وعده حضور امیرکبیر در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان
کد خبر: 931905
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003uQj
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۵
دانشگاه امیرکبیر در تلاش است با اجرای طرح اصلاح ساختاری، دو هدف یعنی رسیدن به ۱۰۰ دانشگاه برتر تا سال ۱۴۰۴ و قرار گرفتن در میان دانشگاه‌های کارآفرین (نسل سوم) را محقق کند.
مبينا صديقى
دانشگاه امیرکبیر در تلاش است با اجرای طرح اصلاح ساختاری، دو هدف یعنی رسیدن به ۱۰۰ دانشگاه برتر تا سال ۱۴۰۴ و قرار گرفتن در میان دانشگاه‌های کارآفرین (نسل سوم) را محقق کند. در سال‌های اخیر حرکت دانشگاه‌های کشور به سمت نوآوری و فناورانه مطلوب و خوب بوده است، تا جایی که دانشگاه امیرکبیر هم توانسته در بحث برج‌های فناور موفق عمل کند. برج فناور، مجموعه‌ای به منظور استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان، واحد‌های فناور، برخی پژوهشکده‌ها و آزمایشگاه‌های مرکزی دانشگاه است.

دانشگاه امیرکبیر، قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی کشور است و در حال حاضر ۱۴ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که ۵۰ درصد از این تعداد در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول تحصیل هستند. دو سال پیش دانشگاه امیرکبیر برج فناور ابن‌سینا را افتتاح کرد. در ابتدای این طرح ۱۰ شرکت دانش‌بنیان مورد حمایت قرار گرفت که این تعداد در سال جاری به ۱۲۳ شرکت رسیده است.

توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان
رئیس دانشگاه امیرکبیر در این باره گفت: به نسبت افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان، میزان سرمایه‌گذاری و اشتغال در این زمینه نیز افزایش یافته است.
احمد معتمدی افزود: توسعه شرکت‌های نوآور، فناور و دانش‌بنیان یکی از بهترین راه‌های برون‌رفت از مشکلات اقتصادی و بحث‌های مربوط به اقتصاد مقاومتی است، در همین رابطه راه‌اندازی مراکز مرتبط برای دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سایر دانشگاه‌های نوآور که فضای خالی مورد نیاز را دارند، از برنامه‌های ما برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی گفت: سعی کرده‌ایم سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر را درگیر کنیم و شرکت‌های خارجی علاقه‌مند که دانش فنی مورد نیاز را دارند در این عرصه حضور پیدا کنند. رئیس دانشگاه امیرکبیر با اشاره به ایجاد ۱۶ دانشکده در این دانشگاه یادآور شد: از آنجایی که دانشکده‌های این دانشگاه هر کدام به طور جداگانه فعالیت می‌کنند، اقدام به راه‌اندازی پردیس‌های تخصصی در این دانشگاه کردیم.

توجه به المپیادی‌ها
معتمدی در این باره توضیح داد: در این طرح چندین دانشکده، چون برق، کامپیوتر و مهندسی پزشکی و دانشکده‌های مکانیک، هوافضا و کشتی‌سازی را تجمیع و با کنار هم قرار دادن آن‌ها در یک پردیس تخصصی اقدام به فعالیت‌های پژوهشی و فناوری می‌کنند.

وی این اقدام را در راستای جلوگیری از پراکنده‌کاری و موازی‌کاری دانشکده‌ها و افزایش بهره‌وری در فعالیت‌های علمی و فناوری دانست و اظهار کرد: رؤسای شش پردیس عضو هیئت رئیسه دانشگاه هستند. در همین زمینه معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم از بهره‌مندی ۱۱۷ دانشجوی المپیادی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان خبر داد و گفت: تعداد استادان، استادیاران و مربیان به ۵۲۴ نفر ارتقا یافته است. حسینی تودشکی از رشد ۳۳ درصدی پژوهشگران یک درصد برتر (پژوهشگران پراستناد) خبر داد و یادآور شد: ۱۷ نفر از اساتید این دانشگاه جزو پژوهشگران یک درصد برتر و یک نفر دیگر نیز جزو یک‌صدم درصد با ۲۰ هزار ارجاع است.

از رشد مقالات تا رشد اختراع
وی به تولیدات علمی محققان این دانشگاه اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار اسکوپوس تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی از ۵۱۹ به ۸۹۰ مقاله افزایش یافته که این میزان بر اساس گزارش «وب آو ساینس» از ۴۸۲ به ۷۲۸ مقاله افزایش دارد.

به گفته وی تعداد مقالات علمی منتشر شده محققان این دانشگاه از ۱۳۵۰ در سال ۲۰۱۰ به ۲۲۰۲ در سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است و برای ارتقای بیش از این نیاز به برنامه‌ریزی‌های بیشتر است. حسینی تودشکی با اشاره تعداد ثبت پتنت‌های این دانشگاه، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های منتشر شده از کانون ثبت پتنت (اختراع) ایران، ۳۳ درصد پتنت‌های ثبت شده در این کانون مربوط به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

با اشاره به هدفگذاری این دانشگاه برای رسیدن به دانشگاه‌های کارآفرینی و ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان، این مرکز اقدام به راه‌اندازی مراکز نوآوری و فناوری کرد، ولی یکی از چالش‌های این دانشگاه در این حوزه دیده نشدن کل فرآیند کارآفرینی و تجاری‌سازی است که در این راستا سعی شده تا همه عناصر از ایده تا محصول در مراکز فناوری رشد داده شوند. در مجموع، امیرکبیر نسبت به دیگر دانشگاه‌ها گام‌های بلندی برای پیشرفت برداشته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار