برخورد قضایی با سازمان‌های حساسی که به ژنراتور مجهز نشوند
کد خبر: 932958
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003uhi
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۸
رئیس پدافند غیرعامل کشور تأکید کرد
رئیس پدافند غیرعامل کشور با تأکید بر اینکه قطع یک‌روزه برق در خوزستان به دلیل ورود گردوغبار به این شهر ما را بر آن داشت تا مجهز شدن مراکز حساس چه مولد‌ها و ژنراتور‌های برق ضروری‌تر از قبل باشد، گفت: سازمان‌ها و مراکز حساس اگر به ژنراتور‌ها و مولد‌های برق مجهز نشوند با آن‌ها برخورد قضایی می‌شود.
وحید حاجی‌پور
رئیس پدافند غیرعامل کشور با تأکید بر اینکه قطع یک‌روزه برق در خوزستان به دلیل ورود گردوغبار به این شهر ما را بر آن داشت تا مجهز شدن مراکز حساس چه مولد‌ها و ژنراتور‌های برق ضروری‌تر از قبل باشد، گفت: سازمان‌ها و مراکز حساس اگر به ژنراتور‌ها و مولد‌های برق مجهز نشوند با آن‌ها برخورد قضایی می‌شود.
غلامرضا جلالی در رزمایش ملی آماده به‌کاری مولد‌های برق اضطراری با مرکزیت فرماندهی شرکت توزیع برق استان تهران با اشاره به اینکه در جوامع پیشرفته برق زیرساخت زیرساخت‌ها است و بخش زیادی از زیرساخت‌ها به برق وابسته هستند، گفت: اگر این وابستگی از حد قابل‌توجهی بالاتر برود، احتمال اینکه به چالش و بحران تبدیل شود، وجود دارد.
وی افزود: حادثه بهمن ماه سال ۹۵ در خوزستان تجربه خوبی بود که گردوخاک باعث قطع برق و قطع سایر خدمات مثل آبرسانی و ارتباطات شد. پس درک متقابل زیرساخت‌ها به یکدیگر در حادثه خوزستان نشان داد که تا چه حد ژنراتور‌های برق برای ارائه خدمات آب و برق و ارتباطات در زمان وقوع حادثه مهم است.
جلالی با بیان اینکه همان قطعی یک‌روزه در خوزستان اعتراض مردم را در پیامد نهایی خود نشان داد، ادامه داد: باید مطالعات خود را درخصوص به وجود آمدن این حادثه مطالعه کنیم و ضعف‌های خود را مرور و آن‌ها را برطرف کنیم.
رئیس پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم وابستگی شدید صنایع به یکدیگرند. پس اگر این صنایع یک ژنراتور ساده داشته باشند می‌توانند زمان از دست رفتن برق را مدیریت و قدرت مدیریت بحران را افزایش دهند.
وی تأکید کرد: با توجه به ابلاغ صورت گرفته برای نصب ژنراتور و مولد‌های برق در سازمان‌ها و مراکز حساس اگر سازمانی آمادگی لازم را برای این موضوع نداشته باشد، باید با متخلفان برخورد قضایی صورت گیرد؛ چراکه هر چقدر آمادگی افزایش یابد، تلفات جانی و مالی کاهش می‌یابد.
جلالی تأکید کرد: باید میزان آسیب‌پذیری و وابستگی‌های متقابل به حداقل برسد، بنابراین می‌توانیم نصب مولد‌های اضطراری را در قالب لایحه یا طرح به مجلس ببریم تا دستگاه‌های ضروری به این مولد‌ها و ژنراتور‌های برق مجهز شوند.

شبکه برق ایران ۱۵ سال پایدار و بدون حادثه است
مدیرعامل توانیر با اشاره به اینکه در ۱۵ سال گذشته شبکه برق ایران پایدار و بدون حادثه بوده‌است، گفت: ۲۱ هزار مگاوات در تابستان مربوط به مصرف برق سیستم‌های سرمایشی است و توجه به برق اضطراری بیش از پیش برای تأمین برق کشور ضروری است.
محمدحسن متولی‌زاده در رزمایش ملی آماده به‌کاری مولد‌های برق اضطراری (پدافند غیرعامل، با مرکزیت فرماندهی شرکت توزیع برق استان تهران برگزار شد) با اشاره به اینکه ۵/۱ میلیارد نفر در دنیا از نعمت برق بی‌بهره هستند، گفت: پوشش برق در ایران حدوداً صددرصد است، بنابراین صنعت برق ایران در شاخص‌های کلیدی رتبه اول منطقه را از لحاظ ظرفیت نصب شده نیروگاهی به خود اختصاص داده‌است.
وی با بیان اینکه شبکه برق ایران ۱۵ سال است که پایدار و بدون حادثه است، به طوری که در چند صد سال جاری در کشور‌های همسایه چندین فروپاشی شبکه برق رخ داده‌است.
متولی‌زاده ادامه داد: از آنجا که برق زیرساخت زیرساخت‌ها است، لازم است که این موضوع با جدیت دنبال شود که کوچک‌ترین کار‌ها که به برق وابسته است، در مواقع اضطراری بتوانند از مولد‌ها و ژنراتور‌های اضطراری برق استفاده کنند.

کدام مراکز حساس آمادگی لازم را برای قطع برق نداشتند
در رزمایش آمادگی مولد‌های برق اضطراری که روز گذشته برگزار شد، مشخص شد که برخی مراکز حساس و مهم در برخی نقاط کشور، آمادگی مطلوبی در مقابل قطع یکباره برق نداشتند، به طور نمونه آب شیرین‌کن چابهار، خط انتقال آب تبریز، آلومینیوم‌سازی اراک و خطوط لوله انتقال نفت و گاز استان مرکزی از نقاط مهمی بودند که با قطع برق شهری، به دلیل نداشتن ژنراتور یا در مدار نبودن مولد‌های برق اضطراری، آمادگی مناسبی در زمان قطع ناگهانی برق نداشتند.
به گزارش «جوان»، در رزمایش ملی آمادگی مولد‌های برق اضطراری که روز گذشته با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل و مدیران صنعت برق کشور در محل شرکت توزیع برق استان تهران بر گزار شد به‌طور همزمان در فاصله زمانی ۱۴:۳۰ تا ۱۵:۰۰ برق ۱۵۹ نقطه حساس ایران شامل ۱۲ مرکز حیاتی تحت مسئولیت شرکت‌های توزیع برق، ۱۳۲ مرکز حساس و مهم تحت مسئولیت شرکت‌های توزیع برق و ۱۵ مرکز تحت مسئولیت شرکت‌های برق منطقه‌ای قطع شد و پس از دقایقی (بین ۵ تا ۱۵ دقیقه) مجدداً برق این مراکز وصل شد.
مجموع گزارش‌های اولیه از میزان آمادگی مراکز حیاتی، حساس و مهم کشور نشان می‌دهد که میزان آمادگی ۱۲ مرکز حیاتی کشور در زمان قطع ناگهانی برق، مطلوب ارزیابی شده، اما برخی مراکز حساس و مهم در برخی نقاط کشور، آمادگی مطلوبی در مقابل قطع یکباره برق نداشتند.
مسئولان در ساختمان مجلس شورای اسلامی، به مأموران شرکت توزیع برق تهران اجازه قطع برق به منظور انجام رزمایش و بررسی میزان آمادگی مولد‌های برق اضطراری ساختمان پارلمان ایران را ندادند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار