زیردریایی رادار گریز «غدیر» عملیاتی شد
کد خبر: 936251
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003vYp
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۹
روز پنج‌شنبه و در مقر فرماندهی منطقه یکم نداجا
جانشین وزیر دفاع: در ماه‌های آینده 3 ماهواره به فضا پرتاب می‌کنیم
مهدی پورصفا
روز پنج‌شنبه دو فروند زیردریایی کلاس غدیر با حضور امیرخانزادی فرمانده نیروی دریایی و سایر مقامات نظامی رسماً به ناوگان زیرسطحی این نیرو ملحق شد، البته اخباری از پرتاب ماهواره‌های جدید به فضا نیز منتشر شد.
روز پنج‌شنبه ناوگان زیر سطحی نیروی دریایی کامل‌تر شد و دو فروند زیردریایی کلاس غدیر به ناوگان زیرسطحی نیروی دریایی ارتش طی مراسمی در مقر فرماندهی منطقه یکم نداجا اضافه شد. زیردریایی ایرانی غدیر که طول آن ۲۷ متر و عرض بدنه آن حدود ۲متر و ۷۵ سانتیمتر است قابلیت شلیک اژدر از دو مقر جلویی، رهاسازی انواع مین دریایی، حمل نیرو‌های تکاور و موشک‌های دوش پرتاب را دارد و امکانات لازم برای خروج نیرو‌های غواص در زیر آب برای اجرای عملیات در آن قرار داده شده است. وزن این زیردریایی ۱۱۵ تن است، قابلیت قرارگیری در بستر دریا را دارد و در این وضعیت سامانه‌های راداری توانایی ردگیری آن را ندارند. این زیردریایی می‌تواند توان نیرو‌های دفاعی کشورمان را در سطوح مختلف در مقابل هر گونه تجاوزی بهبود بخشد و به تحکیم قدرت دریایی کشورمان کمک کند.

شاید در ابتدای امر زیردریایی فوق فاقد ویژگی‌های لازم برای ضربه به ناو‌های بزرگ باشد، اما این زیردریایی به دلیل اندازه کوچک خود می‌تواند به راحتی از چشم رادار‌ها پنهان شود و در شرایط حساس به دشمن ضربه وارد کند.

امیردریادار مجتبی محمدی فرمانده منطقه یکم نداجا در این مراسم اظهارداشت: زیردریایی غدیر ۹۵۵ و زیردریایی ۹۴۲، پس از طی مراحل تعمیرات اساسی به ناوگان جنوب دریایی الحاق شد. محمدی ادامه داد: بسیار معدودند نیروی دریایی‌هایی که زیردریایی‌هایشان را خود تسلیح می‌کنند، اما ایران اسلامی این توانمندی و توسعه ارتقای توان رزمی را دارد.

امنیت در منطقه باید بومی شود

امیرحسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی نیز در این مراسم گفت: امروز در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران هستیم؛ انقلابی که با ظهور خود در منطقه، تغییرات و تاثیرات شگفتی، نه تنها در منطقه بلکه بر تمام جهان گذاشت. این تاثیرات ارزشمند، روز به روز حرکت رو به رشد و شتاب‌گونه‌ای دارد و تاثیرات بسیار مثبتی را در پی خواهد داشت.

خانزادی ابراز داشت: یکی از دلایل مهم پشت‎پرده تلاش دشمن برای از بین بردن انقلاب اسلامی، این بود که دشمن به خوبی می‌دانست در صورتی که انقلاب اسلامی ایران رشد، نمو و توسعه یابد، برای سایر ملت‌های آزادیخواه منطقه، امیدبخش بوده و عامل مهم بیداری در منطقه خواهد شد.

وی ادامه داد: ارزش بیداری حاصل شده در منطقه برای ملت ایران این است که اجازه نخواهند داد تا بیش از این استکبار جهانی، منابع و منافع کشور‌های منطقه را به تاراج ببرد، این همان چیزی است که برخی کشور‌های منطقه، آن را درک نکرده‌اند و امریکایی‌ها به درستی به آنان لقب گاو شیرده را داده‌اند. فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: امید است در آینده نزدیک، جمهوری ایران اسلامی ارزش این استقلال و خودکفایی را که در این منطقه به دست آورده و همچنین ظرفیت‌ها و تجربه گرانبها که در این مدت ۴۰ ساله کسب کرده با کشور‌های منطقه و جهان به اشتراک بگذارد تا آنانی که احساس می‌کنند برای پایداری خود لازم است قدرت‌های بزرگ در کنارشان بمانند، به این درک و بلوغ برسند که امنیت عاریه‌ای، امنیت جزر و مدی و وابسته به اراده دیگران است.

خانزادی اضافه کرد: اگر دیگران، خواهان امنیت و پایداری در منطقه هستند بدانند که باید روی پای خود بایستند و انقلاب شکوهمند اسلامی، ایران و ملت همیشه قهرمان ایران الگوی بسیار مناسبی در این خصوص خواهند بود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه ابراز داشت: در مجموعه نیروی دریایی، باید از دهه سوم انقلاب اسلامی ایران به عنوان دهه آغاز سازندگی در حوزه تسلیحات و تجهیزات پیچیده راهبردی دریایی نام برد. کار ساخت شناور‌های توپ‌دار، ناو‌های موشک‌انداز و زیردریایی‌های کلاس غدیر در دهه سوم انقلاب کلید خورد.

خانزادی با اشاره به اقتدار و استقامت ایران اسلامی در منطقه و جهان گفت: اکثر کشور‌های منطقه و فرامنطقه‌ای باور نداشتند که جمهوری اسلامی ایران زیر فشار‌های شکننده، تحمیل جنگ و تهدیدات امنیتی گسترده پیرامون مرز‌های جمهوری اسلامی ایران، توانایی ساخت ناوشکنی را داشته باشد که قادر به حمل بالگرد و موشک بوده و در عرصه‌های اقیانوسی به‌عنوان عرصه‌های راهبردی که اقتصاد آبی به شدت به آن وابسته است، حضور معنادار پیدا کند.

پرتاب ۳ ماهواره به فضا در ماه‌های آینده

همچنین سردار قاسم تقی‌زاده در مراسم الحاق دو زیردریایی کلاس غدیر به ناوگان دریایی جنوب نداجا اظهار داشت: در ماه‌های آینده سه ماهواره که به دست نیرو‌های متخصص داخلی ساخته شده است به فضا پرتاب خواهد شد.

وی عنوان کرد: این سه ماهواره پس از پرتاب در مدار‌های مشخص شده قرار خواهند گرفت و توان فضایی ایران به نمایش درخواهد آمد. این ماهواره‌ها با حمایت وزارت دفاع ساخته شده است.
سردار تقی زاده بیان داشت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی چنین پدیده و رخدادی شکل گرفته است.

زیردریایی نماد یک سلاح راهبردی و استراتژیک است و خوشبختانه حضور شایسته و ممتاز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در آب‌های بین‌المللی و مانور‌های برگزار شده حکایت از آمادگی کامل و حضور فعال و توسعه یافته است که نماد بازدارندگی فعال در عرصه بین‌المللی برای جلوگیری از تهدیدات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

وی ابراز داشت: امروز در عرصه دریا دو زیردریایی به ناوگان دریایی جنوب الحاق شد و روز شنبه هم ناوشکن عملیاتی سهند رونمایی خواهد شد. آنچه پشت این صحنه است مراکز طراحی و توسعه مراکز فناوری و مراکز توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی و دولتی است.

جانشین وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح تصریح کرد: این فعالیت‌ها در وزارت دفاع تنها کار فناورانه نبوده و در عرصه بازدارندگی فعال در صنایع موشکی موفق شدیم موشک‌های زمین به زمین با برد ۲هزار کیلومتر به صورت نقطه‌ای طراحی و تولید کنیم که این فعالیت‌ها در راستای تحریم‌شکنی و مقاومت بوده است.
وی خاطرنشان کرد: برای ساخت زیردریایی ۹۵۵ کلاس غدیر ۱۰ دانشگاه برتر کشور و دو موسسه پژوهشی و تحقیقاتی و ده‌ها شرکت دانش‌بنیان مشارکت کردند. اصل پراکندگی و استفاده از نیرو‌های متخصص در بخش خصوصی و دولتی درگیر پروژه‌ها بوده‌اند.

سردار تقی زاده افزود: در رزم زمینی دستاورد‌های ممتاز ایرانی علیه داعش به کار گرفته شد و موفق بوده‌اند. در موشک‌های ضد زره، موشک‌های مختلف تاکتیکی و انفرادی جزو سه کشور حوزه زمینی بوده‌ایم و در موشک‌های زمین به زمین جزو چهار کشور برتر دنیا هستیم.
وی عنوان کرد: در ساخت موشک‌های کروز و ضدکشتی و زیردریایی هم دستاورد‌های فناورانه و پیچیده داشته‌ایم که حتی برتر از فناوری‌های دنیای غرب بوده است. در سازمان جغرافیایی و نقشه برتری موفق به طراحی سیستم‌های پیچیده و جدید شده‌ایم.

جانشین وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح اعلام کرد: در عرصه هوایی خط تولید هواپیمای جنگنده کوثر راه اندازی شده است و به دنبال کسب تکنولوژی‌های جدید هوایی هستیم، همچنین در عرصه هواپیما‌های بدون سرنشین انواع و اقسام تکنولوژی‌های برتر را به دست آورده‌ایم و در بحث رصد، کشف و شناسایی و برخورد با هواپیما‌های بدون سرنشین متهاجم دشمن هواپیما‌های رژیم صهیونیستی را توانسته‌ایم رصد کنیم و از بین ببریم.
وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز آغازکننده هیچ جنگی نبوده و نخواهد بود، اما چنانچه تهدیدی حتی کوچک از سوی کسانی که فکر می‌کنند با جمهوری اسلامی ایران می‌توانند برخورد کنند، صورت گیرد قطعاً با تکنولوژی‌های طبقه‌بندی شده و تکنولوژی‌های رسانه‌ای شده برخورد خواهیم کرد. ارتش و سپاه دوشادوش هم کار‌های منسجمی را انجام می‌دهند. امیدواریم در راستای تحریم‌شکنی دستاورد‌های دیگری را هم رونمایی کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار