معلمان ایرانیِ خارج از کشور به دنبال مسکن و معیشت!/ وزارت آموزش‌وپرورش کجاست؟
کد خبر: 929741
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003trp
تعداد نظرات: ۲۹ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۹
گزارش «جوان آنلاین» از مشکلات معلمان اعزامی به خارج از کشور
آقای الف.ص به بی‌توجهی مسئولان آموزش و پرورش نسبت به پرداخت حقوق معوقه معلمان اشاره می‌کند و می‌گوید: «با پیشینه چندین ساله وزارت آموزش و پرورش برای اعزام معلمان به خارج از کشور هنوز که هنوز است یک برنامه از پیش تعیین شده در این وزارتخانه وجود ندارد که چه تعداد معلم در خارج از کشور وجود دارد که بر اساس آن حقوق این افراد را از قبل پیش بینی و تامین کنند و همچنین اعتبارات آن در بودجه دیده شود و هر ماه حقوق معلمان به موقع واریز شود.»
سرویس اجتماعی جوان آنلاین - مهسا گربندی: هر سال آزمونی برای اعزام برخی از معلمان به خارج از کشور برگزار می‌شود و بسیاری از معلمان آرزوی قبول در این آزمون و تدریس در مدارس ایرانی خارج از کشور را دارند. زیرا که به گفته خودشان با اعزام به خارج از کشور علاوه بر تجربه زندگی جدید در کشور‌های دیگر می‌توانند حقوق بسیار خوبی دریافت کنند و البته از این مسیر رزومه کاری آن‌ها ارزشمندتر خواهد شد و سابقه کار درخشانی کسب می‌کنند. اما برخلاف تمام این تصورات برخی از معلمان اعزامی به خارج از کشور در گفتگو با خبرنگار «جوان آنلاین» نسبت به وضعیت خود در خارج از کشور انتقاد و از مشکلات‌شان صحبت کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که چندین ماه است حقوق نگرفته‌اند و این در حالی است که مسئولان به درخواست‌ها، نامه‌ها و مشکلات‌شان رسیدگی نمی‌کنند. به همین دلیل نه تنها از رفاه برای زندگی در دیگر کشور‌ها برخوردار نیستند بلکه دغدغه‌شان تامین اجاره خانه و لوازم مورد نیازشان شده است. آن‌ها امروز می‌گویند که از رفتن به خارج از کشور پشیمانند و اگر زمان به عقب باز می‌گشت هرگز در آزمون آموزش و پرورش برای اعزام به خارج از کشور شرکت نمی‌کردند.

به صاحب‌خانه می‌گویم صبر کن تا حق مسکن به حساب‌مان واریز شود!

آقای الف. ص که ۴۷ سالش است و سال ۹۶ به همراه خانواده به شهر آلماتی در کشور قزاقستان اعزام شده است، درباره مشکلاتش به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «بی‌برنامگی و بی‌نظمی مسئولان مشکلات زیادی را برایمان ایجاد کرده است. از اسفند ماه ۹۶ تا شهریور ۹۷ یعنی حدود ۷ ماه است که حق مسکن معلمان اعزامی واریز نشده و این در حالی است که اجاره مسکن در خارج از کشور به شدت گران است. این در حالی است که علاوه بر عدم پرداخت حق مسکن، حقوق‌هایمان را نیز پرداخت نکرده‌اند و در حال حاضر با مشکلات شدید مالی مواجه هستیم.»

این معلم اعزام به آلماتی ادامه می‌دهد: «پیش از اعزام به اینجا، آموزش و پرورش برای ما جلسه توجیهی گذاشت و در آن جلسه به ما گفتند که بهترین لباس را بپوشید و بهترین وسایل را برای خودتان تهیه کنید؛ زیرا که شما باید به عنوان سفیر فرهنگی، شان خودتان را حفظ کنید. حالا سوال من این است که آیا در شان یک سفیر فرهنگی این است که صاحب خانه برای گرفتن اجاره عقب مانده دم در خانه‌مان بیاید و از سر ناچاری از صاحب‌خانه می‌خواهیم تا فرصت بیشتری به ما بدهد و همچنان منتظر مسئولان برای پرداخت حق مسکن و حقوق‌مان بمانیم.»

او به بی‌توجهی مسئولان آموزش و پرورش نسبت به پرداخت حقوق معوقه معلمان اشاره می‌کند و می‌گوید: «با پیشینه چندین ساله وزارت آموزش و پرورش برای اعزام معلمان به خارج از کشور هنوز که هنوز است یک برنامه از پیش تعیین شده در این وزارتخانه وجود ندارد که چه تعداد معلم در خارج از کشور وجود دارد که بر اساس آن حقوق این افراد را از قبل پیش بینی و تامین کنند و همچنین اعتبارات آن در بودجه دیده شود و هر ماه حقوق معلمان به موقع واریز شود.»

مسئولان آموزش و پرورش حل مشکلات ما را جدی نگرفته‌اند

آقای الف.ص اظهار می‌کند: «مدت‌هاست که مسائل و مشکلات‌مان را از طریق مسئولان زیربط در سرپرستی‌های کشور‌های مختلف پیگیری کردیم. روند بررسی به مشکلات‌مان را نیز از همکاران وزارت آموزش و پرورش جویا شدیم. آن‌ها یکبار می‌گویند پول نیست و بار دیگر مسئله عدم تامین ارز از سوی بانک مرکزی را مطرح می‌کنند. امسال نیز نیرو‌های جدید با دست خالی به کشور‌های مختلف اعزام شده‌اند و نمی‌دانند چطور از پس هزینه و مخارج خود بربیایند. آنطور که مشخص است عزمی در مسئولان برای حل مشکلات معلمان اعزامی دیده نمی‌شود.»

این معلم اعزامی مسئولان آموزش و پرورش را در عدم بررسی و حل مشکلات‌شان مقصر می‌داند و می‌گوید: «تا مسئولان آموزش و پرورش به صورت جدی پیگیری مطالبات معلمان نباشند مسلما سایر دستگاه‌ها نیز پرداخت حق و حقوق معلمان را جدی نمی‌گیرند. سال‌های سال است که معلمان این مشکلات را گوشزد می‌کنند، اما متاسفانه برای حل آن تلاشی نمی‌شود.»

به جای دغدغه تدریس برای ایرانیان خارج از کشور به دنبال پول هستیم

خانم ص که یکی دیگر از معلمان اعزامی به خارج از کشور است و با مشکلات مالی زیادی رو به رو شده به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «مهرماه سال ۹۶ به اوکراین اعزام شدم، اما هفت ماه است که حق مسکن و حقوق دریافت نکرده‌ام. با این شرایط بیشتر به جای اینکه دغدغه تدریس برای مدارس ایرانی را داشته باشیم ذهن‌مان درگیر تامین مخارج‌مان در خارج از کشور شده است و زندگی‌مان را به سختی و با کمک گرفتن از دوستان و آشنایان گذرانده‌ایم.»

او ادامه می‌دهد: «نامه نوشته‌ایم و بار‌ها از مسئولان آموزش و پرورش طلب کمک کرده‌ایم، اما متاسفانه هیچ اقدامی برای کمک به شرایط مالی ما نشده است. این در حالی است که برخی از مسئولان با قاطعیت می‌گویند که فعلا خبری از پرداخت حقوق نیست! و متاسفانه ما را بدون حقوق با مخارج بسیار سنگین در نقاط مختلف جهان رها کرده‌اند.»

تا دیر نشده فکری به حال مشکلات مالی معلمان اعزامی کنید

مشکلات معلمان اعزامی آن‌ها را به ستوه آورده و تحمل شرایط غربت در کنار بی‌پولی برایشان خیلی سخت شده است. آن‌ها اعزام می‌شوند تا با تمام انرژی و توان به دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور درس بدهند و تمام دغدغه‌شان آموزش به ایرانیان خارج از کشور باشد، اما مشکلات مالی امان‌شان را بریده و ناچارند که به فکر تامین مخارج و هزینه‌های زندگی خود باشند.

معلمی که نه حقوق دارد، نه از لحاظ مالی پشتیبانی می‌شود و بعد از مطرح کردن مشکلاتش عزمی در مسئولان برای حل آن نمی‌بیند به طور حتم از تدریس باکیفیت دلسرد می‌شود و نمی‌تواند الگوی مناسبی برای دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور باشد.

همانطور که مقام معظم رهبری به مدارس خارج از کشور تاکید ویژه‌ای دارند، باید مسئولان آموزش و پرورش نیز در این زمینه اقدامی جدی و مناسب انجام بدهند و به زودی تمام مشکلات معلمان اعزامی خارج از کشور را حل کنند، تا این معلمان با آرامش خاطر به وظایفی محول شده خود عمل کنند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲۹
ناشناس
|
Kazakhstan
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
این مسائل دغدغه همه ما معلمان اعزامی است که باید هرچه زودتر به آن رسیدگی گردد.
MR
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
واقعا صحیحه هزینه مسکنی رو که ما از جیب خود پرداخته ایم در سال 1395هنوز به ما نداده اند و همچنین حق استراتژیک ونیز 25درصد حق تبعی اعزام شده و...که متاسفانه هیچ کس پاسخ گو نیست.
ناشناس
|
Iraq
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
1
سلام
با کمال تاسف باید گفت که مدارس خارج از کشور در این دولت خاصه به خصوص در زمان آقای بطحایی به مشکلات شدیدی رو به رو شد.
اعزامی سال ۹۶ هستم متاسفانه ۷ ماه حقوقی که باید ارزاق روزانه همسر و فرزندم را تامین کنم پرداخت نشده و جرات مواجه با صاحبخانه رو ندارم.
دائم شرمنده زن و فرزندم هستم.
این در حالی هست که مامورین سایر ارگانها مثل امور خارجه، بهداشت، و ... قبل از ماه حقوقشان دریافت شده.
ناشناس
|
Iraq
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
عزت معلمین رو در نظر بگیرید
عرفان ناصری
|
Canada
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
اعزام به خارج برایم یک کابوس شده است مسائل مالی و عاطفی بنده و خانواده ام را دچار افسردگی کرده، بی برنامگی و بی نظمی آ پ در پرداخت ها ما را دچار بن بست نموده است.حل این مشکلات نیازمند ارده دولت است که متاسفانه چنین اراده ای دیده نمی شود.
عبدالله
|
Kuwait
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
متاسفانه در حق مامورین اعزامی آموزش و پرورش خیلی جفا می شود. مسئولین لطفا رسیدگی کنند.
ناشناس
|
Cyprus
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
با سلام
مشکل اصلی عدم برنامه ریزی و اختصاص بودجه هر ردیف بر مصارف دیگر و گرنه بودجه در برنامه دیده شده ولی چرا اختصاص نیافته خدا می دونه کجا خرج شده
ر.م
|
United Arab Emirates
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
باسلام
من قبولي سال ٩١هستم وپارسال اعزام شده ام وحقوق ما از فروردين پرداخت نشده وبه حدي مشكلات مالي مارا در مضيقه گذاشته است كه فرزند كوچكم هميشه مي پرسد پول داريم فلان وسيله را بخريم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
هفت سال است که در آزمون اعزام پذیرفته شده ام

و عین این هفت سال بلاتکلیفی کشیده ام امسال هم که برای اعزام تماس گرفتند و مدارک خواستند لحظه آخر از کمبود بودجه و لغو اعزام خبر دادند
زندگی مان در این بلاتکلیفی تباه شده
د-غ
|
Kazakhstan
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
ای کاش فقط یک ماه مسئولین مربوطه این شرایط را در کشور غریب ، درک کنند
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
سلام یکی از مشکلات دیگه اینکه ما سال ۹۱ قبول شدیم و واقعا زندگی و اعصاب ما رو تحت تاثیر قرار داده با گذشت ۶ متاسفانه امسال جزء سازماندهی ها قرار نگرفتیم برای سال ۷ باید منتظر باشیم خواهشا مسولین محترم مرکز یه فکری به حال ما کنند ازتون خواهش میکنم بررسی شود
نبی اله شیخ محمدی
|
India
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
همه ی معلمان اعزامی با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند و دور از شان معلم است که برای گذران زندگی و پرداخت اجاره بها و ... دست جلو سفارت و کنسولی ودیگر نهادهای ایردنی خارج از کشور درلز کنند .
امیر
|
Germany
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
با سلام.
سال 91 در آزمون اعزام قبول شده ام اما بدلیل بی مسئولیتی دست اندرکاران آموزش و پرورش همراه با حدود 120 معلم دیگر همچنان منتظر اعزام هستم.
امیرحسین
|
Germany
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
لطفا در مورد نحوه ی واگذاری مدارس غيرانتفاعی ایرانی در خارج از کشور از مسئولین امور بین الملل آموزش و پرورش سوال نمایید.
علی
|
Ukraine
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
وزارت آموزش و پرورش ابرو و شان منزلت معلمان اعزامی را لگد مال کرده.
شیما
|
Brazil
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
واقعا این مشکلی هست که اگر کسی کمی بهش فکر کنه میفهمه یعنی چه فاحعه ای که در کشور غریب بدون هیچ پشتوانه ای بخوای زندگی کنی واین مشکل فقط برای معلمین اعزامی هست و بقیه ارگانها کاملا از نیروهاشون حمایت میکنند . ما که امیدواریم حل بشه
ناشناس
|
Turkey
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
بنده هم یک معلم اعزامی هستم که از شرکت در آزمون پشیمانم چراکه نتنها گشایشی در زندگیم نشد بلکه تمام چرخهایش نیز پنچر شد و الانه ۶ماه هست که هیج دریافتی نداشته ایم .ومتاسفانه این در حالیست که مخارج زندگی در خارج ازکشور کمرشکن هست و این رو گویا قرارنیست ...
م
|
Kuwait
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
با سلام و تشکر
جالب اینجاست که حدود ۴۰۰ معلم اعزامی در خارج از کشور مشغول به کار هستند ولی آموزش و پرورش قادر به پرداخت حقوق آنها نمی باشد.
امیدوارم مسؤولین فکری اساسی بکنند.
ف-ق
|
Greece
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
عدم پرداخت نشانه عدم توجه به مشکلات فرد اعزامی و خانواده وی است.
اگر مسئولین. حتی یک لحظه خود را جای ما بگذارند. تلاش بیشتری. برای حل مشکل میکنند.
به امید ذره ای توجه
م ص
|
Czech Republic
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
0
0
بعد شش سال انتظار پارسال اعزام شدیم. هفت ماه هست که حقوق و حق مسکن نگرفته ایم. شرمنده خانواده ام هستم. فشار و استرس بسیار زیاد هست امیدوارم دوام بیارم و سکته قلبی نکنم..
ر.ف
|
Belarus
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
0
0
گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
اگه بی توجهی به معلمان اعزامی را کمبود ارز و مشکلات اقتصادی می دانند چرا وزارت امور خارجه و دیگر وزارت خانه ها حقوق اعزامی های خود را آخر هر ماه پرداخت می کنند؟ چرا آنها مشکلی ندارند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
0
0
قبولین سنوات بالا در اولویت قرار گیرند تا قبل از باز نشستگی از نتیجه ی زحمت خود بهره مند شوند.
فرهنگی اعزامی
|
Singapore
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
0
0
اینجانب سال ۹۶ به کشوری در حوزه خلیج فارس اعزام شدم و حقوق و حق مسکن و هزینه های درمانی بنده حدود ۷ ماه هست که پرداخت نشده .
معلم
|
United Arab Emirates
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
0
0
نمیدانم فلسفه وجود معاونت امور مالی در برخی از سرپرستی ها برای چیست چون سالی یک بار بیشتر پرداختی ندارند که همان هم می تواند از طریق سفارت یا کنسولگری پرداخت شود
مهران شکوهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
0
0
سلام بارها سوال کردم میگن منتظر ارز هستیم....سوال بنده اینجاست نبود ارز چرافقط برای آموزش وپرورشه.....۴/۵ماه معوقه حق مسکن ۹۵ و حقوق و حق مسکن شش ماه اول ۹۷.....به والله خداروخوش نمیاد
محمد سلطانی
|
United States
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
0
0
با سلام، افزایش سی درصد حقوق که بخشنامه از اول فروردین 94 برای نیروهای مامور بوده است، آقای جهانگیری بخشنامه کردند که از اول فروردین 96 اجزا بشه ولی....
ناشناس
|
Turkey
|
۰۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
0
0
اگه برا مامورین سایر وزارتخانه ها و سازمان ها نیز مثل فرهنگیان کمبود ارز بود دردش کمتر بود.
زجر احساس تبعیض در غربت خیلی بیشتره.
حمیدرضاعباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
0
0
سال 95معلم عراق بودم صاحبخانه بخاطراینکه 6ماه کرایه خونه نداده بودم شدیدا عصبی شده بودازوعده های امروز وفردا سخت به تنگ امده بودمجبورشدم باایران تماس گرفتم وپول قرض کردم بازم کم بودخانومم یه جفت النگو ودخترم یه جفت گوشواره داشت مجبورشدم فروختم مهر96که برگشتم وطن بازنشسته شدم دوسال ازپرداخت اون حق مسکن که باقرض پرداخت کردم میگدره ولی هنوزپرداخت نشده کدوم سفیر؟کشکه
ح ج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
0
0
با سلام وتشکر
لطفا پیگیری ها رو تا رسیدن به نتیجه وپرداخت مطالبات همه مامورین چه در حال خدمت وچه منقضی خدمت ادامه دهید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار