گرا به دشمن از پارك پرديسان
کد خبر: 929599
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003tpX
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۹
نفیسه ابراهیم‌زاده‌انتظام
طی دو سال گذشته دستگاه‌های امنیتی، قضایی و انتظامی کشور برخورد گسترده‌ای با شبکه‌های اطلاعاتی و جاسوسی داشتند که تحت پوشش فعالیت‌های زیست‌محیطی داده‌های راهبردی در زمینه‌های مختلف از منابع زیرزمینی و روزمینی گرفته تا اطلاعات نظامی را به کارفرمایان خود مخابره می‌کردند. متلاشی‌کردن این شبکه‌ها و دستگیری تعدادی از این به اصطلاح فعالان محیط‌زیست از جمله این برخورد‌ها بود. رفتار جاسوسی این شبکه‌ها در قالب پروژه نفوذ تحلیل شد، اما روزگذشته گفت‌و‌گویی از عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌زیست ایران با خبرگزاری فرانسه به دستم رسید که توسط بی‌بی‌سی منتشر و در نوع خود به نفوذ طعنه می‌زد.
کلانتری در این گفت‌و‌گو اعلام کرد: اگر اقدام فوری در زمینه مشکلات متعدد زیست‌محیطی صورت نگیرد، ۷۰درصد از اراضی کشاورزی این کشور نابود خواهد شد. ایران نه فقط دچار آلودگی هوا، آب و خاک در کنار خشکسالی و گسترش بیابان است، بلکه آثار تحریم‌های بین‌المللی و امریکایی نیز شرایط زیست‌محیطی این کشور را وخیم‌تر کرده است.
کلانتری گفت: جمهوری اسلامی در حال حاضر ۱۰۰درصد ذخایر تجدیدپذیر آب را به کار می‌برند، در حالی که براساس ضوابط جهانی، این رقم نباید بیش از ۴۰درصد باشد.
وی هشدار داد: استفاده از آب‌های زیرزمینی «یک تهدید جدی است و می‌تواند تبعات اجتماعی وخیمی داشته باشد.»
کلانتری سوء‌مدیریت منابع طبیعی در سال‌های گذشته را مسئول وخامت شرایط فعلی ایران دانست و در این گفت‌وگوی اختصاصی گفته است که «ما فکر می‌کردیم محیط‌زیست اهمیتی ندارد.»
در گفته‌های این مقام مسئول، چند نکته قابل تأمل وجود دارد؛ اول اینکه هشدار نابودی ۷۰ درصد زمین‌های کشاورزی یعنی فاجعه ملی که کلانتری در جلوگیری از بروز آن در دوره‌های مختلف مسئول مستقیم بوده است. پس این مسئله‌ای است که باید برای خود و کارشناسانش طرح می‌کرده و طرح کند و اقدامات انجام شده در جهت ممانعت از بروز این اتفاق و در نهایت نتایج آن اقدامات را اعلام کند نه خود خبر را. دوم اینکه اعلام این خبر در شرایطی که بی‌تدبیری همکاران کلانتری در دولت، فشار مضاعف بر معیشت مردم تحمیل می‌کند، جز خالی‌کردن دل مردم و جنگیدن در جبهه دشمن برای جنگ روانی بیشتر چه دلیل دیگری می‌تواند داشته باشد. سوم اینکه به قول خبرگزاری سلطنتی انگلیس آقای کلانتری، شما با کدام اجازه و حکمی اطلاعات راهبردی اقتصادی که مستقیم با زندگی مردم در ارتباط است را در اختیار بیگانگان قرار می‌دهید. آیا غیر از این است که شما نقاط ضعف کشور را در زمینه تهیه غذا و محصولات کشاورزی و آب به خارجی‌ها مخابره می‌کنید تا دست آن‌ها را در اعمال تحریم‌های بیشتر و شیطنت علیه منافع ملت ایران بازتر کنید؟
با وجود شما در رأس سازمان حفاظت از محیط‌زیست دیگر نیازی به شامورتی‌های اطلاعاتی وجود ندارد و از این بابت حتماً خارجی‌ها به خاطر هزینه‌هایی که شما از عملیاتشان می‌کاهید، سپاسگزارند.
عیسی کلانتری از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۹ وزیر کشاورزی، تا سال ۱۳۹۲ دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و پس از آن رئیس سازمان محیط‌زیست بوده است. بنابراین در صورتی که تهدیداتی اعلام کرده تا این اندازه نزدیک متوجه زندگی مردم است، باید به دلیل سهل‌انگاری‌های عمدی یا سهوی که در تمام سال‌های مسئولیت خود انجام داده به مراجع نظارتی و قضاوتی و از همه مهم‌تر به مردم پاسخگو باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار