داستان ننوشتم، کار من مستندنویسی است
کد خبر: 936707
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003vgB
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۷
گلعلی بابایی در مراسم رونمایی از کتاب «شاهین بر آفتاب»:
نویسنده «شاهین بر آفتاب» در مراسم رونمایی کتابش گفت: خوشحالم با این کتاب پنجره‌ای رو به واقعیت‌های جنگ باز کرده‌ام. کار من مستندنویسی است و برای هر کلمه‌ای که در کتاب می‌بینید می‌توانید از من سند و مدرک بخواهید.
نوید پارسا
نویسنده «شاهین بر آفتاب» در مراسم رونمایی کتابش گفت: خوشحالم با این کتاب پنجره‌ای رو به واقعیت‌های جنگ باز کرده‌ام. کار من مستندنویسی است و برای هر کلمه‌ای که در کتاب می‌بینید می‌توانید از من سند و مدرک بخواهید. من داستان ننوشتم. شاید کم گفته باشم، اما زیاد نگفتم و نتیجه کار در حد بضاعت ماست، اما فکر می‌کنم خیلی از ناگفته‌های زندگی شهید پیچک در این کتاب مطرح شده است.

مراسم رونمایی از کتاب «شاهین بر آفتاب» شامل زندگینامه مستند شهید غلامعلی پیچک با حضور گلعلی بابایی نویسنده اثر و جمعی از رزمندگان دوران دفاع مقدس در نخلستان اوج برگزار شد. گلعلی بابایی نویسنده کتاب «شاهین بر آفتاب» در این مراسم گفت: واقعاً پرداختن به زندگی شهدا کار مشکلی است آن هم در فرصتی کم، چون قرار بود برای شهید پیچک یادواره‌ای برگزار شود و خواستند کتابی نیز برای این اتفاق نوشته شود. باور کنید کار سختی بود ولی وقتی به طور دسته‌جمعی انجام شد به نظر آسان رسید.

وی افزود: من وظیفه نگارش نهایی را بر عهده داشتم و این دوستان دیگر بودند که مصاحبه‌ها و کار‌های دیگر را انجام دادند و کلی زحمت کشیدند. خوشحالم با این کتاب پنجره‌ای رو به واقعیت‌های جنگ باز کرده‌ام. کار من مستندنویسی است و برای هر کلمه‌ای که در کتاب می‌بینید می‌توانید از من سند و مدرک بخواهید. من داستان ننوشتم. شاید کم گفته باشم، اما زیاد نگفتم و نتیجه کار در حد بضاعت ماست، اما فکر می‌کنم خیلی از ناگفته‌های زندگی شهید پیچک در این کتاب مطرح شده است. نویسنده کتاب «شراره‌های خورشید» ادامه داد: پیچک از آن فرماندهانی است که جنگ را در معرکه جنگ یاد گرفتند. چنین افرادی ثمره انقلاب و جنگ بودند که از سرباز صفر تبدیل به فرمانده و استراتژیست شدند.

من تعجب می‌کنم که چرا جوان‌های ما و دانشجویانمان در محافل خود هنوز عکس شخصیت‌هایی، چون چه‌گوارا را به دیوار می‌زنند. والله اگر زندگی شهید همت، متوسلیان یا پیچک را بخوانند خواهند دید که چه‌گوارا انگشت کوچک این شهدا هم نیست، اما افسوس که همیشه مرغ همسایه غاز است و ما به جای توجه به الگو‌های در دسترسمان سراغ دیگران می‌رویم.

کار ما تبیین انسان تراز انقلاب است

جواد کامور بخشایش، نویسنده و محقق دفاع مقدس نیز در این مراسم اظهار داشت: یک کار مهم کتاب‌های زندگینامه در حوزه دفاع مقدس تبیین پیدا و ناپیدای آن سال‌هاست، اما کار مهم‌تر این آثار تبیین ویژگی‌های انسان تراز و معیار دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است. یکی از سخت‌ترین کار‌ها در این زمینه نوشتن زندگینامه و بیوگرافی است که گلعلی بابایی در این زمینه تجربه زیادی دارد. وی افزود: شاهین بر آفتاب آخرین کتاب این مؤلف است. یکی از ویژگی‌های قلم بابایی، رئال‌نویسی است و هر آنچه می‌نویسد با تکیه بر واقعیات نوشته شده است. کنجکاوی بابایی در این کتاب درباره اسرار زندگی شهید پیچک قابل احترام است و باید از نثرش در این اثر سپاسگزاری کرد. او در نگارش کتاب از راوی دانای کل استفاده و با پیوند روایت‌های مختلف یک زندگی واحد را برای مخالفت ارائه کرده است که با سیر تاریخی و منطقی همخوانی دارد. این کتاب فصل‌بندی هنرمندانه‌ای هم دارد. همانطور که اشاره کردم بابایی، رئال می‌نویسد و بر آنچه می‌نویسد اعتقاد دارد و استناد، یکی از تکیه‌گاه‌های اوست.

نویسنده کتاب «جای امن گلوله‌ها» ادامه داد: چندی پیش صحبت کتاب هرمان هور و شهید احمدرضا احدی شخصیت اصلی آن کتاب بود. با خود فکر می‌کردم شهید احدی و غلامعلی پیچک هر دو نابغه بودند. امروز بورس شهید احدی در بنیان نخبگان ارائه می‌شود و شهید پیچک هم روزی از رتبه‌های بالای کنکور بود که در رشته انرژی اتمی قبول شد، اما با وقوع انقلاب به راحتی دانشگاه را کنار گذاشت. او از یک بنیان مذهبی قوی برخوردار بود. به عبارتی با کنار گذاشتن دانشگاه دنیا را کنار گذاشت و حتی به سفر حج هم نرفت و نوبتش را به شهید علی موحددانش داد. کاموربخشایش در پایان سخنانش گفت: به نظر من کتاب شاهین برآفتاب یک اتفاق مبارک در ادبیات مستند دفاع مقدس است که یک شخصیت تازه را معرفی می‌کند و مطالعه این کتاب می‌تواند برای نسل جوان مفید باشد چراکه می‌توانند یک جوان ۲۲ ساله به نام غلامعلی پیچک را به عنوان الگوی خود معرفی کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار