الرأی الیوم: خاشقجی بن‌سلمان را روزی هزار بار می‌کشد
کد خبر: 933533
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003uqz
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۱
همچنان که قتل خاشقجی با گذشت زمان ابعاد بیشتری پیدا می‌کند و سرنوشت جسد او به بزرگ‌ترین معمای این جنایت تبدیل شده رسانه‌های عربی از کابوس روزانه محمد بن‌سلمان در کاخ پادشاهی گزارش می‌دهند.
همچنان که قتل خاشقجی با گذشت زمان ابعاد بیشتری پیدا می‌کند و سرنوشت جسد او به بزرگ‌ترین معمای این جنایت تبدیل شده رسانه‌های عربی از کابوس روزانه محمد بن‌سلمان در کاخ پادشاهی گزارش می‌دهند.
پسران جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقتول سعودی طی درخواستی خواستار بازگردانده شدن جسد پدرشان شدند و گفتند که می‌خواهند جسد وی را در قبرستان بقیع دفن کنند. صالح و عبدالله خاشقجی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفتند که بدون جسد پدرشان خانواده قادر نیست مراسم تدفین را برگزار کند و با غم از دست دادن وی کنار بیاید. پسران در حالی خواستار بازگرداندن جسد پدرشان هستند که هنوز پیدا نشده است و دو نوع گمانه‌زنی در این باره مطرح می‌شود. بعضی منابع ترکی چند وقت پیش اعلام کردند جسد خاشقجی در اسید حل شده و از بین رفته است. در همین راستا، «فؤاد اوکتای» معاون رئیس‌جمهور ترکیه روز دو شنبه بر لزوم تحقیق در مورد موضوع حل شدن جسد جمال خاشقجی در اسید تأکید کرد. معاون رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه گفت: «پرسش اصلی ما در حال حاضر این است که چه کسانی دستور قتل خاشقجی را صادر کرده‌اند. ما تمام تلاش خود را برای رسیدن به پاسخ این پرسش به کار می‌گیریم... پرسش دیگر اینکه جسد مقتول کجا پنهان شده است؟ همچنین گزارش‌هایی از حل شدن جسد او در اسید وجود دارد. ما باید در تمام این موارد دقت نظر داشته باشیم.» از طرف دیگر بعضی منابع از انتقال تکه‌هایی از جسد خاشقجی به وسیله چمدان خبر می‌دهند. روزنامه «صباح» در گزارش جدیدی که روز یک شنبه به‌نقل از مقامات امنیتی ترکیه منتشر کرد، نوشت که خاشقجی در لحظه ورود به کنسولگری سعودی در استانبول خفه شده و سپس جسد وی بعد از تکه‌تکه شدن، در داخل پنج چمدان جاسازی می‌شود. براساس گزارش صباح، این پنج چمدان سپس با خودروی ون مشکی با شیشه‌های دودی به اقامتگاه «محمد العتیبی» سرکنسول سعودی در استانبول – در چند صد متری ساختمان کنسولگری – منتقل شده است. بعد از آن، چمدان‌ها به فرودگاه منتقل شده و بدون دادن مجوز بازرسی با جت خصوصی به ریاض فرستاده شده است. روزنامه صباح همچنین گزارش داد که سعودی‌ها، تیمی از کارشناسان مواد شیمیایی و سم‌شناسی را ۹ روز بعد از قتل خاشقجی، به کنسولگری خود در استانبول اعزام کردند تا مدارک و آثار باقی‌مانده از این جنایت را از بین ببرند.

کابوس روزانه
رسانه‌های عربی از شبح خاشقجی در کاخ پادشاهی سعودی خبر می‌دهند که محمد بن‌سلمان هر کاری می‌کند نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد. روزنامه اینترنتی رأی‌الیوم در یادداشتی به قلم «غالب الدعمی» نوشت: همان روزی که هواپیما‌های سعودی شماری از مخالفان را کشتند گفتم عربستان در معرض خطر است و شمارش معکوس پایان آن آغاز شده است. وقتی هواپیما‌های سعودی با بمباران یمن کودکان را کشتند و بیمارستان‌ها و مدرسه‌ها را ویران کردند یقین کردم که مرگ عربستان فرا رسیده است و بعد از تشدید بحران ریاض با دوحه، بالا گرفتن جنگ رسانه‌ای سعودی با ایران و ایجاد محدودیت‌های رفت و آمد برای برخی شاهزادگان در خاندان حاکم برایم اطمینان حاصل شد که بن‌سلمان عربستان را از لحاظ سیاسی، اقتصادی و تجاری خرد خواهد کرد. در این مطلب با اشاره به جنگ تحمیلی دیکتاتور سابق عراق علیه ایران آمده است: بن‌سلمان مانند صدام‌حسین توهم قهرمان بودن در سر داشت و فکر می‌کرد همه چیز را در اختیار دارد و جهان را شکست خواهد داد از این رو تصمیمات آنی اتخاذ کرد که آخرین مورد آن قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس، و قطعه‌قطعه کردن بدن وی و انداختن تکه‌های جسدش در دریای مدیترانه جلو چشم اردوغان و با آگاهی ترامپ بود، اما نتیجه واقعی این اقدام گویای این حقیقت است که خاشقجی بن‌سلمان را در ابعاد انسانی و جهانی کشت، زیرا همه جهان علیه او بسیج شدند و وحشیگری‌اش در قتل را محکوم کردند و برای ترکیه هم فرصت بزرگی فراهم شد تا واحد پول خود را با اموال سعودی‌ها تقویت کند. در انتهای این مطلب آمده است: جمال خاشقجی هر روز بن‌سلمان را هزار بار می‌کشد و هزار بار قطعه‌قطعه می‌کند و هزار بار تکه‌هایش را در دریا می‌اندازد. با وجود شاهزادگانی که از پادشاه و ولیعهدش خشمگین هستند و با توجه به کاهش منابع مالی عربستان و مشکلات بی حد و حصر با کشور‌های همسایه، می‌توان گفت: خاشقجی روح و نفس بن‌سلمان را هم کشته است.

سابقه سیاه سعودی
رسانه‌های امریکا به‌ویژه روزنامه‌ای که جمال خاشقجی برای آن مطلب می‌نوشت همچنان به انتقاد‌های خود از عربستان ادامه می‌دهند و تلاش می‌کنند تا بیش از پیش چراغ خود را بر تاریکخانه سعودی بیندازند. روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته است: تلاش برای ساکت کردن منتقدان سعودی در خارج به چندین دهه پیش و دوره‌های پادشاهی پیشین باز می‌گردد. اما تحلیلگران می‌گویند، ولیعهد محمد بن‌سلمان که حاکم دوفاکتوی آل‌سعود است، از زمان کسب این پست در سال گذشته این فعالیت را با بی‌رحمی خاصی دنبال کرده است. براساس این گزارش، یک زن عربستانی فعال حقوق بشر که سال گذشته در امریکا درخواست پناهندگی سیاسی داد، می‌گوید: ما می‌دانیم که آن‌ها می‌توانند شما را بکشند، آن‌ها می‌توانند خانواده شما را نابود کنند یا از آن‌ها علیه شما استفاده کنند. همواره همینطور بوده است.
برچسب ها: خاشقجی ، سعودی ، امریکا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار