تسویه‌حساب مالی قبل از پایان‌نامه!
کد خبر: 926092
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003suy
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۵
اعتراض مالی سه روزه دانشجویان ارشد دانشگاه تهران نتیجه نداشت
از دو ماه قبل به دانشجویان ارشد دانشگاه تهران ابلاغ شد که بابت دروس جبرانی که در ترم یک گذرانده بودند، باید مبالغی را به دانشگاه پرداخت کنند. این هزینه هم از ۲۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است.
ابراهيم مشيريان
از دو ماه قبل به دانشجویان ارشد دانشگاه تهران ابلاغ شد که بابت دروس جبرانی که در ترم یک گذرانده بودند، باید مبالغی را به دانشگاه پرداخت کنند. این هزینه هم از ۲۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است. این مبالغ بابت چند واحد دروس جبرانی دریافت می‌شود به همین دلیل دانشجویان نامه‌ای را به معاون آموزشی و رئیس دانشگاه ارسال کردند، اما نتیجه‌ای نگرفتند. دانشجویان ارشد این نامه را امضا کردند با این بیانیه که برای واریز این مبالغ دچار مشکل هستند، اما واکنشی از سوی مسئولان دانشگاه دیده نشد و این مشکل حل نشد.

این ماجرا ادامه داشت تا زمان انتخاب واحد که دانشگاه اعلام کرد سامانه انتخاب واحد مسدود است و دانشجویان باید این مبالغ را واریز کنند در غیر این صورت سامانه باز نخواهد شد به همین علت دانشجویان در مقابل ساختمان ریاست دانشگاه تجمع کردند و جلسه‌ای با معاون آموزشی برگزار شد.

در این جلسه دانشجویان نسبت به دریافت این مبالغ معترض شدند و اینکه دانشگاه سه ترم از تحصیل این دانشجویان گذشته، اما در این خصوص اطلاع‌رسانی نکرده به معاون آموزشی دانشگاه تذکر داده‌اند که بدون اطلاع‌رسانی دانشگاه نمی‌تواند این مبالغ را از دانشجویان دریافت کند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران هم در پاسخ به دانشجویان اعلام کرد که دریافتی این مبالغ براساس آیین‌نامه است و ما قانون را اجرا می‌کنیم در صورتی که هیچ کدام از دانشگاه‌های سطح یک مانند دانشگاه شریف، امیرکبیر و دیگر دانشگاه‌ها این هزینه را از دانشجو دریافت نمی‌کنند.

منطق دانشگاه‌های برتر

این در حالی است که سال گذشته معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به خبرگزاری دانشجو گفته بود «دریافت هزینه برای دروس جبرانی را وزارت علوم در اختیار دانشگاه تهران و ۱۰ دانشگاه برتر گذاشته و ما بر طبق منطق استقلال دانشگاه‌ها با نظر خود این اقدام را صورت داده‌ایم.»
در نهایت تجمع دانشجویان سه روز ادامه داشت و قول داده شد که جلسه‌ای برگزار شود و نتیجه شنبه به دانشجویان اعلام شود، اما هنوز خبری از این جلسه نیست و دانشجویان همچنان بلاتکلیف هستند. برخی از دانشجویان هم هستند که ورودی ۹۴ هستند، اما به دلیل تأخیر در ارائه پایان‌نامه باید این هزینه را بپردازند در صورتی که دانشجویان هم‌دوره‌ای آن‌ها بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کنند با دانشگاه تسویه‌حساب کردند.

سامانه انتخاب واحد برای اکثر دانشجویان باز شده، اما دانشجویان فنی هنوز نمی‌توانند انتخاب واحد کنند.
اتفاقات زیادی در این خصوص رخ داده به عنوان مثال برای سه واحد جبرانی در رشته برق یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شهریه از دانشجو دریافت کرده‌اند که این هزینه‌ها برای یک دانشجویی که در دانشگاه دولتی تحصیل می‌کند قابل پرداخت نیست. بسیاری از دانشجویان وضعیت مالی مناسبی ندارند که بتوانند این شهریه‌ها را پرداخت کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: