ارشاد با رویه شدن کنسرت‌های خیابانی رایگان مخالف است
کد خبر: 926129
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003svZ
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۲
در پاسخ به سؤال «جوان» از سوی وزیر ارشاد عنوان شد
مصطفي شاه‌كرمي
وزیر ارشاد در پاسخ به سؤال خبرنگار «جوان» در مورد برگزاری کنسرت‌های خیابانی گفت: نباید حوزه فرهنگ و هنر را به مصرف رایگان عادت دهیم چراکه فرهنگ و هنر کالای پرقیمتی است و عادت‌سازی به رایگان مصرف کردن آن به نفع نیست.
مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک در تالار وحدت در حالی برگزار شد که حسین علیزاده به عنوان یکی از سخنرانان آن گفت: جامعه ما فقط زمانی رو به جلو حرکت می‌کند که جوانان خود را در رأس داشته باشد، جوانان نیروی اصلی یک جامعه هستند، جا دارد در قرن ۲۱ عرصه‌های مختلف مملکت را به جوانان بسپاریم، جامعه‌ای که جوانان را در خود داشته باشد قد برافراشته خواهد شد. همیشه مشتاق هستم که در جایگاه ما نیز جوانان بیشتری حضور داشته باشند، چون وقتی خوب می‌نوازند خوب نیز خواهند دید و تصمیم خواهند گرفت.
در بخشی از این مراسم سید عباس صالحی وزیر ارشاد با اشاره به اینکه بخشی از هویت ایران موسیقی است، گفت: سه واژه وطن، ایران و موسیقی جداناپذیر هستند. هیچ موسیقیدانی از تبار ایران در طول تاریخ نبوده است که قطعه‌ای با نام ایران و رنگ و بوی ایرانی در کارنامه کاری خود نداشته باشد. ایران رنگین‌کمان اقوام است و بخش جداناپذیر اقوام ایرانی موسیقی است. آن‌ها در گویش، پوشش و موسیقی این رنگین‌کمان را ساخته و پرداخته‌اند. شعر ایرانی روح آن است و ایران با آن زنده است.
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در پایان مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره موسیقی جوان در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، درپاسخ به سؤال خبرنگار «جوان» درباره موضع وزارت ارشاد نسبت به موضوع کنسرت‌های خیابانی، گفت: بحث محتوایی کنسرت موسیقی خیابانی با دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی است، اما در بحث فضای اجرا مجموعه‌های دیگری مسئول هستند. برگزاری کنسرت آقای معتمدی در بوستان آب و آتش نشان داد که این اتفاق می‌تواند فضای قابل اعتمادی فراهم کند و باعث شود زمینه‌های استقبال مخاطبان از موسیقی با هزینه‌های کمتری انجام گیرد، اما ما باید توجه داشته باشیم که نباید حوزه فرهنگ و هنر را به مصرف رایگان عادت دهیم. همه می‌دانیم که میزان مصرف هنری پایین است و اگر بخواهیم همین میزان اندک را هم رایگان کنیم به اقتصاد فرهنگ آسیب می‌زند. فرهنگ و هنر کالای پرقیمتی است که عادت‌سازی به رایگان مصرف کردن آن به نفع نیست و قطعاً نباید به رویه تبدیل شود.
همچنین صالحی در پاسخ به اصرار خبرنگار «جوان» پیرامون موضع وزارت ارشاد درباره حواشی پیش آمده نسبت به سریال «ممنوعه» که مخاطب را با مصرحات آشکاری مثل شرب خمر و همخوابی ضربدری بهت زده می‌کند، ضمن تأکید بر اینکه امشب صرفاً به سؤالات مختص حوزه موسیقی جواب می‌دهد! افزود: من این سریال را ندیده‌ام! اجازه بدهید ببینم بعد اظهار نظر می‌کنم! همچنین صالحی پاسخ به دیگر پرسش «جوان» مبنی بر اینکه «مگر شما تمامی سریال‌ها و فیلم‌هایی که از وزارت ارشاد مجوز می‌گیرند را می‌بینید؟» را مشروط به تماشای سریال «ممنوعه» کرد!
با توجه به پروسه قانونی اعطای مجوز به آثار سمعی و بصری، اساساً وزیر هیچ اثری را شخصاً نمی‌بیند و به همین علت این بخش از اظهارات صالحی از نظر قانونی بلاوجه است. از این رو شایسته است که وی مسئولیت تمامی مجوز‌های ارشاد به عنوان مجموعه تحت مدیریتش را بپذیرد نه اینکه با چنین بهانه‌ای پاسخ را به آینده احاله کند.
در پایان این مراسم به برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی کلاسیک و دستگاهی جوایزی اعطا شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار