افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف آب و برق تا آخر پاییز
کد خبر: 933047
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003uj9
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۸
وزیر نیرو اعلام کرد
افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف آب و برق در دستور کار هیئت وزیران قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود، تا آخر فصل پاییز این مصوبه نهایی و به مردم اطلاع‌رسانی شود.
افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف آب و برق در دستور کار هیئت وزیران قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود، تا آخر فصل پاییز این مصوبه نهایی و به مردم اطلاع‌رسانی شود.
رضا اردکانیان، وزیر نیرو روز گذشته در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سؤالی مبنی بر آخرین وضعیت افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف آب و برق اظهار کرد: هدفی که برای این تصویب نامه در نظر گرفته شده مدیریت مصرف است. یعنی قصد داریم این مصوبه را به نحوی اعمال کنیم که اقلیت پرمصرف‌ها به جرگه خوش‌مصرف‌ها بپیوندند و ما بتوانیم انتظاراتمان را از این برنامه در کنترل مصرف و عبور از پیک تابستان عملیاتی کنیم.

وی درباره زمان تحقق این برنامه گفت: زمانی که یک دستگاه اجرایی پیشنهاد خود را به هیئت دولت می‌فرستد آن مسئله در کمیسیون‌های مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس در جلسه هیئت دولت مطرح می‌شود، اما انتظار ما این است که نهایتاً در پاییز امسال این مصوبه نهایی و به مردم اطلاع‌رسانی شود و در پس آن نیز شاهد کاهش مصرف برق باشیم. اردکانیان درباره برنامه وزارت نیرو برای توسعه تجدیدپذیر‌ها و آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری در این عرصه گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید تا پایان دولت دوازدهم ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور نصب شود و اکنون که بیش از یک سال از عمر دولت پشت سر گذاشته شده حدود ۷۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده و حدود ۲۰۰۰ مگاوات نیز قرارداد در این عرصه به امضا رسیده است. به این معنا که در شرف انجام تشریفات مربوطه برای عملیاتی شدن این طرح هستیم.

به گفته وی، بی‌شک نوسانات ارزی در این مسئله تأثیرگذار بوده، اما همکاران ما در ارتباط نزدیک با دست‌اندرکاران این صنعت و انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران درصدد هستند تا راهکار‌های لازم را برای کنترل این نوسانات و رفع مشکلاتی که در این صنعت وجود دارد تدوین کنند؛ لذا پیش‌بینی این است که آهنگ توسعه تجدیدپذیر‌ها چه در انرژی باد و چه در انرژی خورشید به سرعت قبل بازگردد.

وزیر نیرو با اشاره به تأثیر تحریم‌ها در این عرصه نیز اعلام کرد: مذاکرات متعددی در این عرصه صورت گرفته که قرار شده با شرکت‌های اروپایی اقداماتی را انجام دهیم، اما انتظار ما این است که این مسئله تأثیر قابل ملاحظه‌ای روی سرمایه‌گذاری در بخش تجدیدپذیر‌ها نداشته باشد. البته عمده توجه ما به سرمایه‌گذاری‌های داخلی است و سعی می‌کنیم بیشتر به سمت توسعه تجدیدپذیر‌های خرد و ظرفیت‌های کوچک پیش برویم.

وی افزود: هدف پایدار کردن سیستم تأمین برق در نقاط مختلف کشور، استفاده از روز‌های آفتابی و شدت تابش بالای خورشید و همچنین تأثیرگذاری روی اشتغال در مناطق کم آب است. علاوه بر این نزدیکی به شبکه‌های انتقال با توجه به ارتباطی که با کشور‌های همسایه داریم مورد توجه قرار گرفته است. اردکانیان با بیان اینکه هدف این است تا بتوانیم از این ظرفیت برای صادرات استفاده کنیم، تصریح کرد: وزارت نیرو می‌خواهد به‌عنوان یک تسهیلگر بتواند اقداماتی را انجام دهد تا تولیدکنندگان، دست‌اندرکاران صادرات شوند و بتوانند برق تولیدی خود را صادر کنند.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای افزایش مشارکت بخش خصوصی نیز ابراز کرد: از حدود تیر ماه بعد از جلسه هم‌اندیشی که با رئیس‌جمهور و دست‌اندرکاران اجرایی برگزار شد چهار کارگروه در حوزه مشارکت بخش خصوصی صنعت برق و آب و فاضلاب تشکیل شد. به‌گونه‌ای‌که تا‌کنون به طور منظم جلسات متعددی در این راستا برگزار شده است.

١٠٠٠ میلیارد تومان بدهی وزارت نیرو در حال تهاتر است
وزیر نیرو افزود: یکی از این کارگروه‌ها مربوط به ساخت داخل است و با توجه به اینکه ارتباط بسیار نزدیک و مؤثری بین بخش خصوصی، صنعت برق و آب و فاضلاب وجود دارد امیدوارم که از رهگذر این همکاری مؤثر بتوانیم مشکلات موجود را رفع کنیم.

اردکانیان اظهار داشت: یکی از اقداماتی که وزارت نیرو در این عرصه انجام داده استفاده از تبصره ۵ قانون بودجه برای تهاتر بدهی‌هاست تا بخش خصوصی بتواند توانمندی کافی را پیدا کند.
وی با بیان اینکه از همه ظرفیت‌های قانونی بخش خصوصی به خوبی استفاده خواهیم کرد، تصریح کرد: تاکنون وزارت نیرو با استفاده از تبصره ۵ قانون بودجه توانسته هزاران میلیارد تومان از بدهی‌های صنعت برق و آب را تهاتر یا در حال انجام آن قرار دهد.

به گفته وی، علاوه بر این مسئله موضوع تعدیل نرخ قرارداد‌ها ناشی از نوسانات ارزی، استفاده از تمام ظرفیت‌های داخلی، استفاده از ظرفیت صادرات کشور و همچنین توسعه خدمات فنی مهندسی از جمله اقدامات دیگری است که وزارت نیرو در این عرصه انجام داده است. وزیر نیرو با تأکید بر این مسئله که در حال حاضر وزارت نیرو مسئولیت کمیسیون مشترک فدراسیون روسیه و جمهوری فدرال آلمان را نیز بر عهده گرفته، گفت: علاوه بر جمهوری ارمنستان در بین همسایگان ما با جمهوری عراق و سایر کشور‌ها ارتباط بسیار خوبی داریم؛ لذا بخش خصوصی در این بین نقش تعیین‌کننده‌ای در توسعه ارتباطات دارد. ما بیشتر به دنبال توسعه امکانات صادراتی در کشور هستیم.

اردکانیان با اشاره به تأکید رئیس‌جمهور در جلسه هفته گذشته هیئت دولت گفت: قرار بر این است تا دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو جزو تأمین‌کنندگان ارز باشند؛ لذا ما سعی داریم با سرعت مناسب در این راستا گام برداریم که صادرات برق یکی از این اقدامات وزارت نیرو تعریف شده است. علاوه بر این روی خدمات فنی و مهندسی نیز حساب کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های ایرانی در کشور‌های آفریقایی دست‌اندرکار پروژه‌های بزرگ آب و برق هستند، تأکید کرد: سعی ما بر این است تا از مجموعه ظرفیت‌های قانونی و ساز‌و‌کار‌هایی که داریم برای تقویت بخش خصوصی استفاده کنیم.

وزیر نیرو در بخش دیگری از صحبت‌های خود مهم‌ترین چالش صنعت برق را میزان مصرف برق دانست و افزود: به‌رغم پتانسیل‌های بسیار خوبی که در صنعت برق کشور وجود دارد آداب مصرف در ایران معقول نیست که نیازمند استانداردسازی سیستم‌ها و انجام کار‌های جامع در بخش‌های مختلف به ویژه بخش‌هایی است که با منابع زیست محیطی سر و کار دارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار