افزایش تحركات امریکا برای مهندسی انتخابات افغانستان
کد خبر: 929979
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003tvf
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۹
۱۲ روز مانده به انتخابات پارلمان افغانستان زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، پس از سفر به پاکستان و با هدف شکست بن‌بست جنگ و آوردن صلح به افغانستان بعد از ظهر دیروز وارد کابل شد.
۱۲ روز مانده به انتخابات پارلمان افغانستان زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، پس از سفر به پاکستان و با هدف شکست بن‌بست جنگ و آوردن صلح به افغانستان بعد از ظهر دیروز وارد کابل شد.
زلمای خلیل‌زاد که بعد از سفر ۱۰ روزه به پاکستان، قطر، امارات متحده و عربستان به کابل رفته، گفته که دستاورد‌های سال‌های گذشته در روند صلح افغانستان در نظر گرفته خواهد شد. سفر او به افغانستان در آستانه انتخابات ۲۰ اکتبر انجام شده است. شبکه اطلاع رسانی افغانستان نوشت: سفر خلیل‌زاد به کابل در آستانه انتخابات تلاش برای مهندسی انتخابات افغانستان و ورود برخی عناصر کمک‌کننده به سیاست‌های امریکایی در گسترش تقلب انتخاباتی در انتخابات گذشته افغانستان، نشان دیگری از مهندسی انتخابات مجلس است. این شبکه ضیاءالحق امرخیل را متخصص تقلب در انتخابات خوانده است؛ کسی که از چندی قبل به عنوان مشاور عالی ریاست جمهوری انتخاب شده است. این می‌تواند نشانه بارز مهندسی انتخابات باشد. رویترز هم در گزارشی به این نگرانی‌ها اشاره می‌کند و می‌نویسد: «انتخابات پارلمانی ۲۰ اکتبر که از جانب شرکای بین‌المللی به عنوان یک آزمون برای انتخابات راست جمهوری سال آتی میلادی دیده می‌شود، با چالش‌های زیادی از جمله اتهامات مربوط به تقلب و نگرانی از بروز خشونت‌های شبه‌نظامی روبه‌رو است. کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرده که احتمال حذف نامزد‌های انتخابات پارلمانی با توجه به اینکه فهرست نهایی اعلام شده، هنوز وجود دارد. علی رضا روحانی، سخنگو و عضو این کمیسیون به بی‌بی سی گفته که انواع شکایت به کمیسیون رسیده و حتی پرونده کسانی که قبلاً درباره آن‌ها شکایت وجود داشته، یا تکمیل شده است و یا هم در حال تکمیل شدن است.

امریکا به دنبال تغییر رئیس‌جمهور افغانستان
رسانه افغانستانی به نقل از منابعی در ارگ ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد که واشنگتن در نظر دارد در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جایگزینی را برای «اشرف غنی» جست‌وجو کند. این منبع ادامه داد که احتمالاً واشنگتن در انتخابات آینده از غنی حمایت نخواهد کرد. «دیدپرس» به نقل از این منبع نوشت که حکومتداری غنی برای کاخ سفید قابل قبول نیست. این در حالی است که چندی پیش نیز رسانه‌ها گزارش دادند که رئیس‌جمهور افغانستان امسال نیز می‌خواست برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل و دیدار با ترامپ در حاشیه این نشست به امریکا سفر کند، اما پس از رد درخواستش، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی عازم این سفر شد.
از سوی دیگر، «اطلاعات روز» نیز اخیراً در مطلبی نوشت که اشرف غنی می‌داند که تا چه اندازه بقای حکومت و نظام سیاسی فعلی افغانستان به نوع رابطه کابل و واشنگتن وابسته است؛ از این رو غنی تلاش کرده است با دیدار‌های رو در رو با ترامپ، حمایت امریکایی‌ها را از افغانستان برای سال‌های آینده تضمین کند، اما رفتار‌های اخیر امریکا برخی گمانه‌زنی‌ها و ابهام‌ها درباره چگونگی حمایت واشنگتن از «غنی» در انتخابات آینده افغانستان را افزایش داده است. انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ۳۱ فروردین سال آینده برگزار شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار