ریاست جمهوری برزیل به راست‌ها رسید
کد خبر: 932825
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003ufZ
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۸
پس از ۱۴ سال حکمرانی چپ‌ها در برزیل، ژایر بولسونارو، کاندیدای راست‌گرای افراطی ریاست جمهوری برزیل که یک کهنه سرباز است در دور دوم انتخابات این کشور با کسب ۵۵ درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهور جدید انتخاب شد
پس از ۱۴ سال حکمرانی چپ‌ها در برزیل، ژایر بولسونارو، کاندیدای راست‌گرای افراطی ریاست جمهوری برزیل که یک کهنه سرباز است در دور دوم انتخابات این کشور با کسب ۵۵ درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهور جدید انتخاب شد؛ فردی که به خاطر سیاست نژادپرستانه و اقدامات جنجالی‌اش به «ترامپ برزیل» معروف است.
دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل روز یک شنبه برگزار شد و با شمارش آرا ژایر بولسونارو، نامزد حزب راست افراطی و افسر پیشین ارتش توانست با کسب ۵/۵۵ درصد آرا پیروز انتخابات شود. فرناندو حداد، نامزد حزب کارگران برزیل هم ۵/۴۴ درصد آرا را کسب کرد. به گزارش بی‌بی‌سی، ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهور جدید برزیل در سخنان خود پس از پیروزی در انتخابات این کشور متعهد شد که به اصول دموکراتیک پایبند بماند. بولسونارو همچنین گفت که قصد دارد سرخیو مورو، قاضی مبارزه با فساد برزیل را که سیاستمداران قدرتمندی نظیر لوییس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق برزیل و شماری از تاجران را به زندان انداخته، نامزد تصدی وزارت دادگستری کند. پیروزی یک راست‌گرا درحالی است که در ۱۴ سال گذشته رهبران چپ و مخالف سیاست‌های امریکا در برزیل روی کار بودند. به گزارش رویترز، رئیس‌جمهور جدید برزیل به عنوان فردی نژاد‌پرست، همجنس‌گرا ستیز و زن‌ستیز شناخته شده است و هیچ احترامی برای نزاکت سیاسی قائل نیست. او همچنین وعده داده است که جلوی ایجاد مؤسسه‌های حقوق‌بشری را بگیرد، چون حقوق بشر به برزیل آسیب و صدمه زده است. رئیس‌جمهور جدید برزیل گفته است: «دیگر نمی‌توانیم با سوسیالیسم، کمونیسم، پوپولیسم و تندروی چپ‌ها به کار ادامه دهیم.» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا که قدرت‌گیری راست‌ها در برزیل را نقطه عطفی در این کشور می‌داند، بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات در یک گفت‌وگوی تلفنی به ژایر بولسونارو تبریک گفت و تأکید کرد که هر دو کشور دوش به دوش یکدیگر «برای بهبود زندگی مردم در ایالات متحده امریکا و برزیل کار خواهند کرد.» برخی کارشناسان رئیس‌جمهور جدید برزیل را با ترامپ مقایسه می‌کنند و از او به عنوان ترامپ برزیل یاد می‌کنند. ژایر بولسونارو برخلاف رؤسای جمهور چپ‌گرای این کشور حامی رژیم صهیونیستی و امریکا است و پیش از این گفته بود که روابط برزیل با واشنگتن را تقویت خواهد کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم دیروز با استقبال از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برزیل اظهار داشت: «برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری فدراتیو برزیل و انتخاب مردم این کشور را به دولت و ملت برزیل تبریک گفته و برای رئیس‌جمهور منتخب مردم برزیل آرزوی موفقیت دارم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار