سال صعود و افتخار
کد خبر: 933505
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003uqX
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۷
درخشش دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی «وبومتریکس»
جایگاه دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی‌های مختلف در سال جاری چشمگیر بود. دانشگاه‌ها هم تلاش خود را برای صعود در رتبه‌بندی‌های مختلف بیشتر کرده‌اند. رتبه‌بندی وبومتریکس در سال جاری هم ۲۰ دانشگاه برتر ایران را دربرگرفته است.
مبينا صديقی
جایگاه دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی‌های مختلف در سال جاری چشمگیر بود. دانشگاه‌ها هم تلاش خود را برای صعود در رتبه‌بندی‌های مختلف بیشتر کرده‌اند. رتبه‌بندی وبومتریکس در سال جاری هم ۲۰ دانشگاه برتر ایران را دربرگرفته است.

وبومتریکس یکی از رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های دنیاست که از سال ۲۰۰۴ توسط مرکز تحقیقاتی سایبرمتریکس واقع در اسپانیا معمولاً دو بار در سال ارائه می‌شود. بنا بر آنچه در روش‌شناسی این رتبه‌بندی بیان شده هدف اصلی آن ترویج حضور وب و مشارکت دانشگاه‌ها در دسترسی آزاد به منظور انتقال علم و دانش به جامعه علمی است. براساس رتبه‌بندی وبومتریکس در سال ۲۰۱۸، از میان ۱۰ دانشگاه برتر خاورمیانه دانشگاه تهران در رتبه پنجم خاورمیانه و ۳۸۸‌ام جهان قرارگرفته است.

مقام نخست در ید دانشگاه تهران

این رتبه‌بندی ۲۰ دانشگاه برتر ایران را مشخص کرده که دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند. دانشگاه تهران در سه شاخص حضور، رؤیت‌پذیری و سرآمدی و علوم پزشکی تهران نیز در شاخص دسترسی آزاد در رتبه اول کشور قرار دارند. همچنین براساس این رتبه‌بندی دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی نیز با رتبه داخلی ۱۲۳ در این رده‌بندی قرار دارد.

این رتبه‌بندی براساس چهار شاخص است که عبارتند از: تعداد لینک‌های ورودی یا برگشتی (backlink) شناسایی شده توسط موتور‌های جست‌وجوگر Majestic SEO و ahrefs (دامنه‌های روی یک شبکه با subnet مشترک منظور نمی‌شوند)، تعداد صفحات ایندکس شده از وب‌سایت، توسط موتور جست‌وجوگر Google (شامل همه ساب دامین ها)، مجموع ارجاعات مقالات ۹ استاد برتر دانشگاه براساس پروفایل گوگل اسکالر و تعداد مقالات دانشگاه که بیشترین ارجاع را داشته‌اند در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ براساس Scimago.

استناد به «گوگل اسکالر»

وبومتریکس از زمانی که کار خود را آغاز کرده تاکنون بیش از ۲۴ هزار دانشگاه دنیا را براساس اطلاعات مبتنی‌بر وب آن‌ها تحلیل کرده است.

براساس آنچه وبومتریکس در گزارش اخیر سال ۲۰۱۸ خود منتشر کرده است، برترین دانشگاه‌های جهان براساس استناد به مقالات آن‌ها از پایگاه گوگل اسکالرشان معرفی شده‌اند.

از نظر تقسیم جغرافیایی کشورمان نیز پنج دانشگاه برتر همگی در شهر تهران واقع شده‌اند. دانشگاه تهران که میان دانشگاه‌های ایران رتبه نخست را داراست بین دانشگاه‌های جهان رتبه ۳۸۸ را به خود اختصاص داده است.

باز هم صعود

دانشگاه‌های برتر ایرانی حاضر در جدیدترین رتبه‌بندی وبومتریکس در سال ۲۰۱۸، همان ۲۰ دانشگاهی هستند که در نسخه اول این رتبه‌بندی در ۲۰۱۸ حضور داشتند. در نسخه اول رتبه‌بندی وبومتریکس در سال ۲۰۱۸، هشت دانشگاه ایرانی بین هزار دانشگاه اول دنیا قرار داشتند که در جدیدترین نسخه وبومتریکس، این تعداد به ۹ دانشگاه رسید. دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی امیرکبیر، تربیت‌مدرس، علوم پزشکی شیراز و واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه خود را براساس نسخه اول رتبه‌بندی این پایگاه در سال ۲۰۱۸ در ایران حفظ کرده‌اند و حتی رتبه آن‌ها در سطح جهان افزایش پیدا کرده است.

از «تایمز» تا «وبومتریکس»

اما وضعیت کشور‌های آسیایی در این رتبه‌بندی نیز قابل‌توجه است. در این رتبه‌بندی حدود ۴ هزار دانشگاه هندی، ۲ هزار و ۲۰۸ دانشگاه چینی، بیش از هزار دانشگاه روسی و ۹۸۰ دانشگاه ژاپنی حضور دارند. در ۱۰ کشور اول، سهم کشور‌های شرقی ۱۰ درصد بیشتر از کشور‌های غربی است و اگر بخواهیم سهم دانشگاه‌های آسیایی را در کل ۳۰ هزار دانشگاه در نظر بگیریم، بیش از ۳۰ درصد دانشگاه‌ها از آسیا هستند. تازه‌ترین نتایج رتبه‌بندی پایگاه بین‌المللی تایمز هم چندی پیش اعلام شد و دانشگاه‌های کشورمان در این رتبه‌بندی هم رشد چشمگیر ۶۰ درصدی داشتند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار