمایندگان و قشر‌های مختلف دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی، گفت: چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما با آزادی کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند. نقد حتماً حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده کشور خواهد بود. رئیس‌جمهور با بیان اینکه اداره کشور و جامعه حتی زمانی که دشمن غدار و ستمگری، چون امریکا و صهیونیسم و هیچ دشمن و مشکلی نداشته باشیم، کار پیچیده و سختی است، گفت: به ثمر رساندن طرح تحول سلامت، کار آسانی نبود، اینکه در پنج سال گذشته حقوق کارکنان و کارمندان بیش از تورم بوده، کار آسانی نیست و اینکه دریافتی‌ها و مستمری‌ها نسبت به پنج سال گذشته پنج برابر شده، کار آسانی نبوده است. دکتر روحانی با اشاره به اینکه روند تورمی از ۴۰ درصد سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۶ رسید، اظهارداشت: اگر قرار است جلوی امریکا بایستیم؛ مشکلات و زخمی شدن و زخمی کردن هم جزو این رویارویی است و اینطور نیست که برای ما همیشه پیروزی بدون هزینه باشد. هم بدر داریم و هم احد.
رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه میدان جنگ فشار و سختی دارد، گفت: در سنگر ماندن مانند در خانه ماندن نیست در جنگ باید خود را آماده کنیم. میدان جنگ فشار و سختی دارد و باید سختی‌های فراوان را هم تحمل کنیم. دکتر روحانی تأکید کرد: به اعتراف همه متخصصان اقتصاد ما در بین سال‌های ۹۲ و ۹۶ از تورم ۴۰ درصد به ۷ یا ۸ درصد رسیدیم. حال سؤال اینجاست که چه شد در سال ۹۶ با مشکل تورمی جدید مواجه شدیم. اولین عامل بیماری‌های مزمن گذشته در اقتصاد بود که در یک مقطع آثار آن روشن‌تر و آشکارتر شد.
رئیس‌جمهور با طرح این سؤال که چه کسانی مجوز مؤسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی و خصولتی را صادر کردند، گفت: از کسانی سراغ بگیرید که ۳ میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند. در چه زمانی بود که مالباختگان این مؤسسات اعتباری به خیابان آمدند. چه کسی باعث شد که مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج و ظلم کردند. وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آن‌ها بایستد، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه نود امضایی فرستادند که به این‌ها دست نزنید.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: در کنار این عوامل، دشمن‌ترین افراد با ایران در امریکا قدرت را به دست گرفتند. البته ما هیچ زمانی اعتماد صد در صد به امریکا و دیگران نداشته و نداریم. اعتماد ما همیشه نسبی بوده است. پیغمبر اسلام (ص) هم در مکه با کفار قرارداد (صلح حدیبیه) امضا کرد، ولی اعتماد هم به آن‌ها نداشت. فتح‌المبین مربوط به همین قرارداد است. اما همان‌هایی که با پیغمبر (ص) قرار داد امضا کردند نقض عهد کردند. ما هم اگر طرفمان نقض عهد کرده تکلیف و وظیفه دیگری داریم.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه مذاکره ما درست بوده است، گفت: این مذاکرات به اتفاق همه مسئولان، اعم از دولت، رهبری، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بوده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه «قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می‌کرد و امروز امریکا را»، گفت: برجام راه را برای نفت، تجار و بانک‌ها باز کرد و سرمایه زیادی وارد کشور شد. آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟
رئیس‌جمهور در ادامه در مورد تورم در سال جاری گفت: ما دو راه بیشتر نداریم، یا باید در برابر امریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آن‌ها را قبول کنیم تا تحریم‌ها برداشته شود و یا باید بایستیم و مقاومت کنیم. سال گذشته امریکا هشت بار مستقیم و امسال سه بار غیر‌مستقیم درخواست مذاکره داشت، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم.
دکتر روحانی تأکید کرد: ایران به دنبال استقلال و آزادی است و از تحریم‌ها نهراسیده و در مقابل دشمن می‌ایستیم.
رئیس‌جمهور در پاسخ یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دولت چه کار کرده است، گفت: شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چه کار کرده است. چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم. امروز روز آزمایش همه ماست.
دکتر روحانی تأکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم، مشکلات اقتصادی و توطئه‌های خارجی بایستیم. اینطور نیست که دولت، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند. همه باید در کنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع FATF اشاره کرد و اظهار داشت: البته فعلاً در این مرحله بحث FATF نداریم. آنچه امروز داریم چهار لایحه در مورد پولشویی و تروریسم مالی است. رؤسای قوا به اتفاق لوایح چهارگانه مرتبط را تأیید کرده‌اند؛ راه‌حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و FATF خوب باشد یا بد، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک‌های جهانی است.
دکتر روحانی افزود: نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد ما به تصویب این لوایح چهارگانه نیاز داریم. باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است.
رئیس‌جمهور با طرح این سؤال که می‌خواهیم با بانک‌های دنیا همکاری کنیم یا نه، گفت: در حال حاضر که امریکا این همه فشار آورده است، ده‌ها بانک دنیا از کشور‌های دوست که با آن‌ها تعامل داریم، به ما اعلام کردند که اگر در FATF عضو نباشید، نمی‌توانیم همکاری کنیم. دکتر روحانی در ادامه سخنان خود، یادآور شد: شرایط امروز کشور بحرانی نیست، اما بسیار سخت و مشکل است. معضلات و مشکلات فراوانی داریم. شما هم عنوان می‌کنید که در دانشگاه‌ها مشکلات وجود دارد و این درست است. من به دکتر غلامی وزیر علوم که اینجا حضور دارند، بار‌ها گفته‌ام روبه‌روی زندانی کردن دانشجو به بهانه‌های سیاسی بایستد. رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم، گفت: این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته‌های شما را بشنوم. نمی‌گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه‌ها موفق بوده است. دکتر روحانی خطاب به دانشجویان تأکید کرد: شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید، زیرا قدرت اگر نقد نشود، فسادآفرین است. همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم. رئیس‌جمهور در عین حال تصریح کرد: بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد. راه‌حل پیشنهاد بدهید. شما دانشجو هستید و اینجا مرکز تحقیقات و علم است. در انتقاد از مشکلات اقتصادی که مطرح می‌کنید راه‌حل هم ارائه دهید. دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است، اگر به همه آن عمل شود مشکلات هم حل می‌شود و رئیس‌جمهور باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه شما پای صندوق‌های رأی رفته‌اید و رأی داده‌اید ۴۰ میلیون نفر رأی دادند که رئیس‌جمهور بتواند به تخلف قانون اساسی تذکر دهد، گفت: در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی؛ قانون اساسی مسیر همه‌پرسی از مردم را به عنوان یک ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در اینگونه مسائل اختلافی موضوع را به رأی عمومی بگذارید. البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند.
دکتر روحانی تأکید کرد: برای ما هیچ بن‌بستی وجود ندارد، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است. من نقد شما را دنبال خواهم کرد، شما هم به تذکر خود ادامه دهید و مطمئناً با وحدت، اتحاد و یگانگی قطعاً امریکا را شکست خواهیم داد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
0
0
صد در صد همینطوره که شما میگید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار