میزبانی مهر از ۴ میلیون دانشجو
کد خبر: 928003
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003tPn
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۶
دانشگاه‌های کشور چه برنامه‌هایی برای آغاز سال تحصیلی دارند
در ماه‌های اخیر خبر‌های خوبی از سوی صندوق رفاه وزارت علوم در مورد افزایش بودجه رفاهی دانشگاه‌ها منعکس شد. خبر‌هایی که حاکی از افزایش کیفی و کمی خوابگاه‌ها و غذاخوری تا افزایش وام دانشجویی بود.
علیرضا سزاوار
در ماه‌های اخیر خبر‌های خوبی از سوی صندوق رفاه وزارت علوم در مورد افزایش بودجه رفاهی دانشگاه‌ها منعکس شد. خبر‌هایی که حاکی از افزایش کیفی و کمی خوابگاه‌ها و غذاخوری تا افزایش وام دانشجویی بود.

در این میان رؤسای دانشگاه‌ها نیز که طی کمتر از یک ماه اخیر جلسات زیادی را بنا به شرایط فعلی کشور با شخص وزیر علوم و حتی اسحاق جهانگیری به‌عنوان دومین نفر هیئت دولت داشته‌اند، دست به کار شده و با انجام تدابیری سعی در بهبود وضعیت فعلی‌شان دارند. این رخداد‌ها سال تحصیلی پرباری را نوید می‌دهد، اما دانشگاه‌های مختلف برای میزبانی از ۴ میلیون دانشجو چگونه به استقبال مهر رفتند؟

اثرات منفی جامعه را به حداقل برسانیم
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پیامی فرا رسیدن سال تحصیلی ۹۸- ۹۷ را تبریک گفت.
محمود فتوحی با بیان اینکه اکنون جامعه ما چشم به دانشگاه و دانشگاهیان دوخته است، گفت: شرایط موجود نباید و نمی‌تواند جوانان با استعداد و سرمایه‌های اصلی کشور، به ویژه دانشجویان عزیز و همکاران هیئت علمی جوان را از تلاش برای آبادانی و پیشرفت کشور بازدارد. وی با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم روحیه‌ها، انگیزه‌ها و انرژی‌ها برای کسب علم و انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی تضعیف شود، افزود: باید از طریق ایجاد فضای تعامل، همفکری و همدلی بین اعضای خانواده شریف، تلاش کنیم تا اثرات منفی شرایط حاکم بر جامعه را در دانشگاه به حداقل برسانیم. کلاس‌های درسی دانشجویان ورودی کارشناسی۹۷ شریف از شنبه ۳۱ شهریورماه آغاز شد.

امید و روحیه مثبت ایجاد کنیم
رئیس دانشگاه تربیت مدرس ضمن بازدید از فرآیند ثبت‌نام دانشجویان ورودی جدید این دانشگاه در دانشکده فنی و مهندسی، فرآیند غیر‌متمرکز این دانشگاه را برای ثبت‌نام پخته‌تر نسبت به سال گذشته توصیف و خاطر نشان کرد: در سال جدید به دنبال آن هستیم که به طور مشخص برای جوانان و دانشجویان، نسبت به شرایط کشور، زندگی و آینده تحصیلی آن‌ها به روش‌های مختلف، امید و روحیه مثبت ایجاد کنیم.

محمدتقی احمدی با بیان اینکه نگرانی این دانشجویان نسبت به برنامه‌های آتی آنهاست، از پی گرفتن برنامه‌هایی به واسطه اساتید، انجمن‌های علمی و معاونت‌های دانشگاه برای رفع این مسئله خبر داد و افزود: این برنامه‌ها هم برای دانشجویان ورودی و هم دانشجویان شاغل تدارک دیده شده و سعی داریم نقاط قوت پررنگ و امیدآفرین را به طور شفاف‌تر بیان کنیم.

اعتبار برای احداث خوابگاه
دکتر محمدتقی نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم هم با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید با افتتاح تعدادی خوابگاه دانشجویی، سرانه فضای خوابگاهی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی افزایش یافته است، از اعلام آمادگی این وزارت نسبت به اختصاص اعتبار برای تکمیل خوابگاه‌های دانشجویی در دست احداث خبر داد.

تعامل بین دانشگاه، خانواده و دانشجویان
همایش خانه و دانشگاه همزمان با برگزاری آیین ورودی نودانشجویان ۱۳۹۷ هم توسط دانشگاه تهران و با همکاری معاونت دانشجویی و معاونت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه برگزار می‌شود.

به گفته رئیس دانشگاه تهران با توجه به اینکه تشکیل مثلث دانشگاه- دانشجو- خانواده می‌تواند به‌عنوان حلقه‌های پیوسته از زنجیره پرورش نخبگان عمل کند، امسال نیز مرکز مشاوره دانشگاه تهران با هدف اصلی افزایش تعامل بین دانشگاه، خانواده و دانشجویان و افزایش پشتیبانی والدین از دانشجویان به منظور سازگاری بهتر آنان با شرایط تحصیل در دانشگاه، اقدام به برگزاری همایش‌های خانه و دانشگاه با همکاری مسئولان دانشگاه و دعوت از خانواده‌ها کرده است.

اردوی مشهد برای دانشجویان جدید
آیین استقبال از دانشجویان ورودی جدید کارشناسی دانشگاه علم و صنعت ایران روز یک‌شنبه، اول مهر ۱۳۹۷ ویژه دانشجویان تهرانی و روز دوشنبه، دوم مهرماه ویژه دانشجویان شهرستانی در این دانشگاه برگزار شد. همچنین اردوی مشهد، ویژه دانشجویان جدیدالورود از روز دوشنبه تا پنج‌شنبه (دوم تا پنجم مهرماه) برگزار می‌شود که زمان حرکت عصر روز دوشنبه از دانشگاه علم و صنعت و زمان برگشت به دانشگاه، صبح روز جمعه ششم مهرماه خواهد بود.

ارتباط مناسب بین پزشک و بیمار
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید‌بهشتی هم با اشاره به ظرفیت پذیرش دستیار تخصصی این دانشگاه در سال جاری گفت: امسال ۳۶۵ نفر در ۲۵ رشته تخصصی دانشگاه برای سال ۹۷ پذیرش شده‌اند. دکتر میری با بیان اینکه اغلب شکایات و سوءتفاهم‌های موجود بین مردم و کادر درمانی به دلیل نبود ارتباط صحیح بین افراد است، تصریح کرد: بیشترین تأکید اساتید در دوره دستیاری برقرای ارتباط مطلوب پزشک و کادر درمانی با بیمار و خانواده بیماران است؛ چراکه آگاهی بیمار از پروسه درمان، او را نسبت به این مسائل پذیراتر کرده و مطمئناً درمان نیز مؤثرتر خواهد بود.

در انتظار عملیاتی شدن قول‌ها
سیداحمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه خوابگاه جدیدی نیز با کمک خیران در حال ایجاد است، گفت: البته به شروع سال تحصیلی جدید نمی‌رسد و دانشجویان از ترم آینده می‌توانند در آن مستقر شوند. به‌رغم اینکه طی سه سال اخیر ۲۰ درصد به ظرفیت خوابگاهی ما اضافه شده است. این‌ها تنها بخشی از برنامه‌های دانشگاه‌های معروف کشور بود و سایر دانشگاه‌ها هم برای آغاز سال تحصیلی جدید تمام تلاش خود را برای رفاه دانشجویان به کار گرفته‌اند.

با وجود آنکه به دلیل افزایش قیمت‌ها و خدمات امسال دانشگاه‌ها سال تحصیلی متفاوتی را نسبت به سال‌های گذشته آغاز خواهند کرد و رؤسای دانشگاه‌ها دغدغه زیادی در این راستا دارند، اما مسئولان آموزش عالی کشور نسبت به وضعیت بودجه‌ای دانشگاه‌ها خوش‌بین هستند و در انتظار عملیاتی شدن قول سازمان برنامه و بودجه و دولت به استقبال سال تحصیلی جدید می‌روند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: