قهر با انتخابات یا قهر با اصلاح‌طلبان؟
کد خبر: 936731
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003vgZ
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱
بهزاد نبوی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از محکومان امنیتی سال ۸۸ روز گذشته در مصاحبه‌ای گفته که مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ با صندوق‌های رأی قهر کردند.
بهزاد نبوی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از محکومان امنیتی سال ۸۸ روز گذشته در مصاحبه‌ای گفته که مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ با صندوق‌های رأی قهر کردند. او با اشاره به آشوب‌های دی ماه ۹۶ و تلقی اصلاح‌طلبان از آن اعتراضات که به خاطر شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» مردم را از اصلاحات ناامید می‌داند، می‌گوید: «مردم در دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی هم مأیوس شدند و با صندوق‌های رأی قهر کردند.» این در حالی است که میزان مشارکت مردم در انتخابات سال ۸۴ حدود ۶۰ درصد بود و به همین دلیل نمی‌توان از قهر با صندوق‌های رأی گفت. شاید به همین دلیل هم او بلافاصله بعد از آنکه از یأس مردم در دولت دوم خاتمی و قهر با صندوق‌های رأی می‌گوید، اضافه می‌کند که «البته باز هم در سال ۸۴ اکثریت شرکت کننده‌ها به اصلاح‌طلب‌ها رأی دادند. منتها ما بین خودمان تفرقه ایجاد کردیم وگرنه در مرحله اول انتخابات، مرحوم هاشمی، کروبی، معین و مهرعلیزاده ۱۷ میلیون رأی آوردند و طیف مقابل جمعاً ۱۰ میلیون رأی آورد ولی در دور دوم که رقابت بین مرحوم هاشمی و احمدی‌نژاد انجام شد، احمدی‌نژاد از شرایطی بهره‌مند شد که رأی بیشتری آورد.»
اشتباه بهزاد نبوی در این است که آرای هاشمی رفسنجانی در دور اول انتخابات سال ۸۴ را به نام اصلاح‌طلبان مصادره می‌کند و فراموش کرده که بیشترین تخریب و دشمنی با هاشمی را فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و روزنامه‌های زنجیره‌ای زمان خاتمی داشتند و توده‌های حامی اصلاح‌طلبان و خاتمی به لطف کتاب نویسی‌های امثال اکبر گنجی و نوشته‌جات روزنامه‌های اصلاح‌طلب، تصویر مفسد اقتصادی و عالیجناب سرخپوش که مخالفانش را حذف می‌کند، از هاشمی در ذهن داشتند. در انتخابات مجلس ششم حجم تخریب‌های اصلاح‌طلبان علیه هاشمی آنقدر بالا گرفت که هاشمی در روز افتتاحیه مجلس با نامه‌ای از حضور در مجلس ششم انصراف داد. امروز و سال‌های نیاز اصلاح‌طلبان به هاشمی پس از وقایع ۸۸ را نباید ملاک تحلیل انتخابات ۸۴ قرار داد. اصلاح‌طلبان و هاشمی رفسنجانی با پیدا شدن رقیب مشترک (احمدی‌نژاد) با یکدیگر متحد شدند و از طرفی با اتفاقات ۸۸ و دور افتادن اصلاح‌طلبان از حاکمیت، نیازشان به هاشمی بیشتر شد. سال ۸۴، اما از این خبر‌ها نبود و هاشمی در جبهه اصلاحات نبود. شاید برای بهزاد نبوی جالب باشد که یک بار دیگر آمار دور اول و دوم انتخابات ۸۴ را مرور کند و ببیند که در دور اول آرای هاشمی از احمدی‌نژاد بیشتر است؛ هاشمی بالای ۶ میلیون و احمدی‌نژاد زیر ۶ میلیون رأی. اگر قرار بود آرای معین و کروبی و مهرعلیزاده (جمعاً بالای ۱۰ میلیون) برای هاشمی باشد، او در دور دوم باید بالای ۱۶ میلیون رأی می‌آورد؛ اما تنها ۱۰ میلیون رأی کسب کرد. به نظر می‌رسد زمانی در حد فاصل دور اول و دوم، جبهه اصلاحات پشت هاشمی پناه گرفت تا باخت انتخاباتی‌اش به چشم نیاید، موجب افول آرای دور اول او شد و از اعتماد طرفداران سنتی هاشمی به او کاسته شد. در واقع مردم سال ۸۴ با انتخابات قهر نکردند، بلکه با اصلاح‌طلبان قهر کردند. دلیلش هم روشن است و خود بهزاد نبودی گفته است که «مردم در دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی مأیوس شدند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار