مشکل ارز دانشجویان دکتری حل شد
کد خبر: 931904
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003uQi
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۵
وزیر علوم خبر داد
در حال حاضر مشکلات ارز دانشجویانی که برای فرصت‌های مطالعاتی دوره دکتری اعزام می‌شوند حل شده است. به تدریج ارز مورد نیازسایر ظرفیت‌های پیش‌بینی شده وزارت علوم نیز تأمین خواهد شد.
علیرضا سزاوار
در حال حاضر مشکلات ارز دانشجویانی که برای فرصت‌های مطالعاتی دوره دکتری اعزام می‌شوند حل شده است. به تدریج ارز مورد نیازسایر ظرفیت‌های پیش‌بینی شده وزارت علوم نیز تأمین خواهد شد.
ارز دانشجویی شامل دو دسته از دانشجویان می‌شود. دسته اول شامل دانشجویان آزادی می‌شود که در خارج از کشور در مقاطع تحصیلی مختلف با هزینه شخصی تحصیل می‌کنند. به این دسته از دانشجویان که ۲۱ هزار نفر بودند یک دوره شش ماهه ارز دانشجویی با قیمت ۴۲۰۰ تومان پرداخت شد.

طی این مرحله به افرادی که ثبت نام کرده بودند و مدارک آن‌ها نشان می‌داد در دانشگاه‌های معتبر تحصیل می‌کنند، ارز دانشجویی پرداخت شد، اما از اکنون به بعد باید از ارز آزاد استفاده کنند.
دسته دوم، دانشجویان بورسیه وزارت علوم که در خارج از کشور هستند، نیز شهریه و مقرری آنان تا آخر سال جاری پرداخت شده و هیچ‌گونه نگرانی نباید داشته باشند. براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در وزارت علوم، ارز دانشجویی هر شش ماه یک بار به مبلغ ۶۰۰۰ دلار به دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور پرداخت می‌شود و دانشجویانی که برای دریافت ارز ثبت نام کرده‌اند، به تدریج برای دریافت ارز مورد نظر به بانک عامل معرفی می‌شوند.

وعده کمک از سازمان برنامه و بودجه
در همین زمینه وزیر علوم با تأکید بر اینکه ارز دانشجویان دکتری برای اعزام به فرصت‌های مطالعاتی تأمین شده است گفت: تاکنون ارز مورد نیاز برای بیش از ۵۰ درصد ظرفیت‌های اعزام به فرصت‌های مطالعاتی پیش‌بینی شده دانشجویان دکتری تأمین شده و برای تأمین مابقی آن نیازمند حمایت دولت هستیم. منصور غلامی در حاشیه نشست رؤسا و معاونان مراکز و واحد‌های دانشگاه علمی کاربردی که به مناسبت بیست و ششمین سالگرد این دانشگاه در ساختمان مرکزی دانشگاه علمی کاربردی برگزار شد، به آخرین وضعیت تخصیص ارز به دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: برای دانشجویانی که به طور قانونی باید از طریق سازمان امور دانشجویان ارز تعلق می‌گرفت اطلاع‌رسانی شده و در سامانه نامنویسی و به تدریج ارز خود را دریافت کرده‌اند و مابقی هم دریافت می‌کنند. غلامی در ادامه اظهارات خود از گفت‌وگو‌های صورت گرفته و وعده سازمان برنامه و بودجه برای کمک به وزارت علوم در تأمین ارز دانشجویی خبر داد.

سال آینده هم مشکلی نداریم
وی با تأکید بر اینکه دولت باید مابه‌التفاوت ریالی ارز مورد نیاز دانشگاه‌ها را تأمین کند گفت: با توجه به اینکه در بودجه سال جاری ارز مورد نیاز با نرخ پیش‌بینی شده در قانون بودجه برنامه‌ریزی شده است و برای آن ریال مشخص شده، اما الان که قرار است با نرخ بیشتری ارز را استفاده کنیم باید مابه‌التفاوت ریالی آن نیز تأمین شود اگرچه رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز قول‌هایی در این زمینه داده است که امیدواریم بتوانیم از حمایت‌های وی در این زمینه بهره‌مند شویم.

چندی پیش مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال، به ۲۱ هزار نفر از دانشجویانی که در خارج از کشور با هزینه شخصی تحصیل می‌کردند، ارز دانشجویی با قیمت ۴۲۰۰ تومان پرداخت شد، گفت: برای سال آینده مشکلی در خصوص پرداخت ارز دانشجویی نخواهیم داشت.

عاملی برای ارتقای سطح دکتری
مسعود شمس‌بخش با بیان اینکه به این دانشجویان تا آخر شهریورماه امسال ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شده است، افزود: ارز دانشجویی از اول مهر پرداخت نشده چراکه بانک مرکزی این پول را در اختیار وزارت علوم قرار نداده است. در حال رایزنی هستیم که بتوانیم معادل ریالی ارزی که در اختیار وزارت علوم قرار می‌دهند را از دولت بگیریم. شمس‌بخش یادآور شد: برای سال آینده مشکلی در خصوص ارز دانشجویی نخواهیم داشت چراکه در بودجه، معادل ریالی دلار لحاظ شده است و وزارت علوم مشکلی در این خصوص نخواهد داشت. در شش ماهه نخست امسال حدود هزار نفر از دانشجویان با ارز وزارت علوم اعزام شدند و سال گذشته این تعداد، ۱۵۰۰ نفر بودند. همچنین به دانشجویان دکتری داخل کشور که برای دوره‌های شش ماهه به خارج از کشور می‌رفتند نیز با آنکه جزو تعهدات نیست که حتماً باید اعزام شوند، اما به عنوان عاملی که سبب افزایش ارتقای سطح دکتری وزارت علوم بود، ارز دانشجویی پرداخت شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار