مشکلات اقتصادی جایزه نشان دهخدا را ارزان‌تر کرد
کد خبر: 934319
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003v3f
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
مسعود کوثری در نشست خبری جشنواره «نشان دهخدا»:
برگزیدگان جشنواره «نشان دهخدا» با توجه به تحولات اقتصادی در کشور جوایزشان از سکه به میزان ریالی کاهش یافت چراکه تا سال گذشته سه سکه به برگزیده اهدا می‌شد و امسال ۸ میلیون تومان وجه نقد اهدا می‌شود.
سیدمرتضی ذاکر
برگزیدگان جشنواره «نشان دهخدا» با توجه به تحولات اقتصادی در کشور جوایزشان از سکه به میزان ریالی کاهش یافت چراکه تا سال گذشته سه سکه به برگزیده اهدا می‌شد و امسال ۸ میلیون تومان وجه نقد اهدا می‌شود.
مسعود کوثری در نشست خبری جشنواره نشان دهخدا درباره جزئیات این جشنواره اظهار داشت: ما به زودی شاهد برگزاری چهارمین جشنواره از نشان دهخدا ویژه علوم انسانی خواهیم بود. الواح برگزیدگان این جشنواره توسط وزرای ارشاد، علوم و کار به امضا رسیده است.

وی با بیان اینکه دبیرخانه ثابت جشنواره در دفتر انتشارات مستقر است، ابراز داشت: اولین دوره سه ساله برگزار شد، اما از آن پس جشنواره به شکل سالانه از مهر ماه سال گذشته تا سال جاری را مورد بررسی قرار می‌داد. کتاب‌ها پالایش اولیه شد و ۵۷۵ اثر وارد دور داوری‌ها شدند، البته همه این آثار توسط اساتید دانشگاه نوشته نشدند، بنابراین از مجموع ورودی‌های اولیه بیشتر از نیمی از آثار متعلق به اساتید هستند و باقی آن‌ها توسط نویسندگان و محققان علوم انسانی نوشته شده است. به گفته رئیس انتشارات علمی فرهنگی ۶۲ اثر طی سه مرحله داوری شدند و به مرحله نهایی راه یافتند. ارزشیابی این آثار بر اساس ۱۰۰ نمره بود و هر فردی اگر حداقل‌های لازم را به دست می‌آورد اثرش واجد شرایط می‌شد، بنابراین از میان ۶۲ اثر ۱۶ اثر برگزیده و شایسته تقدیر شناخته شدند که سه اثر برگزیده و ۱۳ اثر شایسته تقدیر هستند. در ادامه قرار است جایزه قلم برتر به یکی از اساتید باسابقه ایران در حوزه علوم انسانی تخصیص یابد.

در کنار آن نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و موسسه خانه کتاب هدایایی را برای برگزیدگان در نظر گرفته‌اند و آن خرید کتاب آثار برگزیدگان است. وی درباره وضعیت تألیف آثار در میان اعضای هیئت علمی گفت: ارزیابی کلی بنده بر اساس وصول آثار است.

در حوزه علوم انسانی بخش خصوصی فعالیت‌های خوبی آغاز کرده و در برخی حوزه‌ها از نشر دانشگاهی پیشی گرفته است. عدم فرصت کافی اساتید موجب شده آثار دانشگاهی علوم انسانی کاهش یابد و اغلب آثار مربوط به افراد خارج از حوزه دانشگاه باشد، اما دلیل دوم به انتشارات دانشگاهی برمی‌گردد که به نظرم نیاز به بازنگری دارند و در کیفیت طراحی جلد و نحوه توزیع باید بازنگری کنند. این باعث می‌شود اساتید کارهایشان را به ناشران خصوصی بسپارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار