سهراب مرادی: خداوند دری را به رویم باز کرده است
کد خبر: 933716
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003utw
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
قهرمانی وزنه برداری جهان گفت: من طلای قهرمانی جهان ۲۰۱۹ و المپیک را هم می‌خواهم و معتقدم خداوند دری را به رویم باز کرده که باید قدرش را بدانم.
 
سهراب مرادی

جوان آنلاین: سهراب مرادی برای دومین سال متوالی توانست روی سکوی قهرمانی جهان قرار بگیرد تا همچنان نوار موفقیت های این وزنه بردار ادامه داشته باشد.

سهراب مرادی با وجود اینکه بعد از بازی های آسیایی خسته به نظر می رسید اما به خوبی توانست خودش را برای  مسابقات جهانی ۲۰۱۸ آماده کند و آنچنان مقتدرانه وزنه زد که باعث تحسین همه و حتی خیلی از وزنه برداران نامداز جمله ایلیا ایلین شد.

 مرادی بعد از مسابقات قهرمانی جهان گفتگویی با خبرگزاری ایسنا انجام داد که از لابلای صحبت‌های  این وزنه بردار به خوبی می‌توان فهمید عطش او برای رسیدن خوش رنگترین مدال‌های جهانی و المپیک همچنان سیری ناپذیر است.

-در ادامه گفتگوی ایسنا با سهراب مرادی را می خوانید:

* عطشی که برای قهرمانی دوباره در جهان داشتید اکنون برطرف شده است؟

خدا را شکر بدنم یاری می‌کند و آسیب دیدگی هم ندارم‌. کار هم همین وزنه زدن است. شبانه روز در اردو هستم و با تمام وجود تمرین می کنم. آرزوی من این است طلای جهانی ۲۰۱۹ و المپیک ۲۰۲۰ را هم بگیرم.

*خیلی ها می‌گویند در شرایطی که همه فکر می‌کردند سهراب مرادی تمام شده است خدا به او کمک زیادی کرد. خود شما هم به چنین مسئله‌ای معتقد هستید؟

دقیقا همین طور است. خداوند دری را به روی من باز کرد  و من هم قدرش را می‌دانم . از این رو تا آخرین لحظه که فرصت  و شانس دارم تلاش می‌کنم تا نتیجه بگیرم.

* بعد از بازی‌های آسیایی خیلی خسته بودید. چطور توانستید خودتان را به مسابقات جهانی برسانید؟

از آنجا که برای بازی‌های آسیایی ۷ ماه در اردو بودم و وزن هم کم کرده بودم خیلی سخت بود دوباره برای یک مسابقه سنگین دیگر آماده شوم. در وزنه برداری هم شرکت در دو مسابقه پشت سر هم سخت است اما من قول داده بودم در مسابقات جهانی شرکت می‌کنم و برای تیم ملی بجنگم. البته دچار سرماخوردگی و یکی دو آسیب دیدگی کوچک هم شدم. اما خدا را شکر هر طور بود به رکوردهای مدنظرم رسیدم.

*فکر می‌کنید امسال نسبت سال ۲۰۱۷ سخت‌تر توانستید قهرمان جهان شوید؟

صددرصد. امسال هم فکر می‌کردم رقابت راحت‌تر باشد اما بعد دیدم که این طور نیست. از سال دیگر به یک شکل دیگر در مسابقات جهانی شرکت می‌کنم البته نه این‌که ۵۰ کیلوگرم روی رکوردهایم بگذارم اما اگر به امید خدا مصدومیتی برایم پیش نیاید، با دقت بیشتر و آمادگی بهتر در مسابقات جهانی شرکت می‌کنم.

*پس با این شرایط فکر می کنید برای مسابقات جهانی سال آینده و المپیک ۲۰۲۰ خودتان را باید برای رقابت سنگین تری آماده کنید؟

 هر مسابقه که می‌گذرد تجربه من بیشتر می‌شود. الان فکر می‌کنم امسال بدون خطا بودم اما سال دیگر ممکن است ببینم نقاط ضعفی هم داشتم و سعی می‌کنم برای مسابقه بعدی بهتر باشم. در هر دوره هم رقابت سخت تر می‌شود چون وزنه برداران زیادی هستند که می خواهند هر طور شده من را بگیرند. مطمئنا سال دیگر رقابت سخت تر از این می‌شود. با توجه به اینکه ۹۶ کیلوگرم وزن المپیکی است کشورهایی چون بلاروس، چین و یکی دو کشور دیگر می‌خواهند در المپیک مدال این وزن را بگیرند. از این رو با تمام وجود می‌آیند و رقابت سنگین تر است و البته رقابت قشنگ‌تر هم می‌شود.

*در مورد وزنه ۲۳۷ کیلوگرم هم صحبت کنید. چرا نتوانستید این وزنه را بزنید؟

۲۳۷ کیلوگرم را خوب کشیدم اما وقتی وزنه بردار چین وزنه اش را انداخت فکر می کنم دیگر قانع شدم. البته ۲۳۰ کیلوگرم هم وزنه زیادی است . بعدا که در تاریخ وزنه برداری گفته می شود در دسته ۹۶ کیلوگرم رکوردهای ۱۸۵ یک ضرب و ۲۳۰ دوضرب ثبت شده است همه می فهمند چه وزنه های زیادی بوده است.

برخی می‌گویند سهراب کم وزنه زده است اما فکر نمی‌کنم زدن همین رکوردها هم راحت باشد. البته اگر در حرکت دوم وزنه ۱۸۶ کیلوگرم را بهتر می‌زدم، می‌توانستم در یک ضرب تا ۱۹۰ کیلوگرم هم بیایم.

* فیلم وزنه زدنتان را در مسابقه دیدید؟

 بله. خیلی کیف کردم. خیلی وزنه زدنم را دوست داشتم  و واقعا لذت بردم. خدا را شکر که توانستم به این جایگاه برسم.

*متوجه شدید ایلیا ایلین در سالن حضور داشت و حتی از وزنه زدنتان فیلم گرفت و شما را خیلی تشویق کرد؟

به این دلیل بود که ایلیا زیر این وزنه‌ها رفته و می‌داند چقدر زیاد است. ایلیا به خوبی می‌داند وزنه ۱۸۵ و ۲۳۰ کیلوگرم زدن در دسته ۹۶ یعنی چه. او می‌داند وزنه ۲۳۷ کیلوگرم را کشیدن یعنی چه. بنابراین این وزن ها آدم را وادار به تشویق می‌کند. من ایلیا را همیشه دوست داشتم و او وزنه بردار بزرگی است. با تمام اتفاقاتی که برایش رخ داد اما به نظرم ایلیا همیشه ایلیا است.

*فکر می‌کنید ایلیا به دسته ۹۶ کیلوگرم بیاید و رقیب شما شود؟

فکر نمی‌کنم چون وزن کم کردن در وزنه برداری خیلی سخت است . او یکبار تا وزن ۱۱۰ کیلوگرم هم رفته است. الان هم از ناحیه ستون فقرات آسیب دیدگی دارد. بنابراین بخواهد وزن کم کند،  بدتر می‌شود. البته شاید هم به ۹۶ کیلوگرم بیاید اما فکر نمی‌کنم کسی از وزنه بردار چینی قوی‌تر باشد (باخنده).

*قبل از مسابقه این تصور را داشتید که تیان تائو چینی همانطور که در بازی های آسیایی۲۰۱۴ و المپیک ۲۰۱۶ برای کیانوش رستمی دردسر ساز بود، برای شما دردسر ساز شود؟

نه. البته من در یک ضرب ۵ کیلو از او جلو افتادم و در دوضرب هم پا به پا پیش رفتم. او وزنه آخر را هم ریسکی آمد شاید فکر کرد چون یکبار توانسته بود وزنه خیلی خوبی بزند (۲۱۸ کیلوگرم در بازی های آسیایی۲۰۱۴) این بار هم ممکن است بتواند ۲۳۶ کیلوگرم را هم بزند اما خب حالا تمرین می کند تا سال دیگر این وزنه را بزند.

*برای رفتن به المپیک باید در پنج مسابقه دیگر هم شرکت کنید و این سخت نیست؟

از مسابقات قهرمانی جهان۲۰۱۸ که برگردیم باید دوباره در اردو باشیم چون  برای المپیک باید در شش مسابقه گزینشی شرکت کنیم. من الان یک مسابقه را رفتم و باید پنج مسابقه دیگر را هم پشت سر بگذارم. با توجه به اینکه در دو رقابت سخت (بازی های آسیایی و قهرمانی جهان )شرکت کردم خیلی سخت است دوباره بخواهم در مسابقه دیگری شرکت کنم اما ۹۵ نفر در بخش مردان در المپیک شرکت می کنند بنابرای حضور در المپیک خیلی سخت شده است. از طرفی می گویند هر کسی طاووس خواهد جور هندوستان کشد. بنابراین هر کسی المپیک می‌خواهد باید این شرایط را هم پشت سر بگذارد. این شرایط برای همه هم هست و برای کسی هم استثنا قائل نمی‌شوند.

*بعد از مسابقه با خانواده هم صحبت کردید؟

بله. همان لحظه صحبت کردم و خیلی خوشحال بودند. بالاخره آن‌ها هم استرس زیادی تحمل کردند و خیلی شرایط سختی داشتند. باید از کادرفنی تیم ملی هم تشکر کنم چون خیلی زحمت کشید و واقعا خوب عمل کرد.

*در شبی که شما قهرمان جهان شدید، سعید محمدپور هم طلای المپیک لندن را گرفت و شب خیلی خوبی برای ایرانی‌ها رقم زدید.

بله. سعید هم به حقش رسید البته اگر این مدال را در همان المپیک ۲۰۱۲ می‌گرفت شاید یک طور دیگر زندگی می‌کرد اما بازهم جای شکر دارد که بالاخره به حقش رسید و مدال طلای المپیک را برگردن انداخت.

منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار