یک سوم 2 میلیون زنان سرپرست خانوار در کشور تنها زندگی می‌کنند
کد خبر: 926180
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003swO
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۶
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی:
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: در حال حاضر 2 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که یک سوم از آنها تنها زندگی می‌کنند و اغلب فاقد مهارت شغلی هستند.

رحیم شهرتی‌فر در جلسه کارگروه تخصصی امور بانوان و خانواده استان، با اشاره به تغییرات صورت گرفته در ساختار خانواده‌ها، اظهار داشت: در شرایط جدید اجتماعی، نقش تربیتی و نظارتی والدین کاهش یافته و به تدریج به نهادهای دیگر واگذار شده است که همین امر موجب کاهش تعامل عاطفی درون خانواده‌ها نیز شده است.


وی با اشاره به گسترش روزافزون استفاده از فناوری و فضای مجازی، افزود: یکی از تبعات این موضوع، گسترش فضای انفرادی افراد در درون خانواده‌ها و کاهش گفت‌وگو میان اعضای خانواده است که تاثیر بسزایی در کاهش سازگاری و وفاق در نهاد خانواده داشته است.

شهرتی‌فر به تفاوت شیوه‌های همسرگزینی و الگوهای ازدواج با گذشته نیز اشاره کرد و گفت: آشنا نبودن جوانان با مهارت‌های زندگی به‌ویژه مهارت‌های ارتباطی و ضعف مسوولیت‌پذیری آنان برای ورود به عرصه زندگی موجب افزایش سن ازدواج شده است.

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی در عین حال خاطرنشان کرد: در کنار این تغییرات منفی، ما مزیت‌هایی از جمله قداست نهاد خانواده در فرهنگ ایرانی را داریم که باید از آنها در جهت کاستن از آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم.

وی، از افزایش مراکز مشاوره و وجود سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه خانواده به‌عنوان ظرفیت‌های این حوزه نام برد و گفت: تهیه برنامه‌ای مدون و منسجم برای تحکیم بنیان خانواده و ساماندهی امکانات دولتی در این زمینه ضروری است.

شهرتی‌فر همچنین به موضوع زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 2 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که یک سوم از آنها تنها زندگی می‌کنند و اغلب فاقد مهارت شغلی هستند.

وی تصریح کرد: یکی از سیاست‌های دولت در حوزه خانواده، بهبود کیفیت زندگی زنان سرپرست خانوار در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی هم در این جلسه یادآور شد: بر اساس قانون بودجه سال‌جاری، پنج درصد از اعتبارات هزینه‌ای استان با مجوز شورای برنامه‌ریزی استان و در راستای سیاست‌های کلی خانواده در اختیار اداره‌کل امور بانوان و خانواده استانداری قرار می‌گیرد.

رقیه صادق‌زاده افزود: تقویت نهاد خانواده و جایگاه زنان در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه عرصه‌ها و توجه به نقش سازنده زنان از جمله محورهای اولویت‌دار اداره‌کل امور بانوان و خانواده استانداری در راستای اجرای سیاست‌های کلی خانواده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار