پیشنهاد اصلاح قانون بیمه بیکاری به دولت
کد خبر: 933342
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003unu
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۵
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی مطرح کرد
در حالی‌که در تابستان امسال ۲۳۷ هزار نفر به جمعیت بیکاران کشور اضافه شده، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی رشد سرمایه‌گذاری در کشور و استمرار رشد اقتصادی را دو راه ایجاد شغل در جامعه می‌د‌اند و معتقد است: اگر ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران صورت بگیرد، می‌توانیم ۸/ ۰ درصد نرخ بیکاری را در سال به طور متوسط کاهش دهیم.
بهناز قاسمی
در حالی‌که در تابستان امسال ۲۳۷ هزار نفر به جمعیت بیکاران کشور اضافه شده، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی رشد سرمایه‌گذاری در کشور و استمرار رشد اقتصادی را دو راه ایجاد شغل در جامعه می‌د‌اند و معتقد است: اگر ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران صورت بگیرد، می‌توانیم ۸/ ۰ درصد نرخ بیکاری را در سال به طور متوسط کاهش دهیم.

رفع بحران بیکاری یکی از مسئولیت‌های شریعتمداری در وزارت کار است. محمد شریعتمداری در شرایطی به این وزارتخانه آمده که سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت و معدن کشور که سهم بسزایی در ایجاد شغل دارد؛ طی پنج ماهه امسال کاهش یافته و نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شاهد افت ۳/ ۶۸ درصدی است. حال در چنین شرایطی وی از لزوم رشد سرمایه‌گذاری در کشور و استمرار رشد اقتصادی سخن می‌گوید و معتقد است: صیانت از اشتغال موجود در گرو ادامه حیات عزتمند بنگاه‌های تولید و کارآفرینان است. در سال ۱۳۹۷، ۲۷ میلیون و ۳۸۷ هزار نفر جمعیت فعال کشور اعلام شد که نسبت به سال قبل ۷۱۲ هزار نفر افزایش داشته، یعنی نرخ مشارکت ۱/ ۴۱ درصد به بالاترین حد خود در سال ۹۷ رسیده است.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دو راه بیشتر برای ایجاد اشتغال در کشور وجود ندارد، می‌افزاید: یک راه رشد سرمایه‌گذاری در کشور و دیگری استمرار رشد اقتصادی است. اگر ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران صورت بگیرد، می‌توانیم ۸ /۰ درصد نرخ بیکاری را در سال به‌طور متوسط کاهش دهیم.

ابلاغ طرح استاد شاگردی

وی درباره ایجاد فرصت‌های شغلی جدید می‌گوید: اشتغال برون داد اقتصاد ملی ایران است و ما با اجازه رهبری امکان برداشت ۵ /۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را برای اشتغال روستایی داشتیم که نیمی از آن در قالب طرح‌های اشتغالزایی مصرف شده است. ۴۲۰۰ میلیارد تومان نیز در قالب اعتبار برای ایجاد شغل‌های جدید هزینه شده است.

وی تأکید می‌کند: هر چند حفظ فرصت‌های شغلی یک امر ضروری است، اما در این میان کارفرمایان هم به حمایت نیاز دارند و در این زمینه پیشنهادی را به دولت خواهیم داد تا موانع تولید در زمینه تأمین نقدینگی، مواد اولیه، تأمین اجتماعی و مالیات برطرف شده و از کارآفرینان حمایت‌های لازم را داشته باشیم. اگر واحدی نتواند به فعالیت خود ادامه دهد، کارکنان آن واحد می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند؛ از این رو برای تغییرات در زمینه بیمه بیکاری پیشنهاداتی را به دولت ارائه خواهیم کرد.

وی می‌گوید: نوعی از اشتغال‌های زودبازده وجود دارد که به رشد اقتصادی متصل نیست، اما قابلیت انجام دارد. باید طرح استاد- شاگردی انجام شود که این یک قدم به جلو است. در این طرح به کارگاه‌های تولیدی دو تا ۵۰ نفره می‌گوییم که یک شغل با قوانینی سهل ایجاد کنید و فردی را آموزش دهید و بعد از یک سال که از افراد آموزش دیده استفاده کردید، اگر آن‌ها خواستند می‌توانند به کار خود ادامه دهند. از ۵/ ۳ میلیون واحد صنفی یک سوم هم که بتواند یک میلیون شغل ایجاد کند، بسیار خوب است. من بخشنامه این موضوع را صادر و به استان‌ها ابلاغ کردم.

شریعتمداری با اشاره به اینکه دولت با یک مشکل ارز مواجه شده، تصریح می‌کند: همواره بیان می‌کنند که بحران ناکارآمدی وجود دارد. انگار که ما تا دی‌ماه سال ۹۶ با مغزهایمان سر کار می‌آمدیم، اما از آن به بعد مغز خود را در خانه می‌گذاشتیم. این همان دولت است. اتفاقی افتاده و نباید با طرح موضوع بحران ناکارآمدی دل مردم را خالی کنیم. عامل برون‌زایی وارد کشور شده که باید رفع کنیم، اما معکوس عمل می‌کنیم. در شرایطی که در بحران هستیم، گروه‌های اجتماعی باید کنار هم بایستند و راست و چپ مشکل را کنار بگذارند، زیرا اکنون یک دشمن واحد وجود دارد. هدف دشمن نیز فقیرتر کردن ملت ایران است.

نرخ بیکاری ۲ /۱۲ درصد شد

همچنین طبق آخرین آمار مرکز ایران در تابستان ۹۷، جمعیت شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر در این فصل ٢٣ میلیون و ٩٥٦ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٥٨ هزار نفر افزایش داشته است.
بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در تابستان ١٣٩٧، بخش خدمات با ۵/۴۹ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۶/۳۱ درصد و کشاورزی با ۹/ ۱۸ درصد قرار دارند.

بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که ۲/ ۱۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به تابستان ١٣٩٦ به میزان ۷/ ۰ درصد افزایش داشته است و جمعیت بیکار کشور با ٢٣٧ هزار نفر افزایش به ٣ میلیون و ٣٢٦ هزار نفر رسیده است.
در تابستان ١٣٩٧، به میزان ۹ /۴۰ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١٣٩٦) ۲ /۰ درصد افزایش داشته است.
جمعیت شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر در این فصل ٢٣ میلیون و ٩٥٦ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٥٨ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که درتابستان ١٣٩٧، بخش خدمات با ۵/۴۹ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۶ /۳۱ درصد و کشاورزی با ۹ /۱۸ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله حاکی از آن است که ۹ /۲۴ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ١٣٩٧ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان١٣٩٦) ۸ /۰ درصد افزایش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در تابستان ١٣٩٧، ۱۰ درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر و...) کمتر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالیست که ۴۱ درصد از شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر، ٤٩ ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار