خوشرو: جلوی نقض حقوق بین الملل از سوی آمریکا را بگیرید
کد خبر: 930351
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003u1f
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
نماینده ایران در سازمان ملل از مجمع عمومی دعوت کرد ضمن حمایت از چندجانبه گرایی، جلوی نقض حقوق بین الملل از سوی آمریکا را بگیرد.

جوان آنلاین: غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان در نیویورک در کمیته ششم (کمیته حقوقی) مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع حاکمیت قانون سخنرانی کرد.

خوشرو با اشاره به اینکه امروز چند جانبه گرایی تحت هجوم واقع شده است، جلوه‌های یکجانبه گرایی را خروج از معاهدات و پروتکل‌های بین المللی، خروج از آژانس‌های سازمان ملل، آغاز جنگ تجاری با کشور‌ها و وضع تحریم‌های فرامرزی بر کشور‌ها معرفی کرد.

وی همچنین اقدام متخلفانه آمریکا در خروج از برجام را تهدیدی جدی اصول منشور و نظم حقوقی ارزیابی کرد و گفت: برای نخستین بار در تاریخ سازمان ملل متحد، آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت دارای حق وتو، در حال تنبیه سایر ملت‌ها در سراسر جهان است. نه به دلیل نقض قطعنامه شورای امنیت بلکه به دلیل پیروی از قطعنامه شورای امنیت.

وی افزود: این تهدید جدی منشور ملل متحد و رابط بین الملل است که نیازمند پاسخ سریع و جدی جامعه بین المللی است.

سفیر ایران در سازمان ملل خاطرنشان کرد: اقدام متخلفانه آمریکا پدیده‌ای جدید و در عین حال خطرناک است که پایه‌های اساسی حاکمیت قانون را در سطح بین المللی به چالش می‌کشد.

خوشرو در ادامه این سوال را مطرح کرد که چگونه ایران و کشور‌های دیگر می‌توانند به آمریکا اعتماد کنند، در حالی که آمریکا کشور‌هایی را تهدید می‌کند که اقدام به اجرای قطعنامه‌ای کرده اند که خود آمریکا در شورای امنیت به آن رای مثبت داده است؟

وی ادامه داد: امروز یک عضو شورای امنیت از کشور‌های دیگر می‌خواهد حقوق بین الملل را نقض کنند. هیچ رویه‌ای برای این حرکت خطرناک وجود ندارد. آیا جامعه بین المللی آماده است که اجازه دهد چنین رویه‌ای ایجاد شود؟ در صورت ایجاد چنین رویه‌ای آیا جامعه بین المللی آماده است که نتایج این اقدام متخلفانه بین المللی را بپذیرد؟ همه کشور‌ها باید به این اقدام محتاط باشند و اجازه وقوع آن را ندهند.

خوشرو از مجمع عمومی دعوت کرد که در حمایت از حاکمیت قانون در سطح بین المللی و در حمایت از چند جانبه گرایی اقدام کند و در مقابل کشوری که سایر کشور‌ها را تهدید به عدم رعایت حقوق بین الملل می‌کند، بایستند.

در ادامه خوشرو با اشاره به مراجعه کشورمان به دیوان دادگستری بین المللی برای احقاق حقوق مشروع کشورمان صدور قرار موقت الزام آور از سوی دیوان را گواه دیگری بر غیر قانونی بودن تحریم‌های آمریکا علیه کشور، مردم و شهروندان ایرانی دانست.

خوشرو همچنین با اشاره به اقدام غیر قانونی آمریکا در مصادره اموال کشورمان گفت:: جلوه‌ای دیگر از اقدامات متخلفانه بین المللی آمریکا لغو مصونیت کشور‌ها به بهانه‌های دکترین‌های حقوقی غیر معتبری است که جامعه بین المللی آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد. در این زمینه آمریکا در نقض آشکار حقوق بین الملل میلیارد‌ها دلار از دارایی‌های دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مصادره کرده است و همین روز‌ها دیوان دادگستری بین المللی به بررسی این موضوع نیز می‌پردازد.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار